شورای امنیت حمله ترکیه به شمال عراق را محکوم کرد


به گزارش فارس، شورای امنیت سازمان ملل در نشست اضطراری بامداد سه شنبه در ارتباط با گلوله باران استان دهوک در شمال عراق توسط توپخانه ترکیه، این حمله را محکوم کرد.

شورای امنیت در بیانیه ای اعلام کرد: اعضای شورای امنیت حمله به استان دهوک عراق در 20 ژوئیه 2022 را به شدیدترین الفاظ محکوم کردند. در این حمله 9 غیرنظامی از جمله کودکان کشته شدند.

در این بیانیه آمده است: «اعضای شورای امنیت عمیق‌ترین همدردی خود را با خانواده‌های قربانیان ابراز می‌کنند. [این حمله] به آنها و دولت عراق و اقلیم کردستان عراق اعلام و تسلیت می گوید و برای مجروحان آرزوی بهبودی سریع و کامل دارد و از مقامات عراقی در تحقیقات حمایت می کند. [درباره این حمله] اعلام می کند.”

شورای امنیت از همه کشورهای عضو سازمان ملل متحد خواست تا فعالانه با دولت عراق و همه مقامات ذیربط در تحقیقات حمله به استان دهوک همکاری کنند و افزود: اعضای شورای امنیت بر حمایت خود از استقلال و حاکمیت تاکید می‌کنند. وحدت، تمامیت ارضی، روندهای دموکراتیک و شکوفایی عراق را اعلام می کند.

روز چهارشنبه هفته گذشته رسانه های محلی گزارش دادند که در جریان حمله نیروهای ترکیه به شمال عراق، گلوله توپ به تفرجگاهی در استان دهوک اصابت کرد و 9 گردشگر را کشت.

اگرچه مقامات بغداد اصرار دارند که این حمله توسط نیروهای ترکیه انجام شده و آنها مسئول کشته و زخمی شدن غیرنظامیان عراقی هستند، اما ترکیه می گوید که نیروهای این کشور به غیرنظامیان حمله نکرده اند.

فواد حسین وزیر امور خارجه عراق شامگاه چهارشنبه در مصاحبه با شبکه السومریه گفت: اگر مشکلی بین دولت ترکیه و حزب کارگران وجود داشته باشد، نمی توان این مشکل را به خاک عراق کشاند. برخی از کارشناسان نظامی عراق ثابت کرده اند که این حمله از خاک ترکیه انجام شده است.