رونق نسبی در بازار پوشاک


به گزارش روزنامه همشهری، پس از 2 سال رکود، امسال بازار پوشاک تابستانی دوباره گرم شده و رونق گرفته است. اگرچه این گرما با رونقی که سال هاست فروشندگان می شناسند، فاصله زیادی دارد، اما هر چه هست از «فروش» دل خوش می کنند. در شلوغ ترین و شلوغ ترین زمان یک عصر تابستانی، راهروهای تمام طبقات یکی از پرطرفدارترین ماشین های بازی غرب تهران مملو از جمعیت است و به نظر می رسد افزایش قیمت دست کم جلوی ماشین های بازی را نگرفته است. مثل همیشه، فروشگاه های لباس بچه گانه و زنانه شلوغ ترین فروشگاه ها هستند و در حالی که قیمت های بالا باعث می شود همه دست پر از مغازه ها بیرون نروند، بازار نسبت به سال گذشته به وضوح رونق گرفته است. به گفته فروشندگان یکی از دلایل این هیاهو گرمای شدید و افزایش ترافیک است. به گفته صاحبان فروشگاه ها، 2 سال پیش به دلیل کار و آموزش آنلاین، رفت و آمد در شهر کم بود و مردم نیازی به خرید لباس زیادی نداشتند، اما امسال به دلیل شرایط آب و هوایی، لباس هایی با طرح، مدل و رنگ های مناسب فصل به بازار آمد و جوانان اصرار کردند که بیشتر بخرند. با این حال، همه فعالان بازار بر این واقعیت تاکید دارند که رونق امسال نسبت به 2 سال گذشته تنها افزایش یافته است و با آنچه که باید فاصله دارد، هرچند ابوالقاسم شیرازی، رئیس اتحادیه تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران اخیرا اعلام کرده است که در دسترس بودن پوشاک در لیست خرید خانواده کاهش یافته است.

در مجموع؛ قیمت های نجومی
قیمت بسیار بالا برای همه فروشگاه های لباس معمول است. مانتوهایی که تنها با یک گلدوزی ساده شدند اما همین سوزن دوزی کوچک قیمتشان را بالای یک میلیون تومان رساند.کاغذها و پیراهن هایی که تبدیل به مانتو شده اند و الان بین 500 تا 700 هزار تومان قیمت دارند. بسته به پارچه و خلوص خط از 450 تا 700 هزار تومان قیمت دارد. حتی لباس های خنک خانگی هم 400 هزار تومان کمترین قیمت را دارند. در فروشگاه های کودک می توانید کمتر از 300-400 هزار تومان سکس پیدا کنید. پیراهن نخی دخترانه 450 هزار تومان، ساری دخترانه 550 هزار تومان، پیراهن آستین کوتاه پسرانه 300 هزار تومان، ست تی شرت و شورت پسرانه 450 هزار تومان، تی شرت چاپ شده 250 هزار تومان، شلوار جین 600 هزار تومان تا 1 میلیون تومان برو قیمت بالاتر از یک میلیون تومان می شود. در فروشگاه های مردانه اگر سراغ برندها می روید باید از همان ابتدا دور قیمت های زیر 1.5 میلیون تومان را خط بکشید. حتی برای یک پیراهن یا شلوار ساده باز هم می توانید یک پیراهن ساده مردانه از 400 تا 600 هزار تومان و شلوار پارچه ای از 500 تا 700 هزار تومان را در فروشگاه های غیر برند پیدا کنید. تی شرت های تابستانی از 400 تا 900 هزار تومان و لباس های راحتی مانند شورت از 200 تا 500 هزار تومان بسته به جنس. اگرچه این قیمت ها در یکی از پاساژهای نسبتا مجلل پایتخت چندان عجیب به نظر نمی رسد، اما برای بسیاری از بازدیدکنندگان این مرکز خرید بسیار بالاست. اکثر خریداران با این سوال مواجه می شوند که “آیا این قیمت برای شما گران است؟” شاهدان می گویند که برای خرید آنچه می خواهند و دوست دارند، «تعداد» خریدها را کاهش داده اند. دختر جوانی که با یکی از دوستانش برای خرید مانتو آمده است، می گوید: وقتی همه چیز گران است، گرانی لباس چندان عجیب نیست. وی دلیل خرید خود را علاقه به انواع لباس ها در مجالس اجتماعی عنوان می کند و می گوید طی 2 سال گذشته به دلیل جابجایی افراد کمتر و آنلاین بودن محل کار و مدرسه توانسته با حداقل ها زندگی کند اما اکنون که همه چیز به حالت عادی برگشته است، او باید بیشتر خرید کند و برای این کار، هزینه های دیگر را کاهش می دهد و گهگاه از مراکز خرید ارزان تر یا آنلاین خرید می کند.

فروش کم، اما “وجود دارد”
یکی از فروشندگان پوشاک زنانه در تشریح وضعیت فعلی بازار پوشاک می گوید: خدا را شکر می کنیم که هر 5 بار مراجعه باعث خرید می شود. هرکس وضعیت این روزهای بازار را با هیچ دوره‌ای قابل مقایسه نمی‌داند، ادامه می‌دهد: مقایسه بازار با شرایط قبل از کرونا ارزیابی نادرستی است، زیرا تا تابستان سال گذشته مردم خانه‌های خود را ترک کردند. کمتر و فروش تقریباً صفر بود، اما اگر بخواهیم به روزهای قبل از کرونا برگردیم، شرایط کاملاً متفاوت است، زیرا قیمت ها بسیار پایین تر بود. مثلا من در این فروشگاه تی شرت را 25000 تومان می فروختم اما امروز 325000 تومان کمترین قیمت تیشرت در این فروشگاه است. به گفته این فعال حوزه پوشاک، شاید درآمد مغازه داران به دلیل افزایش قیمت ها کاهش نیافته باشد اما میزان فروش کاهش یافته است: «20 تیشرت را 300 هزار تومان می فروختیم و الان دو تیشرت را 600 هزار تومان می فروشیم.