روند رو به رشد ابتلا به کرونا در کشور/ تشخیص علائم سویه جدید “کووید” از “وبا”


دکتر مهرداد حق ازلی در گفت وگو با ایسناوی با اشاره به شناسایی سویه جدید آمیکرون (BA4 و BA5) در ایران، گفت: تعداد مبتلایان به این بیماری رو به افزایش است و دلیل این افزایش آمار نیز این است که اکثر افراد از خدمات درمانی صرف نظر کرده اند. ” پروتکل ها

وی درباره علائم این بیماری در بیماران دارای سویه های جدید یعنی BA4 و BA5 گفت:اکثر افراد علائم گوارشی اسهال، درد قلبی و حالت تهوع دارند، در حالی که علائم دیگر شبیه سرماخوردگی است که به طور متوسط ​​بین 3 تا 7 روز طول می کشد. درگیری تنفسی در بیماران با سویه های BA4 و BA5 کمتر است. این سویه توانایی بیشتری برای ایجاد مرگ در افراد مسن مبتلا به بیماری های همراه دارد.

وی درباره شیوع وبا در برخی از استان های کشور، درباره علائمی که وبا را از کرونا متمایز می کند، گفت: اسهال همراه با وبا شدیدتر است. در حالی که طول مدت اسهال در این سویه آمیکرون 24 تا 48 ساعت و فراوانی آن کمتر است، در وبا اسهال بسیار شدیدتر و آبکی است.

دبیر شورای داخلی کمیته علمی کرونا از احتمال هفتمین پیک کرونا در روزهای آینده خبر داد. وضعیت فعلی هشدار جدیدی برای شروع هفتمین پیک است: در صورت عدم رعایت توصیه های بهداشتی، احتمال ورود به پیک جدید کرونا طی چند هفته آینده وجود دارد.. البته این قله مانند شرایطی که با قله دلتا داشتیم نخواهد بود. زیرا واکسن تشکیل شده است. اما احتمال افزایش عوارض، بستری شدن در بیمارستان و مرگ را نمی توان رد کرد.

وی با تاکید بر لزوم استفاده از ماسک برای پیشگیری از بیماری، گفت: استفاده از ماسک در جلسات امری ضروری است. جامعه اساساً به حالت عادی بازگشته است که منجر به افزایش تعداد بیماران می شود. با این وجود، رعایت پروتکل های بهداشتی باید یک اصل مهم در جامعه باشد.

وی در پایان تاکید کرد: موضوع مهم دیگر واکسیناسیون است. حدود 20 درصد از جمعیت هنوز واکسینه نشده اند. از سوی دیگر، تعداد زیادی از مردم دوز سوم واکسن را دریافت نکردند. توصیه و تاکید ما تکمیل فرآیند واکسیناسیون است. تعداد واکسیناسیون ها در طول روز به شدت کاهش یافته است. زیرا مردم تصور می کنند دیگر نیازی به تزریق واکسن نیست، بلکه نیاز جدی به تقویت سیستم ایمنی افراد به ویژه در هنگام ورود به فصل پاییز و زمستان احساس می شود.