رسانه های ملکه پسر و ملکه هایش را خورده اند!


به گزارش روزنامه جوان، پلیس فتا وارد ماجرای انتشار فیلم های غیراخلاقی سه کودک در شبکه های مجازی شد، اما دلیل سکوت و بی تفاوتی رسانه ها و مدعیان حمایت از حقوق کودکان بود که پیش از این وانمود می کردند. مدافعان سرسخت کودکان بی گناه باشید، ماندگار شد. به نظر می رسد رفتارهای دوگانه غرب نمی خواهد وارد بحث منع ابتذال در میان نوجوانان ایرانی شود.

پس از استقبال خوب کودکان و نوجوانان ایرانی از سرود «سلام فرمانده» و حمایت خانواده ها از مشارکت کودکان در خواندن این سرود حماسی، بی بی سی فارسی در مطلبی به قلم فردی به نام حامد فرمند، این سرود را در تضاد قرار داد. وی به حقوق کودکان اشاره و انتقاد کرد. فرمند که بی بی سی مدعی است محقق و مدافع حقوق کودکان بوده است، در مقاله خود جمهوری اسلامی را به سوء استفاده از احساسات کودکان، مهار کنجکاوی کودکان و مهار آسیب پذیری کودکان متهم کرد.

اگرچه می توان مقاله بی بی سی را بخشی از یک روند شکست خورده برای مقابله با موج عظیم سرود پرطرفدار «سلام فرمانده» دانست، اما رفتار بعدی رسانه های انگلیسی در مواجهه با حوادث بعدی نشان داد که بی بی سی علاقه چندانی به پرداختن به آن ندارد. موضوع بچه ها قانون در ایران سکوت و بی تفاوتی این رسانه و سایر رسانه های فارسی زبان ضد ایرانی نسبت به پدیده کودک آزاری در شبکه های مجازی دقیقاً با همین رویکرد قابل توضیح است. به نظر آنها نگرانی در مورد حقوق کودک در ایران زمانی قابل بیان است که محتوای فرهنگی و مذهبی ایجاد شود. محتوایی مانند «سلام فرمانده» مطمئناً برای بی‌بی‌سی نگران‌کننده است زیرا به جای کودکانی که قربانی آزارهای روانی، حتی جسمی و جنسی متعدد در فضای مجازی شده‌اند، صحبت از نسلی است که به دنبال خلق حماسه هستند.

کودک آزاری در محیط کار
در روزهای اخیر ویدئوهای غیراخلاقی پسری با دو دختر نوجوان در شبکه های اجتماعی بازنشر شده است. در این کلیپ ها که توسط تیم های حرفه ای فیلمبرداری شده است، پسر دختران را ملکه خود می خواند و رابطه ای غیرعادی هم از نظر هنجارهای جامعه ایرانی و هم از نظر سنی نشان می دهد.

انتشار ویدئویی از پشت صحنه یکی از کلیپ های این سه نوجوان حضور افرادی مجهز به دوربین های حرفه ای گران قیمت برای تولید کلیپ های غیراخلاقی آنها را نشان می دهد. انتخاب لوکیشن و لوازم گران قیمت (تجهیزات صحنه) نیز از نکات عجیب این کلیپ ها بود. در یکی از این ویدیوها حتی از یک اسب گران قیمت استفاده شده است که قطعا پسر نمی تواند آن را بسازد.

پلیس فتا در محل حضور دارد.
در پی گرفتار شدن سه کودک حاشیه نشین در این کلیپ ها، دستور پلیس فتا برای متهمان صادر شد. سرهنگ رامین پاشایی، معاون فتاوای پلیس کشور در امور اجتماعی و فرهنگی گفت: شکایتی از دست اندرکاران تشکیل شده است، اما چون با کودکان و نوجوانان سروکار داریم، رویکرد ما متفاوت است.

وی گفت: دو دختر که در این کلیپ ها نقش داشتند احضار و تحت تعقیب قرار گرفتند و از سوی مقام قضایی محکوم شدند.

وی گفت: پلیس فتا از فردی که صفحه اینستاگرام داشت در این مورد شکایت می کند و نتیجه به زودی انشاالله اعلام می شود.

دخالت پلیس فتا در ماجرای این سه کودک ممکن است پشت صحنه ساخت این فیلم های غیراخلاقی را بیشتر روشن کند، به ویژه اینکه مواردی مبنی بر اطلاع والدین و همکاری چند گروه و افراد فعال در اینستاگرام در این زمینه وجود دارد. صحت صفحه اینستاگرام این سه کودک به زودی مشخص و منتشر خواهد شد.

حساسیت حضور کودکان در فضای مجازی
بسیاری از کودکان و نوجوانان به طور فعال از شبکه های اجتماعی و دستگاه های تلفن همراه استفاده می کنند. در حالی که بسیاری از این فناوری ها برای حفظ ارتباط با دوستان و خانواده مورد استفاده قرار می گیرند، افرادی نیز هستند که از آنها برای آسیب رساندن به دیگران سوء استفاده می کنند. این مهم است که جوانان هنگام استفاده از رسانه های اجتماعی و دستگاه های تلفن همراه از حقوق و تکالیف قانونی خود آگاه باشند تا قربانی جنایت یا مجرم نشوند.

یک مطالعه استرالیایی نشان می دهد که کودکان در شبکه های اجتماعی دروغ می گویند زیرا برخی از آنها محدودیت سنی دارند. این دروغ می تواند منجر به دروغ های بیشتر شود و در نهایت کودک با وجود سن کمش به خاطر گناهش مورد قضاوت قرار می گیرد. ماده 16 کنوانسیون حقوق کودک سازمان ملل می گوید: «هیچ کودکی نباید در معرض مداخله خودسرانه یا غیرقانونی در حریم خصوصی، خانواده، خانه یا مکاتبات خود قرار گیرد». قوانین سختگیرانه ای در سراسر جهان برای محافظت از کودکان در برابر فضای مجازی وجود دارد، حتی پیشنهاد شده است که کودکان نباید به محتوای شبکه های اجتماعی در اینترنت دسترسی داشته باشند، بلکه فقط باید محتوای «آفلاین» تحت نظارت خانواده در اختیار آنها قرار گیرد. علیرغم حساسیت بالای جهانی، همچنان بی توجهی و بی احتیاطی خانواده ها در فضای مجازی در ایران وجود دارد تا جایی که حتی صفحه این سه کودک نیز ادعا می کند که صفحه زیر نظر خانواده ها است. و چندین ویدیو که منتشر کرده اند نشان می دهد یک بزرگسال که گفته می شود مادر دختران نوجوان است.

ملکه رسانه اینجا حساس نیست!
بی بی سی برخلاف سرود «سلام فرمانده» مطلبی را منتشر کرد که به نظر می رسید با بچه های ایرانی مهربان بوده و از حقوق آنها دفاع می کند. رسانه ها سپس در مورد نقض حقوق کودکان سکوت کردند و به سوال پسران و ملکه ها پاسخی ندادند. این مشکل در بین سلبریتی های داخلی تکرار شده است. نقض حقوق کودکان در شبکه های مجازی یکی از موضوعاتی است که سلبریتی های ایرانی تمایلی به بحث آن ندارند. دلیل این امر شاید این باشد که بخشی از شهرت و درآمد این افراد حضور مدیریت نشده کودکان و نوجوانان در شبکه های اجتماعی است.