روند رشد پرخاشگری با افزایش دمای هوا


به گزارش خبرآنلاین، «به گفته محققان، آب و هوا به طرق مختلف بر روحیه افراد تأثیر می گذارد که البته بیشتر منفی است تا مثبت. روزهای گرم تابستان که دمای هوا بسیار بالاست باعث ایجاد احساسات آزاردهنده ای مانند تحریک پذیری، اضطراب، اشتیاق و یا حتی خودکشی در افراد می شود.

این وضعیت نه تنها با گرم شدن، بلکه با باران شدید نیز مرتبط است. مردم هنگام بارندگی خسته و بی حوصله می شوند، به خصوص در مناطقی که بارش باران پیش بینی نمی شود. در گرما و باران، نارضایتی از زندگی بیشتر می شود.

افکار خودکشی در فصل گرما

اگرچه فصول گرم مانند بهار و تابستان برای بسیاری از افراد امیدوارکننده است، اما افراد را افسرده می کند. تحقیقات نشان داده است که نور روز بیشتر و دمای گرمتر در بهار و تابستان باعث می شود افراد افسرده ای که در خارج از منزل کار می کنند نسبت به ماه های سرد سال بیشتر به خودکشی بپردازند. این افکار معمولا در روزهای بسیار گرم تابستان به اوج خود می رسند.

محققان می گویند میزان خودکشی با بسیاری از عوامل روانی، بیولوژیکی و اجتماعی مرتبط است، اما هوای گرم نیز می تواند به خودکشی کمک کند. البته در گذشته محققان این مشکل را ناشی از تغییر مواد شیمیایی مغز ناشی از گرما می دانستند، اما در تحقیقات بیشتر متوجه شدند که گرما باعث تحریک پذیری، پرخاشگری و رفتارهای ناگهانی می شود.

در ادامه تحقیقات مشخص شد که با افزایش بیش از حد دمای هوای منطقه، علیرغم سال‌های گذشته، افراد آسیب‌پذیر به راحتی نمی‌توانند خود را با شرایط جدید تطبیق دهند که بر خلق و خوی آنها تأثیر منفی می‌گذارد که گاهی منجر به خودکشی می‌شود.

وضعیت شناختی افراد در گرما

مطالعات متعدد نشان داده است که گرمای بیش از حد باعث اختلالات شناختی در انسان می شود. محققان دانشگاه هاروارد در آزمایشی وضعیت شناختی، تمرکز، پردازش اطلاعات، زمان واکنش و وضعیت حافظه 44 دانشجوی داوطلب را مورد بررسی قرار دادند. نتایج آزمایش نشان داد که دانشجویان ساکن در خوابگاه های با تهویه مطبوع مناسب در آزمون های آزمایشی محققان بسیار بهتر عمل کردند. در حالی که دانشجویانی که در خوابگاه بدون تهویه مناسب بودند، در امتحانات خود نتیجه خوبی کسب نکردند.

در مطالعه ای دیگر، همین محققان وظایف شناختی پیچیده دانش آموزان، مانند حافظه کاری (کاری) آنها را بررسی کردند. حافظه کاری بخشی از حافظه بلند مدت است که به شما امکان دسترسی به اطلاعات مربوط به کارهای روزمره را می دهد. نتیجه این مطالعه نشان داد که حافظه فعال در افرادی که تحت استرس گرمایی قرار گرفته اند به طور قابل توجهی مختل می شود.

اختلال خواب در گرما

خواب کافی و مناسب مهمترین عملکرد برای سلامت انسان است. کم خوابی بر خلق و خو، افسردگی و حالات شناختی افراد تأثیر منفی می گذارد. هنگامی که دمای مرکزی بدن سرد می شود، فرد به آرامی به خواب می رود. اما گرما و گرما در فرآیند خنک سازی طبیعی بدن اختلال ایجاد می کند و باعث بی خوابی می شود. این وضعیت با افزایش رطوبت تشدید می شود.

افزایش خشونت در گرما

شواهد علمی نشان داده است که بین تب بالا و پرخاشگری همبستگی مثبت وجود دارد. البته ما وقتی می گوییم خونمان به جوش آمد این موضوع را به زبان محاوره خود مطرح کردیم. در بررسی رابطه بین پرخاشگری و درجه حرارت بالا، محققان دریافتند که با افزایش دما، پرخاشگری و خشونت افراد به ترتیب 14 و 4 درصد افزایش می یابد. علاوه بر این در روزهای بسیار گرم و طاقت فرسا خشونت خانگی افزایش می یابد و معمولا زنان و کودکان دچار این نوع خشونت می شوند.

