رستم قاسمی بانک هایی را که وام مسکن را پرداخت نکرده اند تهدید به شکایت کرد


به گزارش تسنیم، رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی از احتمال طرح شکایت بانک های ناراضی از اجرای ماده (4) قانون جهش مسکن مبنی بر پرداخت حداقل 20 درصد از وجوه پرداختی به مسکن خبر داد. بخش: «البته اگر بانک ها به تعهدات خود عمل کنند. اگر این کار را نکنند طبق قانون عمل می کنیم.

وزیر راه و شهرسازی در گفت و گو با خبرنگار هانه ملت درباره امتناع تعدادی از بانک ها از پرداخت اشیاء، افزود: تعدادی از بانک ها در حال همکاری هستند به عنوان مثال بانک مسکان که به تمام تعهدات خود در این زمینه عمل کرده است. اما قانون برای بانک هایی است که همکاری نکرده اند و در صورت عدم ایفای تعهد، 20 درصد از تعهد انجام نشده جریمه در نظر گرفته شده است.

بر اساس این گزارش، بر اساس بند (4) قانون جهش ساخت و ساز مسکن؛ بانک ها و موسسات اعتباری موظفند سالانه حداقل بیست درصد (20%) از ابزار پرداخت نظام بانکی را با نرخ سود مصوب شورای پول به بخش مسکن اختصاص دهند تا در سال اول اجرای قانون اساسی طبق قانون حداقل سه میلیون و ششصد هزار میلیارد ریال وجوه برای واحدهای موضوع این قانون کمتر نباشد و در سالهای آتی با افزایش درصد صدرالذکار حداقل منابع وجوه مذکور افزایش یابد. با تورم سالانه

شورای اسلامی وزیران در قانون جهش تولید و عرضه مسکن ضمانت اجرایی این ماده قانونی را در تبصره (5) این ماده پیش بینی کرد که به موجب آن؛ سازمان امور مالیاتی کشور مکلف است در صورت عدم رعایت این ماده از بانک ها و موسسات اعتباری ناراضی مالیاتی به میزان بیست درصد (20%) مبلغ تعهدات انجام نشده اخذ و به حساب بانکی واریز نماید. خزانه داری کشور در قالب بودجه سالانه. این مبلغ صد در صد (100%) تخصیص یافته و به حساب صندوق ملی مسکن واریز می شود.