دمشق به اردوغان اعتماد ندارد. رهبری هوشمند سوریه ترکیه را فریب نخواهد داد


به گزارش ایسنا، عبدالباری عطوان، نویسنده و تحلیلگر سرشناس جهان عرب در سرمقاله روزنامه رای الیوم مقاله ای درباره تحرکات نیروهای ترکیه در مرز با سوریه و هشدارهای مقامات آنکارا منتشر کرد. درباره آغاز درگیری ها در سوریه نوشت: مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه سپس از دیدار رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور با همتایان ایرانی و روسی خود در تهران و بازگشت وی به آنکارا، این موضوع را مطرح کرد که وی این کشور از دولت سوریه حمایت سیاسی خواهد کرد تا “تروریست ها” (کردهای شمال سوریه) را از منطقه بیرون کند و همه را غافلگیر کند.

چاووش اوغلو همچنین گفت که قبلا با متحدان دولت سوریه مذاکره کرده بود.

لحظه غافلگیرکننده اظهارات چاووش اوغلو این است که از آغاز جنگ سوریه در 11 سال پیش، ورود ترکیه به آن و پیوستن آنکارا به پایگاه گروه های مسلحی که از سوی آمریکا و برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس (فارس) تامین می شود. اظهارات مقامات ترکیه برای اولین بار.

اخیراً ترکیه ده ها هزار نیروی خود را در امتداد مرزهای شمالی سوریه مستقر کرده است و این اقدام با تهدید اردوغان مبنی بر آغاز عملیات نظامی برای ایجاد “منطقه امن” در عمق 30 کیلومتری خاک سوریه به منظور اجازه ورود 3.7 میلیون سوری همراه بود. پناهجویان برای بازگشت به سوریه، حدود یک سال قبل از انتخابات ریاست جمهوری از شر آنها خلاص شوید. شاید ضرب المثل “شتری خواب پنبه دانه می بیند” در این زمینه صدق کند.

عدم اظهار نظر رسمی از سوی رهبری و نهادهای دولت سوریه در مورد این اظهارات شگفت انگیز و منحصر به فرد نشان می دهد که آنها نه به صحت این اظهارات و نه به اردوغان اعتقادی ندارند و به گفته منابع نزدیک به مقامات سوریه، رهبری این کشور این اظهارات را صرفاً “مانور” برای اندازه گیری می داند. آنها از بازخورد افکار مردم و به هم ریختن معادلات توسط آنکارا اطلاع دارند.

آنچه که این موضع سوریه را تقویت می کند این است که تهدیدهای مستمر اردوغان در چند ماه گذشته برای آغاز عملیات نظامی در سوریه به عنوان اهرم تا به امروز محقق نشده است. زیرا او به خوبی می داند که چنین اقداماتی عواقب ناگواری در پی خواهد داشت و باعث می شود ترکیه در نتیجه ورود چندین ماهه به جنگ منطقه ای متحمل خسارات سنگینی شود و در نهایت حزب خود را در انتخابات از دست بدهد.

رهبری سوریه به اردوغان یا مواضع متزلزل او اعتمادی ندارد و او را به اندازه کافی جدی نمی‌گیرد و به خوبی می‌داند که اردوغان اکنون در داخل ترکیه در موقعیت ضعیفی قرار دارد و پس از آن که سیاست او در قبال مصر، عربستان سعودی و امارات مطرح نشد. حق سایت است. از آنجا که پایگاه های کشورش در عراق مورد حملات موشکی قرار دارد و روابط او با روسیه به دلیل عدم رعایت توافق سوچی برای پایان دادن به حضور تروریست ها در ادلب، موضع نامشخص وی در قبال جنگ اوکراین، جلوگیری از عبور کشتی ها از تنگه بسفر. و داردانل و همچنین انتقال پهپادهای “گل سرسبد” به ارتش اوکراین با مشکل مواجه شد.

