سکه با ارز شکست/ سکه 400 هزار تومان کاهش قیمت


محمد کشتی آرای در گفت وگو با ایسنا، اظهار کرد: قیمت جهانی اونس در هفته گذشته بین 1840 تا 1850 دلار و در محدوده 10 دلار در نوسان بود. اما با وجود نوسانات پایین و ثبات قیمت جهانی هر اونس طلا، نرخ ارز در بازارهای داخلی دائماً در نوسان بود. این امر منجر به نوسانات قیمت طلا و سکه شد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خطاب به رهبری بانک مرکزی در رابطه با ابلاغیه این سازمان (بانک مرکزی) و دولت مبنی بر ممنوعیت معاملات فردا و معاملات کاغذی گفت: این اقدام تاثیر مثبتی داشت. در مورد کاهش قیمت سکه و طلا؛ این در شرایطی بود که قیمت ارز در حال افزایش و قیمت طلا و سکه در حال کاهش بود. دلیل این امر این است که این اقدام دولت و حتی دستگیری تعدادی از عوامل درگیر در معاملات کاغذ و کاغذ فردا، منجر به کاهش حباب سکه شد.

با حذف معاملات کاغذی و کاغذی فردا، تقاضا برای سکه و به دنبال آن حباب سکه کاهش یافته است.

وی افزود: بر این اساس قیمت جهانی اونس طلا ثابت بوده و نرخ ارز در حال افزایش است. اما قیمت سکه در حال کاهش است. این نشان می دهد که با جلوگیری از این نوع معاملات، تقاضا برای سکه کاهش می یابد و این کاهش تقاضا باعث کاهش حباب سکه می شود. قیمت سکه تا هفته گذشته تا یک میلیون و 250 هزار تومان در نوسان بود.

یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه طلا و جواهر تهران در خصوص آخرین قیمت سکه و طلا در پایان هفته (آخرین معاملات روز پنجشنبه) و تغییرات آن نسبت به ابتدای هفته، گفت: هر قطعه سکه قدیم طرح هر عدد 14 میلیون و 500 هزار تومان . سکه تمام طرح جدید 14 میلیون و 950 هزار تومان ارزش گذاری شد که نسبت به ابتدای هفته، سکه طرح قدیم 300 هزار تومان و سکه طرح جدید 400 هزار تومان کاهش یافت. و حباب آنها کاهش یافته است.

کشتی آرای ادامه داد: قیمت نیم سکه با 280 هزار تومان کاهش، در آخرین معاملات 8 میلیون و 520 هزار تومان بود، ربع سکه در پایان هفته به 5 میلیون و 520 هزار تومان رسید که 180 هزار تومان ارزان تر از ابتدای هفته است. هفته سکه یک گرمی بانک مرکزی تغییر قیمتی نداشت و دیروز (پنجشنبه) 3 میلیون و 50 هزار تومان فروخته شد.

نایب رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران خاطرنشان کرد: قیمت هر اونس طلای مذاب (17 عیار) که بر اساس شاخص ارزی و قیمت هر اونس تغییر می کند، با توجه به افزایش نرخ ارز در هفته جاری 50 هزار تومان افزایش یافته است. در آخرین معاملات هفته ششم، یک میلیون و 250 هزار تومان ارزش گذاری شد و هر گرم طلای 18 عیار نیز با حدود 15 هزار تومان افزایش به یک میلیون و 442 هزار تومان رسید.

وی در پایان خاطرنشان کرد: در مجموع نرخ ارز در هفته گذشته بیشترین نوسان را داشت در حالی که قیمت جهانی طلا تغییر چندانی نداشت اما به دلیل کاهش تقاضا و عرضه بالا، حباب سکه کاهش یافت.