دولت موظف است لایحه بودجه را به شکل جدید ارائه کند


به گزارش هانه ملت، وی با اشاره به تصویب پیشنهاد اخیر خود در کمیسیون آئین نامه مجلس مبنی بر «تغییر نحوه رسیدگی به لایحه بودجه در قوه مقننه»، گفت: این پیشنهاد در راستای آسیب شناسی است که در دوره مجلس رخ داده است. بررسی لوایح بودجه در سال های گذشته انجام، تدوین و به کمیسیون آیین نامه مجلس تقدیم شد تا با تغییر روند رسیدگی به بودجه، صحت نظرات نمایندگان در تصویب دستورات و جداول بودجه بررسی شود. افزایش یافته و سخنان رهبر معظم انقلاب مبنی بر اصلاح ساختار بودجه اجرایی شود.

نماینده مردم تویسرکان در شورای اسلامی با اشاره به سابقه چندین ساله خود در کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس گفت: در این سال ها همواره با این سوال مواجه بوده ایم که یکی از مهمترین مشکلات در لایحه بودجه نحوه ارائه بودجه توسط دولت است. به این ترتیب دولت هر ساله لایحه‌ای را با تعداد زیادی تبصره و جداول به مجلس تقدیم می‌کند و وقت مجلس کاملاً صرف رسیدگی به تبصره‌ها می‌شود.

وی تصریح کرد: قانون بودجه باید نتیجه مالی قوانین یکساله در اقتصاد کشور باشد و جداول و ارقام در قوانین بودجه را بازنگری کنیم اما تمام وقت مجلس صرف رسیدگی به تبصره ها و قوانین مهم شد. بدون صرف وقت کارشناسی به تصویب رسیدند.معلوم می شود که نتیجه گیری به دلیل عدم رسیدگی کارشناسی به نظرات در کمیسیون ها قابل اعتماد نیست.

مفتح با اشاره به بیانات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم اصلاح ساختار بودجه گفت: یکی از مهمترین اصلاحات در ساختار بودجه می تواند تغییر نحوه رسیدگی به لایحه باشد.

سخنگوی کمیسیون برنامه، بودجه و برآورد مجلس افزود: بر اساس این پیشنهاد، مجلس در زمان بررسی بودجه فقط ارقام را بررسی می کند و تصمیمات باید قبل از بررسی ارقام به تصویب مجلس برسد.

وی ادامه داد: بر اساس این مصوبه دولت موظف است قانون بودجه را در دو مرحله تقدیم مجلس کند تا مرحله اول آیین نامه و مرحله دوم جداول ارائه شود. به این ترتیب دولت اول آذرماه باید لایحه احکام بودجه را تقدیم مجلس کند و مجلس به طور مستقل ارقام این مصوبات را بررسی می کند و پس از آن در اول بهمن ماه لایحه احکام بودجه را بررسی می کند. به مجلس تقدیم می شود و مجلس نیز 2 ماه فرصت دارد تا ارقام بودجه را بررسی کند.

مفتح ادامه داد: با این روش بررسی دقیق ارقام انجام می شود و مشخص می شود که دلیل ارقام تعیین شده برای مالیات یا دستمزد چیست. این مصوبه کمیته تنظیم مقررات مستلزم رای دو سوم نمایندگان است و انتظار می رود با توجه به درک اکثریت نمایندگان در زمان مناسب به این تصمیم رای دهند.

وی در تشریح یکی از کاستی های فرم بررسی لایحه بودجه، خاطرنشان کرد: به عنوان مثال در سالی که دولت نیاز به درآمد مالیاتی داشت، پس از تصویب و ابلاغ بودجه، متوجه شدیم که یک بانک تجاری به نام بانک ایران و ونزوئلا معاف شده است. از مالیات این نشان می دهد که در این موضوع کار کارشناسی دقیقی انجام نشده و موافقان و مخالفانی بیان نشده و موضوع رها شده است که قطعاً شکل رسیدگی به بودجه در دادگاه را بهبود می بخشد.

این نماینده مردم در مجلس با بیان اینکه در تلاش هستیم این مصوبه را وارد بودجه سال 1402 کنیم، گفت: در صورت تصویب این مصوبه در مجلس، دولت موظف است لایحه بودجه را به شکل جدید ارائه کند.