چه چیزی مقامات روسیه و سوریه را به اظهارات چاووش اوغلو شک کرد. واقعیت این است که او فقط از کردها نام برد و در مورد گروه های تروریستی تحت حمایت ترکیه در سوریه و همچنین اردوغان که با همه دشمنان خود (سران مصر، امارات و عربستان سعودی ارتباط برقرار کرد) صحبتی نکرد. ) و به پایتخت های کشورهای خود سفر کرده است، آماده گفتگو مستقیم با بشار اسد است که رئیس جمهور سوریه نیست و برخی می گویند بشار اسد به دلیل بی اعتمادی به اردوغان نمی خواهد با او دیدار کند. .

دلایل متعددی برای چنین مانور چاووش اوغلو و تعویق عملیات نظامی آنکارا در مناطق شمالی سوریه وجود دارد، از جمله؛

1- مذاکرات دولت و کردهای سوریه منجر به افزایش هماهنگی مشترک علیه ارتش ترکیه و حمله احتمالی آن شده است و روسیه نیز مصمم است از این هماهنگی حمایت کرده و به عنوان بخشی از ارتش سوریه به نیروهای دموکراتیک سوریه (SDF) بپیوندد.

2- مخالفت آنالنا بربوک وزیر امور خارجه آلمان با هرگونه حمله ترکیه به شمال سوریه در سفرش به آنکارا. زیرا به عقیده وی چنین حمله ای در نهایت به نفع گروه های تروریستی خواهد بود و آنها توسط داعش رهبری می شوند و وزیر خارجه آلمان نیز نماینده اتحادیه اروپا بود.

3- سخنگوی وزارت دفاع سوریه گفت: ارتش کشورش در بالاترین درجه آمادگی برای دفع هرگونه تجاوز احتمالی از سوی ترکیه یا گروه های تروریستی مرتبط با آن قرار دارد.

4- کمال قلیچداراوغلو، رهبر حزب جمهوری خواه و رئیس اپوزیسیون ترکیه، طرح کاملی را برای بازگشت همه آوارگان سوری به کشورش با توافق دولت سوریه ارائه کرد و همچنین طرح جامع بازسازی سوریه را با همکاری دولت سوریه ارائه کرد. حمایت اتحادیه اروپا و نقش پیمانکاران ترکیه.

مشکل اصلی اردوغان این است که دیگر زمان به نفع او نیست و عدم تمایل او و شاید ناتوانی در ارائه راه حل برای وضعیت ادلب و شمال سوریه، هماهنگی فزاینده بین دولت سوریه و کردها، تمایل آنها برای بازگشت زیر چتر. سوریه بحران های رئیس جمهور ترکیه را در جبهه های مختلف پس از آن که آمریکا از حمایت خود خارج کرد، تشدید کرد.

تغییر جهت قطب نما اردوغان به سمت دمشق اگر با نیت خیر همراه باشد ایده مثبت و خوبی است، اما باید توجه داشت که رهبری عاقل سوریه با دقت و دقت محاسبات خود را انجام می دهد و از آنجایی که این رهبری باهوش در اوج است. بحران و زمانی که تشکیلات مسلح در چند کیلومتری دمشق ایستاده بودند، زانو نزد و تسلیم نشد، پس آیا مانور اردوغان او را فریب خواهد داد؟! علاوه بر این، انتخابات ریاست جمهوری ترکیه بسیار نزدیک است و همه نظرسنجی ها نشان می دهد که مخالفان پیشتاز هستند و شانس اردوغان برای پیروزی در حال کاهش است.

اردوغان فرصت شگفت انگیز و منحصر به فردی را برای بازگرداندن روابط و هماهنگی با سوریه از دست داد، فرصتی که پوتین در نشست سوچی به اردوغان برای احیای معاهده آدانا مصوب 1998 ارائه کرد. توافقی که امنیت مرزهای ترکیه و سوریه را تضمین می کند.

اردوغان در شرایط بسیار بحرانی قرار دارد، روابطش با همه کشورهای همسایه متشنج است، بحران اقتصادی کشورش روز به روز بدتر می شود و او ممکن است روسیه را به دلیل بحران اوکراین از دست بدهد، حتی اگر موافقت اتحادیه را دریافت نکرده باشد. ایالت ها.