“زونوز” چیست؟ / چند توصیه برای پیشگیری


به گزارش ایسنا، بیش از 200 نوع بیماری مشترک بین انسان و دام در جهان شناسایی شده است و عوامل ایجاد کننده بیماری مشترک بین انسان و دام می تواند باکتریایی، ویروسی یا انگلی باشد و از طریق تماس مستقیم با حیوانات یا غذا، آب و محیط به انسان منتقل شود.

این بیماری‌ها به دلیل تماس نزدیک بین انسان و حیوان، یک مشکل عمده بهداشت عمومی در سراسر جهان هستند (همانطور که در مورد همه‌گیری ویروس کرونا وجود دارد).

زئونوزها درصد زیادی از تمام بیماری های عفونی تازه شناسایی شده و همچنین بسیاری از بیماری های موجود را تشکیل می دهند که یکی از آنها HIV است. نوع دیگری از بیماری، کروناویروس جدید است که عامل کووید-19 و یک بیماری همه گیر جهانی است.

روش های پیشگیری از بیماری های مشترک در انسان و حیوان برای هر پاتوژن متفاوت است. با این حال، چندین راه موثر برای کاهش خطر شیوع این بیماری ها در سطح جامعه وجود دارد.

پیروی از «دستورالعمل‌های ایمن و مناسب برای مراقبت از حیوانات در بخش کشاورزی» یکی از اقداماتی است که به کاهش خطر شیوع بیماری‌های مشترک بین مردم و حیوانات از طریق مواد غذایی مانند گوشت، تخم‌مرغ، لبنیات یا حتی برخی سبزیجات کمک می‌کند. ، به آرامی

در عین حال توجه به استانداردهای آب آشامیدنی سالم و دفع زباله و همچنین حفاظت از آب های سطحی در محیط طبیعی نیز مهم و موثر است.

از سوی دیگر، شستن دست ها پس از تماس با حیوانات نیز می تواند از شیوع این بیماری ها بکاهد.

کارشناسان تاکید می کنند که مقاومت ضد میکروبی عامل پیچیده ای در کنترل و پیشگیری از بیماری های مشترک بین انسان و حیوان است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جهانی بهداشت (WHO)، امروزه استفاده گسترده از آنتی بیوتیک ها در تغذیه دام ها و دام های پرورش یافته برای صنایع غذایی که خطر پیدایش سویه های مقاوم به دارو از عوامل بیماری زا مشترک بین انسان ها را افزایش می دهد. و حیواناتی که می توانند به سرعت در جمعیت حیوانات و انسان پخش شوند.