سازمان ملل ممنوعیت حجاب در فرانسه را محکوم کرد


به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری فارس، کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد اعلام کرد که فرانسه با ممنوعیت حجاب زنان و دختران در مدارس این کشور، معاهده بین المللی حقوق بشر را نقض کرده است.

به گزارش وب سایت میدل ایست مانیتور، این کمیته در بیانیه ای در محکومیت این اقدام در فرانسه اعلام کرد که آنها حقوق مسلمانان «بر اساس میثاق بین المللی حقوق مدنی و سیاسی» را نقض کرده اند.

این اطلاعیه دراماتیک پس از شکایت یک زن مسلمان فرانسوی در سال 2016 منتشر شد که گفت پس از استخدام در مدرسه ای در پاریس، مدیر مجتمع اجازه ورود او را به حجاب نمی دهد.

کمیته حقوق بشر سازمان ملل متحد در این باره نوشت: جلوگیری از انجام فعالیت های حرفه ای این زن با حجاب عملاً آزادی مذهبی او را محدود می کند و نقض حقوق بشر تلقی می شود.

بیانیه این کمیته در ماه مارس (فروردین) منتشر شد، اما چهارشنبه گذشته به دست وکیل این زن مسلمان فرانسوی رسید.

این کمیته به دولت فرانسه نوشت: «در زمینه حقوق بشر به ویژه در زمینه اقلیت های مذهبی و به ویژه مسلمانان باید کار کرد».

در اکتبر 2020، امانوئل مکرون، رئیس‌جمهور فرانسه پیش‌نویس قانون جدیدی را در این کشور اعلام کرد که بر اساس آن حق زنان برای داشتن حجاب اسلامی در مکان‌های عمومی محدود می‌شود. کمیسیون ملی پارلمان فرانسه و سنای این کشور نیز این لایحه را تصویب کردند.

طبق قانون جدید، زنانی که فرزندان خود را در اردوهای مدرسه همراهی می‌کنند، از داشتن حجاب منع می‌شوند. علاوه بر این، زنان با حجاب نمی توانند برای دیدن فرزندان خود به مدرسه یا مهدکودک بروند.