زائران باید قبل از پایان مراسم اربعین به مرزها بازگردند


به گزارش ایرنا، سفارت جمهوری اسلامی ایران در عراق ضمن خیر مقدم به زائران و عاشقان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) برای همه هموطنان عزیز آرزوی سلامتی و سفری پربرکت دارد و از میهمان نوازی صمیمانه مردم محترم قدردانی می کند. . عراق که موجی از عاشقان حسینی برای شرکت در کنگره عظیم اربعین عازم عتبات عالیات است. این امر باعث ازدحام شدید در مرزها، جاده ها و شهرهای زیارتی شد. توجه زائران محترم را به نکات زیر جلب می نماید:

1) از کلیه زائران محترم تقاضا داریم اطلاعیه ها و توضیحات مستمر ستاد اربعین و نماینده محترم این ستاد را در خصوص سفر به عراق با دقت دنبال نمایند.

2) به زائران عزیزی که در عراق هستند توصیه می شود در برنامه برگشت تسریع و زمان حضور در کربلا را کاهش دهند و در صورت امکان بیش از یک روز اقامت نکنند.

3) با عنایت به پیش بینی ازدحام زائران در روزهای قبل از اربعین حسینی (علیه السلام) در روزهای 25 و 26 شهریور (19 و 20 صفر). زائران برای بازگشت سریع و آسان به مرزهای کشورمان اقدامات لازم را انجام دهند تا به کشور عزیزشان بازگردند.

4) با توجه به ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به فرودگاه های عراق به ویژه نجف اشرف، آن دسته از زائرانی که قصد بازگشت هوایی را دارند، زمان حرکت را به گونه ای تنظیم کنند که به موقع و به سختی در فرودگاه حاضر شوند. خطر تاخیر و تاخیر احتمالی برای پرواز وجود ندارد (حداقل 5 ساعت قبل از پرواز به فرودگاه برسید).

5) زائران محترمی که به نحوی مدارک هویتی خود را گم کرده اند (گذرنامه یا نقشه راه). برای استفاده از خدمات کنسولی این نمایندگی ها با صدور فوری گذرنامه، لازم است به یکی از نزدیک ترین نمایندگی های ایرانی واقع در شهرهای بغداد، نجف اشرف، کربلای معلی یا بصره مراجعه کنید.

6) سرکنسولگری ایران در کربلا به صورت 24 ساعته و در 7 روز هفته برای رفع مشکلات کنسولی در خدمت زائران عزیز می باشد. برای راحتی و جلوگیری از شلوغی و گرمازدگی احتمالی توصیه می شود در شب به آژانس مراجعه کنید.

7) به دلیل گرمای شدید هوا در عراق. زائران محترم زمان سفر خود را ترجیحاً در شب و در ساعات خنک تر روز تنظیم کنند.

8) زائران عزیز توجه داشته باشند بعد از مراسم اربعین حسینی همه شرکت کنندگان در موکب موکب جمع می کنند و دیگر خانه شخصی برای پذیرایی و پذیرایی از زائران وجود ندارد. از این رو آنان را تشویق می کند که بلافاصله پس از زیارت و قبل از پایان مراسم اربعین حسینی به مرزهای کشور بازگردند تا سرگردان و دچار نبود مکان استراحت و خواب نشوند. آن دسته از زائرانی که می خواهند پس از پایان سفر چند روز دیگر در عراق بمانند. برای تقبل هزینه های شخصی برای اسکان، غذا و ایاب و ذهاب باید پیش بینی های لازم را داشت. برخی از زائران می خواهند تا 28 صفر سالروز رحلت پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) و شهادت امام جعفر صادق (علیه السلام) در عراق بمانند که زیارت حضرت امیر است. مؤمنان، که لازم است برای اسکان و سایر مخارج روزانه، پرداخت شخصی پرداخت شود، غیرت لازم را داشته باشند.

9) زائران پس از پایان اربعین اصرار به اقامت در منازل عراقی ها نداشته باشند و در صورت تمایل به تمدید اقامت خود در عراق، الزاماً باید هزینه اقامت در هتل ها و مسافرخانه ها را تقبل کنند.

10) مردم میهمان نواز عراق با پذیرایی گرم خود از زائران اباعبدالله الحسین (علیه السلام) نقش مهمی در جشن باشکوه اربعین حسین دارند. برای استقبال خوب و میهمان نوازی دولت و مردم عراق، مسئولان و نیروهای امنیتی، عشایر و موکب‌ها و خادمان باوفای امام حسین (ع) و حرم‌ها که در ایجاد اربعین باشکوه، آرام و بی‌خطر شرکت و کمک کردند. زیارت حسینی; ابراز قدردانی می کنیم.

11) امسال از تمامی مقامات برجسته کردستان عراق که تمام شرایط لازم را فراهم کرده و بیش از حد انتظار همکاری کرده اند، می پذیریم. ما صمیمانه قدردانی می کنیم.

12) کمک و همکاری زائران با موکب داران و صاحبان منازل موجب تشویق و ترغیب آنان به ادامه هرچه باشکوه زیارت اربعین حسینی و تحکیم پیوندهای برادری و اتحاد بین مردم دو کشور همسایه و برادر خواهد شد.