سونامی جدید بحران گاز در اتحادیه اروپا


به گزارش ایسنا، پس از آنکه شرکت دولتی گازپروم روسیه اعلام کرد به دلیل مشکل فنی، گاز خود را از طریق خط لوله گاز نورد استریم قطع می کند، دولت های اتحادیه اروپا از بسته های میلیارد دلاری برای انحلال شرکت های انرژی که دارای کمبود نقدینگی هستند، رونمایی کردند. جلوگیری و در عین حال حمایت از خانوارها از افزایش قبوض برق.

اروپا روسیه را به استفاده از منابع انرژی به عنوان سلاحی در تلافی تحریم‌های غرب علیه مسکو به دلیل جنگ اوکراین متهم کرده است، اما روسیه می‌گوید غرب در حال جنگ اقتصادی است و تحریم‌ها عملیات خط لوله را خنثی کرده است.

تعدادی از توزیع کنندگان انرژی اروپایی ورشکست شده اند و برخی از تولیدکنندگان بزرگ که نتوانسته اند قیمت های بالاتر را به مصرف کنندگان منتقل کنند و با افزایش 400 درصدی قیمت گاز در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روبرو هستند، در خطر ورشکستگی قرار دارند.

وزیر اقتصاد فنلاند، میکا لینتیلا، روز یکشنبه گفت که صنعت انرژی با سقوطی مشابه سقوط Lehman Brothers در سال 2008 مواجه است. فنلاند قصد دارد 10 میلیارد یورو (10 میلیارد دلار) و سوئد 250 میلیارد کرون (23 میلیارد دلار) ضمانت نقدینگی برای شرکت های انرژی خود ارائه کند. آلمان که بیش از هر کشور اتحادیه اروپا به واردات گاز از روسیه وابسته است، کمک مالی چند میلیارد دلاری به شرکت انرژی Uniper ارائه کرده است.

قیمت پایه گاز اروپا در روز دوشنبه پس از اعلام روسیه در روز جمعه مبنی بر اینکه نقص فنی تجهیزات نورد استریم 1 به این معنی است که تعطیلی خط لوله گاز بیش از سه روز مگاوات ساعت اعلام شده قبلی طول می کشد، 35 درصد افزایش یافت و به 282 یورو رسید.

این خبر بازارهای مالی اروپا را شوکه کرد و ارزش یورو به پایین ترین سطح خود در 20 سال اخیر رسید.

نورد استریم 1 که از کف دریای بالتیک تا آلمان امتداد دارد، مسیری برای انتقال حدود یک سوم گاز صادراتی روسیه به اروپا بود و قبل از تعمیرات هفته گذشته، ظرفیت این مسیر تا 20 درصد بود.

سیاستمداران اروپایی می‌گویند روسیه بهانه‌هایی برای قطع گاز می‌آورد، اما کرملین روز دوشنبه اعلام کرد که خشم اتحادیه اروپا از افزایش قیمت انرژی نتیجه تصمیم‌های بیهوده دولت‌های اتحادیه اروپا است.

روسیه همچنین از طریق خط لوله از طریق اوکراین گاز به اروپا می فرستد، اما ذخایر در این مسیر نیز در طول بحران اخیر کاهش یافته است و اتحادیه اروپا را مجبور کرده تا منابع دیگری برای تامین گاز بیابد و مخازن خود را برای زمستان پر کند. چندین کشور اتحادیه اروپا برنامه های اضطراری را طراحی کرده اند که می تواند منجر به سهمیه بندی انرژی شود و ترس از رکود را افزایش دهد. صنایع انرژی بر اروپا مانند تولیدکنندگان کود و آلومینیوم تولید خود را کاهش داده اند. سایر صنایعی که قبلاً با کمبود تراشه و چالش های لجستیکی دست و پنجه نرم می کردند، با هزینه های سرسام آور انرژی روبرو هستند.

قرار است وزرای انرژی اتحادیه اروپا در 9 سپتامبر برای بررسی گزینه‌های کنترل قیمت انرژی از جمله سقف قیمت گاز و خطوط اعتباری اضطراری برای شرکت‌های انرژی دیدار کنند.

اولاف شولتز، صدراعظم آلمان روز یکشنبه گفت: آلمان که موتور اقتصادی اتحادیه اروپا است، آماده است تا صادرات گاز روسیه را به طور کامل متوقف کند. آلمان در مرحله دوم برنامه اضطراری سه فازی قرار دارد و گاز صنعتی در مرحله سوم جیره بندی می شود.

آلمان در تلاش برای تنوع بخشیدن به عرضه گاز، ترمینال های موقت گاز طبیعی مایع (LNG) را نصب می کند و در عین حال تأسیسات دائمی برای واردات گاز از مناطق دیگر ایجاد می کند.

بازار جهانی LNG پس از بهبود تقاضای جهانی در دوران پس از ویروس کرونا با کمبود عرضه مواجه شده است و بحران اوکراین باعث افزایش تقاضا شده است.

نروژ، بزرگترین تولیدکننده اروپا، گاز بیشتری به بازارهای اروپایی صادر می کند، اما نمی تواند شکاف روسیه را به طور کامل جبران کند.

کلاوس مولر، رئیس تنظیم کننده انرژی آلمان ماه گذشته گفت که حتی اگر سیلندرهای گاز آلمان 100 درصد پر باشد، در صورت توقف کامل جریان گاز روسیه، ظرف دو ماه و نیم دیگر خالی خواهند شد.

بر اساس گزارش رویترز، مخازن گاز آلمان در حال حاضر حدود 85 درصد پر است، در حالی که سطح مخازن گاز اروپا در هفته گذشته به 80 درصد رسید.