طرف‌های متعاهد باید از فرصت برای احیای برجام استفاده کنند/آمریکا باید اشتباهات خود را اصلاح کند


به گزارش ایسنا، هوآ چونیینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در نشست خبری هفتگی خود درباره ازسرگیری مذاکرات در وین گفت: چین قاطعانه به حفظ برجام متعهد است و از ازسرگیری مذاکرات در وین استقبال می کند. این نتیجه تلاش های متمرکز همه طرف ها و مطابق با انتظارات جامعه بین المللی است.
وی ادامه داد: با از سرگیری مذاکرات فرصت جدیدی برای یافتن راه حل سیاسی و دیپلماتیک برای موضوع هسته ای ایران فراهم شده است. امیدواریم همه طرف ها بتوانند از این فرصت استفاده کنند و تلاش مضاعف کنند و حسن نیت و انعطاف نشان دهند تا بتوانیم در اسرع وقت برای مشکلات باقی مانده راه حل پیدا کنیم.
این مقام عالی رتبه وزارت خارجه چین گفت: آمریکا کشوری است که بحران هسته ای ایران را آغاز کرد. واشنگتن باید اشتباهات خود را به طور کامل جبران کند و فعالانه به نگرانی های مشروع ایران پاسخ دهد تا به نتیجه ای از مذاکرات برسد.
هوآ چونیینگ در پایان گفت: چین روابط نزدیکی با همه طرف ها دارد و نقش فعالی در پیشبرد مذاکرات دارد. ما در مذاکرات آینده مشارکت سازنده ای خواهیم داشت و همچنین به بازگشت اجرای برجام به مسیر قبلی خود کمک خواهیم کرد. در عین حال، ما قاطعانه از منافع و حقوق قانونی خود محافظت خواهیم کرد.

به گزارش ایسنا، مذاکرات ایران و 1+4 در سطح معاونان و مدیران سیاسی وزرای خارجه پس از وقفه طولانی در مذاکرات مستقیم روز پنجشنبه در وین از سر گرفته شد.

آخرین بار ایران و آمریکا با حضور نماینده اتحادیه اروپا در دوحه با یکدیگر مذاکره کردند اما نتیجه ملموسی از این مذاکرات حاصل نشد.

در این مدت رایزنی ها و تماس های تلفنی و کتبی بین ایران و آمریکا با هماهنگی نماینده اتحادیه اروپا صورت گرفته است و گفته می شود در این دور از مذاکرات پیشنهاد و ایده نماینده اتحادیه اروپا به ویژه روی میز است.

برخلاف اظهارات طرف آمریکایی مبنی بر عدم تمایل ایران به نهایی کردن توافق، اما در ماه‌های اخیر، هم در مکاتبات و هم در گفت‌وگوهای شخصی با هماهنگ‌کننده، در سفر به تهران و در دیدار در دوحه، هیات ایرانی در مورد مسائل بقیه با رویکردی سازنده و دوراندیشانه حضور داشت.

در واقع حل نشدن برخی از مسائل ناشی از عدم تصمیم گیری از سوی آمریکا و اصرار دولت این کشور بر مواضعی بود که خواسته های اساسی ایران را برآورده نمی کند. برجام