رفتار تبلیغاتی اردوغان در حمایت از فلسطین


به گزارش «الف»، در حالی که روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی از اواخر سال گذشته به اوج خود رسید و چند روز قبل از آنکارا و تل آویو به مرز دیدارهای متقابل مقامات عالی رتبه دو طرف رسید. شروع به احیای رسمی و عادی سازی روابط با یکدیگر کردند و از کار سفارتخانه های خود اطلاع رسانی کردند.

این اقدام آنکارا واکنش های بسیاری را در داخل و خارج برانگیخت و علاوه بر محکومیت جناح های فلسطینی، احزاب داخلی ترکیه نیز به شدت از عادی سازی روابط با اسرائیل انتقاد کردند. حزب جمهوری خواه خلق ترکیه از جمله احزابی بود که این اقدام دولت ترکیه را محکوم کرد و گفت رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه قبلا اسرائیل را رژیمی کودک کش و تروریست می دانست. حالا چه چیزی تغییر کرده است؟ تا زمانی که اسرائیل به کشتار کودکان فلسطینی ادامه دهد؟

البته خبر عادی سازی رسمی روابط ترکیه و اسرائیل پس از سفر رئیس جمهور رژیم صهیونیستی به آنکارا در ماه مارس گذشته یا سفر مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه و فاتح دونمز وزیر انرژی ترکیه به فلسطین اشغالی و همچنین … استقبال گرمی که اردوغان از سوی دوک انجام داد، عجیب نیست و قابل پیش بینی بود.

در سال 2010، زمانی که 9 شهروند ترکیه در حمله رژیم اشغالگر به کشتی ماوی مرمره کشته شدند، روابط بین آنکارا و تل آویو تیره شد. اما با وجود اظهارات دولت ترکیه و شخص اردوغان مبنی بر خصومت با اسرائیل و حمایت از فلسطین، این روابط هرگز به طور کامل قطع نشد و در کنار معاملات تجاری و اقتصادی دو طرف، روابط دیپلماتیک ادامه یافت.

چند هفته قبل از اعلام رسمی عادی سازی روابط تل آویو و آنکارا، هر دو طرف کمپین اطلاع رسانی و رسانه ای را علیه جمهوری اسلامی ایران به راه انداختند و اعلام کردند که کشورمان در صدد کشتار تعدادی از صهیونیست ها در ترکیه است. از سوی دیگر، طی دو ماه گذشته رسانه های صهیونیستی گزارش داده اند که ترکیه به درخواست اسرائیل ده ها تن از فعالان حماس را اخراج کرده و از بازگشت برخی از اعضای این جنبش به ترکیه نیز جلوگیری می کند.

روزنامه اسرائیل هوم در این زمینه اعلام کرد که مقامات ترکیه به رهبران حماس گفته اند که منافع اقتصادی با اسرائیل دارند و نشانه های جدیدی از بهبود روابط سیاسی (بین آنکارا و تل آویو) وجود دارد. حماس می داند که اسرائیل در مسائل امنیتی نفوذ و نفوذ زیادی بر ترکیه دارد. به این ترتیب برخی از نمایندگان نیروهای امنیتی اسرائیل نیز به ترکیه سفر کردند.

بنابراین سازش علنی و رسمی ترکیه و رژیم صهیونیستی کاملاً قابل مشاهده بود. در مورد انگیزه های ترکیه برای عادی سازی روابط با اسرائیل، کارشناسان معتقدند که عامل اقتصادی بر سایر عوامل در این زمینه مقدم است. همانطور که گفته شد، با وجود تیرگی روابط با اسرائیل، از سال 2010 آنکارا به تجارت با این رژیم ادامه داد و تا سال 2020 صادرات ترکیه به اراضی اشغالی به 4.7 میلیارد دلار رسید، در حالی که ترک ها نیز 1.5 میلیارد دلار از سرزمین های اشغالی وارد کردند. فلسطین. این مبادلات تجاری در سال 2022 40 درصد افزایش خواهد یافت و مجموع تجارت خارجی دو طرف به حدود 7 میلیارد دلار خواهد رسید.

از سوی دیگر ترکیه به دلیل موقعیت ژئوپلیتیکی و داشتن طولانی ترین خط ساحلی مشرف به مدیترانه، می خواهد به یک مرکز انرژی بین المللی در شرق مدیترانه تبدیل شود که باعث نجات اقتصاد این کشور و تقویت مواضع داخلی حزب حاکم شود. . همچنین با تشدید بحران جهانی انرژی به دلیل جنگ در اوکراین و تمایل اروپا و آمریکا برای یافتن جایگزینی برای گاز روسیه، گاز مدیترانه شرقی یکی از اصلی ترین گزینه هاست و ترکیه قصد دارد از مزایای کامل آن استفاده کند. از این پروژه

اردوغان و حزب عدالت و توسعه ترکیه که بیشتر به دلیل بحران اقتصادی بی سابقه جایگاه خود را در بین مردم این کشور از دست داده بود، همین حزب در آستانه انتخابات ریاست جمهوری تغییرات قابل توجهی در سیاست خارجی خود ایجاد کرد تا بر این چالش فائق آید. آنها به سمت نزدیکی با کشورهایی مانند امارات، عربستان، مصر و حتی سوریه رفتند که قبلاً با آنها دشمنی داشتند.

البته جاه طلبی های اردوغان تنها به بهره برداری اقتصادی کشورهای مختلف محدود نمی شود، او اهداف سیاسی زیادی را نیز از این اقدامات دنبال می کند، اما لحظه قابل توجه و شاید مضحک اقدامات اخیر او به موضوع فلسطین مرتبط است. دولت ترکیه که تنها چند روز پس از جنگ اخیر غزه که در آن صدها فلسطینی کشته و زخمی شدند، از عادی سازی روابط با صهیونیست ها و به نوعی مشروعیت بخشیدن به جنایات اشغالگران در سرزمین های فلسطینی خبر داد، بار دیگر خواستار حمایت از ملت و آرمان فلسطین به همین منظور، ترکیه برای بازسازی نوار غزه پیشنهاد کمک کرده و در حال مذاکره برای کمک مالی برای بازسازی زیرساخت های حیاتی در این منطقه است.

در مجموع اردوغان و دولتش در ترکیه ثابت کردند که در حل هیچ پرونده ای موضع ثابتی ندارند و سیاست آنها صرفا بر اساس منافعشان است و روابط با اسرائیل یا هر اقدام مشابه دیگری در این چارچوب قرار می گیرد. .