رئیس در اولین جلسه شورای عالی محیط زیست چه گفت؟


به گزارش ایرنا، آیت الله سید ابراهیم رئیسی در اولین جلسه شورای عالی محیط زیست در دولت سیزدهم، نقش این شورا را در اجرای موثر سیاست های محیط زیستی ارزیابی کرد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست می تواند به رفع موانع کمک کند. و مشکلات در پیشبرد سیاست ها و برنامه های آژانس ها.

رئیس جمهور با بیان اینکه آمادگی تشکیل جلسات شورای عالی محیط زیست در هر زمان که لازم باشد، گفت: سیاست ابلاغی بر اساس اسناد قبلی از جمله قانون اساسی، اجرای هر سیاست توسعه ای را منوط به حفظ محیط زیست است. قوانین مربوطه باید راهکارهایی برای تسهیل و تسریع در انجام مؤثرتر وظایف و مسئولیت های سازمان حفاظت محیط زیست تدوین و برای بررسی و تصویب به جلسات این شورا ارائه کند.

رئیسی با اشاره به اینکه شورای عالی محیط زیست با مواضع چند جانبه خود و حضور مسئولین ادارات و نهادهای مختلف می تواند به وظایف اجرایی سازمان حفاظت محیط زیست کمک کند، گفت: خط قرمزهای شما از ایجاد موانع غیرضروری در مسیر پیشرفت کشور بپرهیزید.

رئیس جمهور همچنین پیشنهاد تشکیل شورای منطقه ای حفاظت از محیط زیست را داد که با محوریت کشورمان و با مشارکت کشورهای منطقه به معضل ریزگردها، رسیدگی و حل این معضل بپردازد.

رئیسی درباره همکاری های زیست محیطی با سازمان های بین المللی نیز تصریح کرد: برای استفاده از تجربیات دیگران محدودیتی نداریم، اما در عین حال توجه داشته باشید که اسناد و رونوشت های تهیه شده توسط دیگران باید به دقت بررسی شود و الزامات و الزامات به شدت رعایت شود. الزامات زیست محیطی کشور

وی گفت: ما از همکاری با سازمان های بین المللی استقبال می کنیم.

رئیسی همچنین سازمان حفاظت محیط زیست را موظف به ورود به میدان و رفع مشکلات موازی و زیست محیطی کشور و اجرای طرح های اقتصادی با پشتوانه کارشناسی دقیق و قوی کرد و گفت: امروز در موضوعات مختلف از جمله صید ترال در کشور. ، بحث تولید خودرو، موضوع کالاهای واسطه ای و امثال اینها از ابهامات ذهنی و افکار عمومی است که باید پاسخ قانع کننده ای به آنها داده شود.

رئیس جمهور به دبیرخانه شورای عالی حفاظت محیط زیست دستور داد تا با همکاری سایر دستگاه های ذیربط، مسائل و چالش های این حوزه را به دقت بررسی و نتایج این بررسی ها را برای تصمیم گیری نهایی به شورای عالی ارائه کند.

در اولین جلسه شورای عالی محیط زیست، محورهای اصلی سیاست های کلان محیط زیستی کشور از جمله هماهنگی و هم افزایی دستگاه ها برای حل مشکلات آب، گرد و غبار، حفاظت از جنگل ها و تالاب ها و نیز مورد توجه قرار گرفت. وظایف توسعه سیاست زیست محیطی تجدید نظر شده است.

تشکیل شورای منطقه ای محیط زیست برای رسیدگی مشترک به موضوع گرد و غبار و بازنگری در چارچوب ارزیابی راهبردی زیست محیطی برای ارزیابی تاثیر طرح های توسعه بر محیط زیست از جمله اظهارات جلسه امروز بود.

همچنین از جمله تعرفه آزمایشگاه های مرجع با توافق ادارات ذیربط، اصلاح قانون شکار مبنی بر جابجایی گونه ها در رتبه بندی علمی و تعیین قیمت و ادعای تلف شدن حیوانات وحشی به تصویب رسید. سایر تصمیمات این جلسه