سقف قیمت نفت روسیه 400 دلار برای هر نفت است


به گزارش فارس، دیمیتری مدودف، رئیس‌جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد ژاپن برای محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت کنونی، به کاهش قابل توجه نفت در بازار منجر می‌شود و می‌تواند قیمت‌ها را به سطوح بالای 300 تا 400 دلار در هر بشکه برساند. به نقل از رویترز.

مدودف اظهار داشت که ژاپن “نه در نفت و گاز روسیه و نه در پروژه ال ان جی ساخالین-2 شرکت نخواهد کرد.”

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه هفته گذشته فرمانی را امضا کرد که به روسیه کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-2 در خاور دور را می دهد. این اقدام می تواند شل و همچنین میتسو ژاپن را مجبور به خروج از پروژه کند.

هفته گذشته، رهبران G7 در مورد توصیه اعمال محدودیت های موقت بر قیمت واردات سوخت های فسیلی روسیه، از جمله نفت (بیشتر) توافق کردند.

مدودف، معاون فعلی شورای امنیت روسیه گفت: نفت در بازار به میزان قابل توجهی کاهش می یابد و قیمت ها افزایش می یابد. علاوه بر این، قیمت ها از مقادیر نجومی 300-400 دلار در هر بشکه فراتر خواهد رفت.

دیروز نخست وزیر ژاپن گفت که بر اساس سیاست پیشنهادی G7 برای تعیین سقف قیمتی نفت روسیه، مسکو مجبور خواهد شد نفت خود را به نصف قیمت فعلی بفروشد.

به گفته وی، مکانیزمی ایجاد شده است که امکان خرید نفت روسیه با قیمت بالا را منتفی می کند.

در واقع، محدود کردن قیمت نفت روسیه بخشی از سیاست اعمال تحریم های غرب علیه مسکو به دلیل درگیری نظامی با اوکراین است. این کشورها با محدود کردن صادرات نفت روسیه می خواهند درآمد این کشور را کاهش دهند.

ایده پشت این طرح، گره زدن خدمات مالی، بیمه و حمل و نقل محموله های نفتی به سقف قیمت نفت روسیه است. بنابراین، اگر یک فرستنده یا واردکننده این خدمات را بخواهد، باید متعهد شود که نفت روسیه را با حداکثر قیمت تعیین شده خریداری کند.