رایزنی اربیل و بغداد در مورد حمله به دهوک و توافق برای تعمیق گفتگوهای نفتی


به گزارش ایسنا، مصطفی الکاظمی نخست وزیر عراق روز شنبه از مسرور بارزانی، رئیس اقلیم کردستان عراق استقبال کرد. این اولین سفر بارزانی به بغداد از زمان سفرش در سال 2019 است.

در این نشست، طرفین درباره مسائل داخلی و مسائل مربوط به زندگی و خدمات شهروندان عراقی و همچنین راه های ادامه همکاری بین بغداد و اربیل به نحوی که امنیت غذایی همه عراقی ها تضمین شود، بحث و تبادل نظر کردند.

در حوزه اقتصادی، طرفین بر لزوم تقویت هماهنگی ها به منظور بهبود فضای کسب و کار، جذب سرمایه گذاری و به حداکثر رساندن درآمدها گفتگو کردند.

بر اساس بیانیه منتشر شده از سوی دفتر مصطفی الکاظمی، آنها توافق کردند که مذاکراتی بین وزارت نفت دولت مرکزی و وزارت منابع طبیعی کردستان عراق برای حل و فصل مسائل باقی مانده و ادامه کار برای دستیابی به راه حل های مشترک انجام شود. و به یک وضعیت واحد در انجام امور دست پیدا کنید. نفت را تعمیق کنید.

از ابتدای سال جاری تاکنون طرفین اختلافات زیادی بر سر موضوع نفت داشته اند.

در ماه فوریه، دادگاه عالی فدرال در بغداد به اقلیم کردستان دستور داد تا پول نفت تولید شده در قلمرو خود را به دولت مرکزی تحویل دهد و به بغداد این اختیار را داد که دوباره مذاکره کند و قراردادهای نفتی با این منطقه را خاتمه دهد.

علاوه بر این، دادگاه عالی فدرال عراق اعلام کرد که قانونی که در کردستان در سال 2007 برای تنظیم بخش نفت و گاز تصویب شد، خلاف قانون اساسی است.

در این راستا، از زمان صدور این حکم، دولت مرکزی عراق با تصمیم دادگاه عالی عراق سعی در حل و فصل پرونده ها داشته است.

بر اساس شکایتی که توسط وزارت نفت عراق ارائه شده است، دادگاهی در بغداد در اوایل ژوئیه چهار قرارداد امضا شده بین کردستان عراق و شرکت های کانادایی، آمریکایی، انگلیسی و نروژی را باطل کرد.

یک مقام ارشد نفت عراق در مصاحبه ای با خبرگزاری فرانسه در بغداد که خواست نامش فاش نشود، هشدار داد که این لغو می تواند بر سه شرکت خارجی دیگر نیز تأثیر بگذارد که انتظار می رود دولت تصمیم بگیرد.

عراق دومین کشور بزرگ نفتی در سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) است و به طور متوسط ​​روزانه 3.3 میلیون بشکه نفت خام صادر می کند. در مورد کردستان نیز باید گفت که روزانه بیش از 450 هزار بشکه نفت در این منطقه تولید می شود.

کردستان عراق برای حفظ استقلال خود در زمینه نفت می خواهد درهای مذاکره را باز کند. به گفته یک مقام دولتی محلی در اربیل، منطقه در حال کار بر روی ایجاد دو شرکت اکتشاف و بازاریابی نفت است که با همکاری بغداد همکاری خواهند کرد. به گفته سخنگوی، این پیشنهاد به دولت فدرال ارائه شده است.

الکاظمی و بارزانی همچنین در مورد انفجار روز چهارشنبه که منجر به کشته شدن 9 نفر شد، گفتگو کردند و بر اهمیت توافق بر سر یک دیدگاه مشترک برای مقابله با این حمله تاکید کردند.

در بیانیه‌ای رسمی، هر دو طرف حملات ترکیه به اراضی عراق به‌ویژه حمله اخیر که منجر به کشته شدن بسیاری از غیرنظامیان بی‌گناه شد را به شدت محکوم کردند.

آنها بر اهمیت توافق بر سر یک دیدگاه مشترک برای اقدام در صورت حملات علیه عراق و بررسی شرایط حمله به گونه ای که حاکمیت عراق را تقویت کرده و از تهدیدات آتی علیه امنیت عراق جلوگیری کند، تاکید کردند.

مسرور بارزانی در سفر به بغداد با محمد الخلبوسی رئیس پارلمان و فائق زیدان رئیس شورای عالی قضایی عراق نیز دیدار و گفتگو کرد.