دیدار هیئت پارلمانی کرواسی با امیر عبداللهیان


به گزارش گروه سیاست خارجی خبرگزاری فارس، حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران روز شنبه 7 خرداد در دیدار با رئیس و نمایندگان مجلس کرواسی در تهران به مذاکرات و رایزنی ها اشاره کرد. بین مقامات ایران و کرواسی. وی در ماه های اخیر برای توسعه روابط دو کشور ابراز علاقه کرده است.

امیرعبداللهیان به جایگاه تاثیرگذار دیپلماسی پارلمانی و سیاست خارجی متوازن در دولت سیزدهم اشاره کرد و گفت: جمهوری اسلامی ایران در توسعه روابط با جمهوری کرواسی محدودیتی ندارد و مجالس دو کشور نقش مهمی ایفا می کنند. . نقش در حفظ روابط دو کشور.

وزیر امور خارجه کشورمان افزایش سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور را مهم خواند و ابراز امیدواری کرد که پنجمین دور از نشست کمیسیون مشترک اقتصادی ایران و کرواسی در آینده نزدیک برگزار شود. .

تبیین آخرین وضعیت مذاکرات لغو تحریم های سرکوبگرانه و موضع اصولی کشورمان در این زمینه از دیگر موضوعات مطرح شده در دیدار هیات پارلمانی کرواسی با وزیر امور خارجه کشورمان بود.

در این دیدار «زلاتکو» حسنبگوویچ رئیس گروه دوستی پارلمانی ایران با ابراز خرسندی از سفر به جمهوری اسلامی ایران با همراهی اعضای گروه دوستی مجلس و دیدار با مقامات کشورمان، از اقدامات جمهوری اسلامی ایران خبر داد. وی به عنوان برگ زرینی در تاریخ دیپلماسی کرواسی و تاریخ روابط دو کشور، تبادل نظر و مذاکره با مقامات کشورمان در خصوص توسعه روابط بین دو کشور را به عنوان اولین کشور آسیایی به رسمیت شناخت. دو کشور یکی از اهداف هیئت پارلمانی کرواسی است.

هیئت پارلمانی کرواسی با اشاره به تاریخ کهن و شباهت های فرهنگی فراوان دو ملت ایران و کرواسی، آمادگی خود را برای حمایت از روابط دو کشور و امضای سند همکاری فرهنگی اعلام کرد.

در این دیدار علی اصغر هانی و حسین حسین زاده رئیس و دیگر اعضای گروه دوستی پارلمانی ایران و کرواسی نیز آمادگی مجلس شورای اسلامی را برای ارتقای بهبود روابط ایران و کرواسی در زمینه های مختلف و تبادل نظر پارلمانی اعلام کردند. هیئت های بین دو کشور کشورها. .