روسیه گاز نورد استریم 1 را به اروپا بست


به گزارش فارس، روسیه در واکنش به تحریم های اتحادیه اروپا در رابطه با جنگ اوکراین، عرضه گاز از خط لوله گاز نورد استریم به اروپا را قطع کرده است.

رسانه های غربی مانند رویترز و خبرگزاری فرانسه روز چهارشنبه (امروز) گزارش دادند که روسیه عرضه گاز به اروپا از طریق خط لوله نورد استریم را قطع کرده است.

رویترز هشدار داد که تصمیم روسیه برای کاهش صادرات گاز به اروپا از طریق خط لوله گاز نورد استریم “نبرد اقتصادی بین مسکو و بروکسل را تشدید خواهد کرد و احتمال رکود اقتصادی و جیره بندی انرژی در برخی از ثروتمندترین کشورهای اروپایی را افزایش خواهد داد.”

گازپروم اعلام کرده است که صادرات گاز از طریق نورد استریم به اروپا به دلیل «تعمیرات» متوقف شده است. گاز از روسیه به آلمان از ساعت 01:00 به وقت گرینویچ 31 اوت (9 سپتامبر) تا ساعت 01:00 3 سپتامبر (12 سپتامبر) ارسال نخواهد شد.

اطلاعات روز چهارشنبه (امروز) سایت اپراتور خط لوله گاز نورد استریم 1 نشان می دهد که گاز به کشورهای اروپایی صادر نمی شود.

رویترز در گزارش خود از ترس کشورهای اروپایی از واکنش روسیه به تحریم های غرب مربوط به جنگ اوکراین خبر داد.

در گزارش رسانه‌های غربی آمده است: «دولت‌های اروپایی نگران هستند که مسکو در واکنش به تحریم‌های غرب علیه اوکراین پس از حمله به این کشور، قطع (تامین گاز) را تمدید کند. مسکو متهم به استفاده از منابع انرژی به عنوان سلاح جنگی است، اما این موضوع را رد می کند.

رویترز ادامه داد: اعمال محدودیت‌های بیشتر برای عرضه گاز به اروپا، بحران انرژی را تشدید می‌کند. قیمت عمده‌فروشی گاز در حال حاضر بیش از 400 درصد از اوت گذشته افزایش یافته است، که یک بحران دردناک هزینه‌های زندگی برای مصرف‌کنندگان و کسب‌وکارها ایجاد کرده و دولت‌های اروپایی را مجبور به صرف میلیاردها دلار برای کاهش این هزینه‌ها کرده است.

این رسانه غربی با اشاره به شرایط سخت آلمان افزود: در آلمان تورم در ماه اوت به بالاترین حد خود در 50 سال گذشته رسید و انتظار می‌رود تمایل مصرف‌کننده (در آلمان) برای سومین ماه متوالی به پایین‌ترین سطح خود برسد. سال ماه در حالی که خانواده ها در این کشور برای قبوض بالاتر برق آماده می شوند.

بر اساس این گزارش، برخلاف تعمیرات 10 روزه نورد استریم 1 در سال گذشته، توقف صادرات گاز کمتر از دو هفته پیش اعلام شد و خود گازپروم نیز این موضوع را اعلام کرد و اپراتور نورد استریم 1 این اقدام را انجام نداد.

مقامات روسیه اعلام کرده اند که دلیل توقف صادرات گاز از نورد استریم 1 به دلیل مشکلات تعمیر و نگهداری است و تحریم های غرب از دسترسی به تجهیزات مورد نیاز برای نصب و نگهداری خط لوله گاز جلوگیری می کند.

به گزارش رویترز، ظرفیت صادرات نورد استریم 1 در ژوئن به 40 درصد کاهش یافت و در ماه جولای این رقم به 20 درصد رسید.

در بخشی دیگر از این گزارش رسانه های غربی آمده است: «البته روسیه از ابتدای عملیات نظامی ویژه، گاز بلغارستان، دانمارک، فنلاند، هلند و لهستان را به طور کامل قطع کرد. ” “در اوکراین”.