تب بالا و بیماران مبتلا به اختلالات عصبی

بیماران مبتلا به اختلالات روان پریشی یا عاطفی شدید، اختلالات سوء مصرف مواد یا بیماری های شناختی معمولاً نسبت به سایرین نسبت به گرمای شدید حساس تر هستند و توانایی شکننده فکر کردن و درست عمل کردن را از دست می دهند و در مراقبت مناسب از خود ناتوان هستند. این افراد بسیار بیشتر از گرمازدگی و سایر عوارض ناشی از گرما رنج می برند.

در عین حال، فقر، مسکن نامناسب و عدم دسترسی به محیط های خنک این آسیب ها را تشدید می کند.

چهار شخصیت آب و هوا

دانشمندان هلندی در مطالعه ای روی 415 نوجوان دریافتند که نیمی از آنها به طور قابل توجهی تحت تأثیر آب و هوا قرار نگرفته اند. در حالی که روحیه نیمه دیگر نوجوانان تحت تاثیر شرایط آب و هوایی است. این محققان با بررسی بیشتر ویژگی های شخصیتی این نوجوانان چهار نوع شخصیت آب و هوایی را کشف کردند. البته شاید نتوان این چهار نوع شخصیت را به همه مردم دنیا تعمیم داد، اما این نشانه ها به طور بالقوه وجود دارند و می توانند تا حدودی رفتار افراد را در رابطه با تغییرات آب و هوایی پیش بینی کنند. این شخصیت ها عبارتند از:

1. عاشق تابستان (17%)

وقتی خورشید می درخشد و داغ است، این افراد شادتر و کمتر عصبانی می شوند یا در مواجهه با سختی ها شجاعت بیشتری دارند. اما روزهای بارانی آنها را بسیار گیج و حتی مضطرب و عصبانی می کند.

2. از تابستان متنفرم (27%)

این افراد برعکس گروه قبلی هستند و زمانی که خورشید در بالای آسمان قرار می گیرد و همه چیز گرم شده است، احساس بدی پیدا می کنند و تحریک پذیر می شوند. اما وقتی هوا بارانی است، خوشحال می شوند و هیچ چیز آنها را آزرده نمی کند.

3. من از باران متنفرم (9%)

این افراد طاقت روزهای بارانی را ندارند و معمولا در این روزها عصبانی، ناامید و گیج هستند. برعکس، در هوای آفتابی روحیه خوبی دارند.

4. به آب و هوا بستگی ندارد (47%)

حدود نیمی از نوجوانان مورد بررسی گفتند که تحت تأثیر تغییرات آب و هوایی قرار نگرفته اند.

اقدامات موثر در برابر گرما

شما می توانید به روش های زیر از خود در برابر گرمای شدید محافظت کنید:

– نوشیدن آب زیاد؛ حتی اگر احساس تشنگی نکنید! (البته، اگر از نظر پزشکی قادر به نوشیدن مایعات زیاد نیستید، از پزشک خود بپرسید که در هوای گرم چقدر مجاز به نوشیدن آب هستید).

– با استفاده از حوله های مرطوب خود را خنک نگه دارید. پاهای خود را در آب خنک خیس کنید و یک حمام خنک (نه سرد) بگیرید.

– تا حد امکان در مناطق خنک و دارای تهویه مطبوع بمانید و از فضاهای باز خودداری کنید.

– در طول روز، پرده های جلوی پنجره ها را بکشید تا اشعه خورشید خانه یا محل کار شما را گرم نکند.

– هر زمان که آفتاب نیست و نسیم خنکی می وزد، پنجره ها را باز کنید تا داخل ساختمان خنک شود.

– لباس های سبک و گشاد از الیاف طبیعی مانند پنبه و کتان بپوشید.

– کمتر از حد معمول غذا بخورید و البته غذاهای مناسب فصل تابستان را انتخاب کنید.

– از کارهای سخت مانند ورزش های سنگین، کارهای ساختمانی زیر نور آفتاب و باغبانی خودداری کنید.