طرح دو حزبی سناتورهای آمریکایی برای ایجاد یک کارگروه ضد ایران


به گزارش فارس، باب منندز، رئیس کمیته روابط خارجی سنای دموکرات و لیندسی گراهام، سناتور جمهوری خواه، روز سه شنبه (19 ژوئیه) پیشنهادی را ارائه کردند که بر اساس آن دولت آمریکا باید گزارش های منظم و مفصلی درباره وضعیت برنامه هسته ای ایران ارائه کند. به کنگره

به نوشته وب سایت یهودی اینسایدر، در صورت تصویب این قانون، می تواند به کنگره آمریکا در شکل دهی و تعریف سیاست واشنگتن در قبال ایران نظر بیشتری بدهد.

بر اساس این گزارش، در این طرح دو حزبی از وزیر خارجه آمریکا خواسته شده است تا یک کارگروه متشکل از نمایندگان وزارت خارجه، دفتر رئیس اطلاعات ملی، وزارت انرژی و سازمان سیا برای رسیدگی به مشکلات ایران تشکیل دهد. برنامه هسته ای

به نوشته این رسانه‌های صهیونیستی، «این گروه ضربت هر 120 روز یک بار گزارشی از وضعیت برنامه هسته‌ای ایران را به کنگره ارائه می‌کند که شامل جزئیات غنی‌سازی اورانیوم و انباشت مواد هسته‌ای، تولید تسلیحات، توسعه موشکی و سایر موارد بالقوه مرتبط است. فعالیت ها. و تهدید شهروندان و پرسنل ایالات متحده آن را ایجاد می کند.

بر اساس این لایحه ضدایرانی، گروه ضربت باید گزارشی فوری از هرگونه پیشرفت قابل توجه در «توانایی تسلیحات هسته‌ای» یا سامانه‌های تحویل ایران به کنگره ارائه دهد. به گفته جویش اینسایدر، دولت ایالات متحده همچنین قرار است یک استراتژی سالانه ارائه کند که عبارت است از «طرح جامع تعامل با شرکا و متحدان در خصوص فعالیت‌های هسته‌ای و موشکی ایران و رویکرد کل دولت برای استفاده از ابزارهای سیاسی مناسب». ابزارهای اقتصادی و امنیتی». برای حل برنامه.” شامل برنامه هسته ای ایران می شود.

طبق قانون، بخش‌هایی از گزارش حاوی مطالب طبقه‌بندی نشده نیز در وب‌سایت وزارت امور خارجه در دسترس عموم قرار خواهد گرفت. در این لایحه همچنین آمده است که به نظر کنگره، “ایالات متحده باید تمام اقدامات ممکن را برای اطمینان از عدم توسعه توان تسلیحات هسته ای جمهوری اسلامی ایران انجام دهد.”

بر اساس این گزارش، گراهام در بیانیه ای درباره قانون جدید، تلاش کرد اهداف لایحه را از بحث ورود مجدد ایالات متحده به توافق هسته ای 2015 جدا کند. وی در این بیانیه گفت: بهترین راه برای رهبران آمریکا برای قضاوت درست در مورد ایران، دسترسی به جدیدترین و موثق ترین اطلاعات است. قانون ما همچنین دولت را ملزم به همکاری با متحدان منطقه ای مانند اسرائیل می کند. در مذاکرات هسته‌ای ایران هر اتفاقی بیفتد، ما باید مانند یک شاهین برنامه هسته‌ای ایران را تماشا کنیم.

منندز در طرح اتهامات علیه ایران بر نیاز کنگره آمریکا به اطلاعات جامع درباره برنامه هسته ای ایران تاکید کرد. وی تصریح کرد: با توجه به حمایت بی‌وقفه ایران از تروریسم، برنامه‌های موشکی برتر و سرپیچی ایران در برابر انتقادات بین‌المللی، دلیلی وجود ندارد که کنگره آمریکا آخرین اطلاعات درباره موشک‌های هسته‌ای و بالستیک ایران را نداشته باشد. فعالیت های موشکی یا تلاش های دیپلماتیک دولت برای مقابله با تهدیدات».

به گفته جوئیش اینسایدر، این دو قانونگذار در دوران بایدن بارها در مورد مسائل ایران با یکدیگر همکاری کردند: در مارس 2021، منندز و گراهام نامه ای نوشتند و خواستار توافق جامع تری با ایران شدند که تمام فعالیت های هسته ای و غیرهسته ای ایران را پوشش دهد. . متعاقباً، آنها همچنین توافقی را برای ایجاد یک بانک سوخت هسته‌ای منطقه‌ای پیشنهاد کردند که به ایران و سایر کشورهای غرب آسیا اجازه استفاده از انرژی هسته‌ای را می‌دهد، اما از غنی‌سازی داخلی آنها جلوگیری می‌کند.

در سال های اخیر کشورهای غربی به رهبری آمریکا و رژیم صهیونیستی ایران را به دنبال اهداف نظامی در برنامه هسته ای این کشور متهم کرده اند. ایران به شدت این اتهامات را رد کرد.

ایران تاکید می کند که به عنوان یکی از امضاکنندگان معاهده منع گسترش سلاح های هسته ای (NPT) و عضوی از آژانس بین المللی انرژی اتمی، حق دسترسی به فناوری هسته ای برای مقاصد صلح آمیز را دارد.

علاوه بر این، بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بارها از تأسیسات هسته‌ای ایران بازدید کرده‌اند، اما هرگز مدرکی مبنی بر تغییر برنامه صلح‌آمیز انرژی هسته‌ای این کشور به اهداف نظامی پیدا نکرده‌اند.