دولت سوئد باید هر چه زودتر حمید نوری را آزاد کند/ وضعیت اجاره بها در این کشور به داستانی غم انگیز تبدیل شده است.


به گزارش ایسنا، علی نیکزاد در نطق پیش از دستور خود در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) شورای اسلامی، گفت: به مقام معظم رهبری و ملت بزرگ ایران اسلامی و نمایندگان مردم در نظام اسلامی تبریک می گویم. شورا. برای دهه ولایت

وی در ادامه اظهار داشت: شورای اسلامی به شدت نگران نقض فاحش حقوق بشر علیه آقای حمید نوری شهروند جمهوری اسلامی ایران توسط دولت پادشاهی سوئد است. دادستانی سوئد بدون انجام تحقیقات کامل حکم دستگیری و بازداشت نوری را صادر کرد و مبنای این درخواست تنها شهادت دروغ و خاطرات چند تن از اعضای گروهک تروریستی منافقین بود. بدین ترتیب مقامات سوئدی اصل برائت و حق آزادی تردد این شهروند ایرانی را نقض کردند.

نایب رئیس شورای اسلامی شورای اسلامی خاطرنشان کرد: متاسفانه دولت سوئد به تعهدات خود در کنوانسیون ۱۹۶۳ وین در رابطه با روابط کنسولی عمل نکرده و این دستگیری را به سفارت جمهوری اسلامی ایران در استکهلم و همچنین اطلاع رسانی نکرده است. خانواده اش. حدود دو سال پس از دستگیری وی، علیرغم اینکه خانواده این شهروند ایرانی دو بار به این کشور سفر کرده بودند، مقامات این کشور به آنها اجازه ملاقات ندادند.

نیکزاد افزود: شورای اسلامی از دولت سوئد می‌خواهد تا از تخلفات بیشتر جلوگیری کرده و مسئولین را به پای میز محاکمه بکشانند، وی را در اسرع وقت آزاد و خسارت معنوی و مادی را جبران کنند. همچنین از قوه قضائیه و وزارت امور خارجه می خواهیم که از تمامی ابزارهای لازم برای تبرئه و پاسخگویی دولت سوئد استفاده کنند و اقدامات لازم و مناسب را برای تامین عدالت اتخاذ کنند.

وضعیت اجاره بها در کشور به داستانی غم انگیز تبدیل شده است

وی در ادامه یکی از موضوعات مهم کشور به ویژه در فصل تابستان را بحث مسکن عنوان کرد. طبق اصول 3 و 31 قانون اساسی، تأمین مسکن مناسب حق مردم و از وظایف دولت است. البته راهکارهای کوتاه مدتی نیز در این زمینه در کشور اتخاذ شده است، اما باید توجه داشت که این راهکارهای کوتاه مدت را می توان تسکین دهنده دانست نه نوشدارویی.

وی خاطرنشان کرد: درمان ریشه معضل مسکن تنها با ساخت و ساز انبوه مسکن امکان پذیر است که در قانون جهش تولید و عرضه مسکن پیش بینی شده و زیرساخت های قانونی آن به قانون تبدیل شده است. شورای اسلامی.

نیکزاد با تاکید بر اینکه اجرای قانون جهش تولید و مسکن عزم همگان را می طلبد، گفت: دو محور اصلی و اساسی در این امر تامین زمین و پرداخت خدمات بانکی است. در همین راستا ماده چهارم قانون جهش تولید و عرضه مسکن نیز مصوبه آن زمان هیات پولی را تجمیع کرد و با تصویب این ماده شبکه بانکی را موظف به پرداخت حداقل 20 درصد املاک خود کرد. به بخش مسکن اما متاسفانه شاهد اعتراض ما به بانک مرکزی، وزارت اقتصاد و دارایی و سازمان برنامه و بودجه در اجرای این قانون است.

وی افزود: وام 200 میلیون تومانی برای تجهیز فنی مسکن روستایی با وجود مصوبه شورای عالی مسکن اجرایی نشده است. شورای اسلامی شهر ضمن تاکید بر اجرای مصوبه قانونی خود، از نهادهای متولی اجرای قانون انتظار دارد از تفسیر قوانین در این زمینه و در مواردی مانند قانون رتبه بندی معلمان خودداری کنند.

وزارت ارتباطات باید فعالیت های توسعه ای خود را در حوزه فناوری تشدید کند

نایب رئیس شورای اسلامی همچنین با گرامیداشت 31 تیرماه سالروز تولد دانشمند و ریاضیدان بزرگ ایرانی، محمد خوارزمی که به نام روز ملی فناوری و اطلاعات نامگذاری شده است، یادآور شد: زمانی که اروپا در تاریکی قرون وسطی بود، به دنبال کشف درخشان، دانش و علم بود، نخبگان ایرانی دانش الگوریتم را پایه گذاری کردند و تلاش ها و اکتشافات آن در این زمینه دانشی را برای بشر به ارمغان آورده است که اساس محاسبات رایانه ای است و امروز تنها فناوری می تواند مدیریت ما را بهتر کند. هوشمند باشید و ما را در حل مشکلات کشور یاری کنید.

نیکزاد در پایان گفت: این روز را به خانواده بزرگ فناوری اطلاعات تبریک و تهنیت عرض نموده و همچنین از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات خواستار تشدید فعالیت های توسعه ای خود در این زمینه به ویژه در راستای تکمیل شبکه ملی اطلاعات است. اقدامات اساسی و اساسی انجام دهید.