روزنامه جمهوری اسلامی خطاب به وزارت امور خارجه: از جنگ لفظی چین و آمریکا هیجان زده نشوید.


چینی ها از تحقیرهایی که در جریان سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان متحمل شدند، عصبانی هستند، اما می توانند خشم خود را کنترل کنند و قطعاً هیچ اقدام خطرناکی انجام نخواهند داد. تا زمانی که آنها از شرایط ویژه ناشی از جنگ در اوکراین به نفع اقتصاد و اقتدار سیاسی خود نهایت استفاده را ببرند، به هیچ وجه وارد جنگ نخواهند شد.

حمایت چینی ها از روسیه در جنگ اوکراین فقط لفظی است و در عین حال با خرید نفت ارزان روسیه سودهای کلانی از این جنگ به دست می آورند. برای چینی ها، منافع اصلی چین است، نه روسیه.

در صورت سفر غیرمنتظره نانسی پلوسی به تایوان، اگرچه دولتمردان چینی می دانند که آمریکا برنده است و سعی می کنند به نحوی این تحقیر را جبران کنند، اما بدیهی است که این کار را به گونه ای انجام می دهند که در وهله اول این کار را نمی کنند. به کشورشان آسیب برساند. اقتصاد و ثانیاً هیچ چیزی نباید از محدوده رفتار دیپلماتیک خارج شود و منجر به درگیری نظامی نشود.

این سیاست عاقلانه دولتمردان چین، کشورشان را در سطح جهانی در مقایسه با روسیه که به دلیل اشتباه بزرگ پوتین درگیر جنگ ویرانگری در اوکراین بود، پیش خواهد برد و چندین سطح رقابت اقتصادی با آمریکا را بالا خواهد برد. برای چینی ها بالا بردن جایگاه کشورشان در اولویت است و ترجیح می دهند مشکلاتشان را با کشورها حل کنند حتی با آمریکا که این روزها با سفر رئیس مجلس آنها را تحقیر کرده است، دیپلماسی و دیگر هیچ. .

در این میان بسیار عجیب است که نماینده رسمی وزارت امور خارجه کشورمان با سرعتی غیر قابل تصور در مقابل اختلافات لفظی چین و آمریکا در خصوص سفر نانسی پلوسی موضع گیری می کند! معلوم نیست اگر چنین موضع شتابزده ای اتخاذ کنیم، چه ضررهایی از سیاست بی طرفی در این گونه درگیری ها خواهیم داشت؟ آیا برای یک سیاست شرقی و غربی لازم نیست که در تضاد بین دو قدرت مسلط طرف شویم؟ از این موقعیت چه چیزی به دست می آوریم؟ گندم چه کسی را خرمن کوبی می کنیم؟ چه زیباست نصیحت مولوی که می فرماید: اگر دعای شما مستجاب شد با دعایتان گندم بکارید!