سیل در جنوب افغانستان 500 خانه را ویران کرد


به گزارش فارس، نمایندگان محلی طالبان در پکتیا گفته اند که بیش از 500 خانه در مرکز و برخی شهرهای این ولایت بر اثر جاری شدن سیل تخریب شده است.

شهر گردیز مرکز پکتیا و نیز شهرهای زرمات، احمدآباد و سید کرم این ولایت روز دوشنبه گذشته شاهد وقوع سیلاب مرگبار بود که بر اثر آن 8 نفر جان باختند و 6 نفر زخمی شدند.

مقام های طالبان همچنان اعلام کردند که بیش از 10 هزار هکتار زمین زراعتی در پکتیا بر اثر جاری شدن سیلاب ویران شده است.

وزارت مدیریت حوادث غیرمترقبه دولت موقت طالبان آخرین آمار تلفات سیل اخیر در افغانستان را منتشر کرد و از کشته شدن 20 نفر و زخمی شدن چندین نفر در سیل اخیر در 10 ولایت افغانستان خبر داد.

در رابطه با مولوی محمد نسیم حقانی، سخنگوی وزارت حوادث طبیعی حکومت موقت طالبان، گفته است که بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل در مناطق مختلف افغانستان 13 تن کشته و 20 تن دیگر زخمی شده اند.

حقانی گفت که در دو روز گذشته سیلاب بیشترین خسارت را به ولایات میدان وردک، پکتیا، ننگرهار، نورستان، پکتیکا و پروان وارد کرده است.

شاهراه جلال آباد-کابل نیز بر اثر جاری شدن سیل در چندین منطقه تخریب شده و تردد در این جاده مهم متوقف شده است.

بر اساس این گزارش، جاری شدن سیل در این مناطق ده ها هکتار از اراضی کشاورزی، خانه ها، پل ها، کانال های آب و سدهای کم ظرفیت را تخریب کرد.

در چند هفته گذشته، افغانستان با بلایای طبیعی مانند سیل و زلزله، باران شدید و بارش برف مواجه بوده است.

به گفته مقامات دولت موقت افغانستان، سیل و زمین لرزه ویرانگر اخیر در افغانستان منجر به کشته شدن 1900 نفر، زخمی شدن 2000 نفر و تخریب هزاران دام و خانه شده است.