دولت فرصت دارد تا حقوق بازنشستگان را 38 درصد افزایش دهد.


ولی اسماعیلی نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی در گفت وگو با تسنیم، با اشاره به آخرین افزایش دستمزد بازنشستگان، اظهار داشت: طبق مصوبه شورای عالی کار قرار بود افزایش یابد. 57 درصد و سایر رده‌های مستمری بگیران – 38 درصد، شورا این تصمیم را مطابق بند 96 قانون تأمین اجتماعی برای تصویب به دانشکده دولت ارسال کرد.

وی افزود: دولت بند اول این مصوبه را که افزایش 57 درصدی حداقل دستمزد را پیش بینی کرده بود، تصویب و ابلاغ کرد که دستمزد آنها از 3 میلیون و 600 هزار تومان به 8/5 میلیون تومان افزایش یافت، اما دستمزد بقیه 38 درصد افزایش یافت. بازنشستگان سطح به 10 درصد کاهش یافت.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس ادامه داد: پس از اعلام افزایش 10 درصدی حقوق مستمری بگیران سایر رده ها نامه ای به آقای رئیس جمهور به عنوان رئیس کمیسیون اجتماعی نوشتم که خلاف اصل 96 است. از قانون جزا. قانون تامین اجتماعی و قانون اساسی. بحث ما این بود که سازمان تامین اجتماعی یک سازمان اقتصادی است که با هزینه ها و منابع اداره می شود، بنابراین از دولت نمی گیرد که دولت بخواهد در آن تغییراتی ایجاد کند که متاسفانه نشد.

اسماعیلی ادامه داد: پس از آن نامه ای به رئیس مجلس ارسال کردم و از وی خواستم این مصوبه را به کمیسیون اجرای مصوبه ارسال کند.

وی خاطرنشان کرد: این موضوع به هیأت تطبیق قوانین ارجاع شده است و در جلسات هیأت نیز استدلال‌های خود را بیان کرده‌ایم که این قاعده خلاف قانون و خلاف روال است، رئیس هیأت تطبیق. سرانجام شب گذشته آقای قالیباف در نامه ای به رئیس جمهور اظهارات هیات مقررات را ارائه کرد.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس گفت: طبق قانون، دولت یک هفته فرصت دارد تا مصوبه 10 درصدی را لغو و مصوبه 38 درصدی شورای کار را اعمال کند و اجرا را به وزارت تعاون، کار و حمایت اجتماعی ابلاغ کند. اگر این اتفاق نیفتد تخلف از قانون است، ماده 2 قانون به معنای افزایش 10 درصدی فراخوان و افزایش 38 درصدی سایر سطوح بازنشستگان است.