سازماندهی اجرای تصمیم برای افزایش توان عملیاتی قرار ملاقات های دندانپزشکی.


به گزارش مهر، حجت الاسلام حسن شجاعی رئیس کمیسیون اصل ۹۰ مجلس شورای اسلامی در نامه ای خطاب به حجت الاسلام سید ابراهیم رئیسی نوشت: کسانی را که به تصویب بالاترین تصمیم ـ تصمیم گیری ـ کمترین توجهی ندارند، جدی بگیرید. نهادهای کشور

متن این نامه به شرح زیر است:

بسم‌تعالی

حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید ابراهیم رئیسی

رئیس جمهور افتخاری جمهوری اسلامی ایران و رئیس افتخاری شورای عالی انقلاب فرهنگی

سلام

با احترام همانطور که می دانید یکی از مهمترین مشکلات و دغدغه های مردم و معاونین حوزه بهداشت و درمان دسترسی به خدمات دندانپزشکی است. در همین راستا شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسات 851 و 852 این شورا، ماده ای را در خصوص افزایش توان پذیرش های پزشکی و دندانپزشکی تصویب کرد.

همچنین وزارت بهداشت موظف شد برای اجرای طرح جامع علمی کشور طرح ظرفیت سازی در دندانپزشکی عمومی را برای تصویب در کمیته راهبری ارائه کند.

پس از استماع نظرات کارشناسی در اقدام انقلابی و در راستای مصالح کشور، کارکرد نوبت دهی دندانپزشکی را از سال 1401 حداقل چهار سال، در سال 1401 نسبت به سال 10 درصد، در سال 1402 20 درصد افزایش دهید. سال قبل و در سالهای 1403 و 1404 هر کدام 30 درصد سال قبل را تصویب کردند.

شایان ذکر است که با توجه به اثرات افزایش قدرت رشته های دندانپزشکی، می توان در این شاخص تعداد دندانپزشکان را افزایش داد و به کشورهای منطقه نزدیک شد و در نهایت دسترسی مردم به ویژه افزایش یافت. در مناطق کم برخوردار و عدم رعایت نوبت ها و زمان انتظار برای مردم عزیز کشور کاهش صف استعدادهای درخشان کنکور و سایر آثار مثبت همگرایی قابل توجهی در بین عموم مردم، نخبگان و دلسوزان جامعه خواهد داشت. و همچنین بین نهادهای حاکمیتی کشور از جمله شورای عالی انقلاب فرهنگی و مجلس شورای اسلامی.

اما جمعی از دندانپزشکان و برخی از اتحادیه های جامعه دندانپزشکی با اقدام انقلابی کمیته راهبری مبنی بر اجرای طرح جامع علمی کشور در راستای اجرای مصوبه ابلاغی جناب عالی مبنی بر افزایش ظرفیت ابراز مخالفت کردند. دندانپزشکی و با تلاش برای کم اهمیت جلوه دادن کمبود دندانپزشک، قصد دارد از واقعی شدن آن جلوگیری کند.

جای بسی تعجب است که تعدادی از مسئولان وزارت بهداشت، علیرغم تصمیم شورای عالی انقلاب فرهنگی که در دی ماه 1400 توسط معظم له ابلاغ شد و همچنین تاکید سند اصلاح دولت مردمی بر افزایش ظرفیت دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی برای رسیدن به سطح کشورهای برابر جمعیت سالمندان کشور همصدا با نهادهای صنفی با اجرای این مصوبه مخالفت کردند.

در پایان با تاکید مجدد بر لزوم افزایش چشمگیر ظرفیت رشته های پزشکی و دندانپزشکی، خواهشمند است در راستای اجرای بیانات شورای عالی انقلاب فرهنگی و کمیته راهبری جهت اجرای طرح جامع علمی کشور به دور از مسائل سیاسی گام بردارید. فشار اتحادیه های کارگری نباید نهادهای تصمیم گیری در کشور را جدی گرفت.

ملت عزیز و صبور ایران اسلامی مستحق مراقبت های پزشکی مقرون به صرفه و با کیفیت است. از سیزدهمین دولت انقلابی و مردمی که تحول، عدالت و حرکت به سوی گام دوم انقلاب اسلامی و دستیابی به تمدن نوین را اولویت اصلی خود قرار داده است که در برنامه اجرایی خود به صراحت بر سند تحول دولت تاکید شده است. به منظور گسترش دسترسی مردم به ویژه ساکنان مناطق محروم، انتظار می رود در صورت اجرایی شدن، بدون شک این تصمیم انقلابی در جهت تغییر بخش بهداشت و درمان و احقاق حق مردم جامعه ایران برای دسترسی به خدمات مقرون به صرفه و خدمات درمانی با کیفیت باشد. . مراقبت.

این کمیسیون رسیدگی به این موضوع را که مطالبه واقعی مردم است از وظایف خود می داند و چنانچه به هر دلیل بخشی از دولت از اجرای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی خودداری کند، اصل 90 کمیسیون و مجلس شورای اسلامی مسیری را که قانون پیش بینی کرده است طی می کند. قانون داره کار خودش رو میکنه

در پیوست خلاصه ای از وضعیت موجود و لزوم افزایش ظرفیت رشته های پزشکی ارائه شده است.