رکورد جدید قیمت بنزین در ترکیه؛ 24 لیر در لیتر


به گزارش فارس، منابع رسانه ای از افزایش بی سابقه قیمت سوخت در ترکیه طی روزهای اخیر خبر می دهند.

به گزارش خبرگزاری شینهوا، شهروندان ترکیه در روزهای اخیر با سومین دور افزایش قیمت سوخت در تنها یک هفته مواجه شده اند. به گزارش رسانه های محلی ترکیه، قیمت هر لیتر بنزین در سراسر این کشور با 2.18 لیر (حدود 0.12 دلار) افزایش به تقریبا 28.5 لیر (69000 تومان) در هر لیتر رسیده است که نشان دهنده افزایش حدود 268 درصدی قیمت نسبت به سال گذشته است. .

این در حالی است که لیر ترکیه در مسیر رسیدن به پایین ترین سطح خود در پایان دسامبر سال گذشته قرار دارد و دلار در روزهای اخیر (شنبه) با قیمت 17.12 لیر ترکیه معامله شد. کاهش شدید نرخ ارز با افزایش تورم همراه است که در اردیبهشت ماه به بالاترین سطح خود در 24 سال گذشته رسید.

سایت فیول نت نیز عصر سه شنبه به وقت تهران نوشت که قیمت بنزین بدون سرب در ترکیه در روز سه شنبه 24.88 لیر (60 هزار و پانصد و سی و سه مه) بوده است.

اوایل این هفته، رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهور ترکیه گفت که ترکیه برای افزایش تولید و صادرات، نرخ‌های بهره را بیشتر کاهش می‌دهد.

موسسه آمار ترکیه اخیرا اعلام کرده است که نرخ بیکاری ترکیه در ماه آوریل نسبت به ماه مارس به 11.3 درصد رسیده است. داده های موسسه توییک نشان می دهد که تعداد بیکاران با افزایش 65000 نفری به 3.85 میلیون نفر رسیده است. نرخ بیکاری در فروردین ماه برای مردان 9.7 درصد و برای زنان 14.5 درصد بوده است.

به گفته این موسسه، نرخ بیکاری در میان جوانان 15 تا 24 ساله از 20.8 درصد به 20 درصد کاهش یافته است.

جولیا خان، اقتصاددانی که اخیراً درباره افزایش تورم در ترکیه صحبت کرده است، گفت: «سیاست های نادرست رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه، تورم را بیش از 70 درصد افزایش داده است.

رئیس جمهور ترکیه در اظهاراتی اخیر، انتخابات سراسری پیش رو در سال 2023 را برای سرنوشت این کشور تعیین کننده خواند. اردوغان در دیدار با سران شاخه های منطقه ای این حزب در آنکارا اولویت های حزب حاکم عدالت و توسعه را اعلام کرد.

اردوغان گفت: انتخابات 2023 برای اردوغان و حزب عدالت و توسعه مهم نیست، برای ترکیه مهم است. این بستگی به انتخاب رای دهندگان دارد که آیا ترکیه وارد ده کشور برتر توسعه یافته جهان می شود یا خیر.