طوفان شدید در حال نزدیک شدن به این استان ها/ هشدار کارشناسان هواشناسی


سازمان هواشناسی کشور نسبت به بارش شدید باران، رعد و برق، وزش باد شدید متناوب و گرد و غبار موقت از فردا شنبه (4 تیر) تا یکشنبه (5 تیر) در جنوب سیستان و بلوچستان هشدار نارنجی صادر کرد.
در نتیجه این خطرات رواناب و طغیان معابر، طغیان رودخانه های فصلی، صاعقه، خسارات ناشی از وزش باد شدید کوتاه مدت همراه با خیزش موقت گرد و غبار و کاهش دید، احتمال اختلال در پرواز پیش بینی می شود.

در این راستا سازمان هواشناسی به منظور کاهش خسارات احتمالی، پرهیز از تردد و ماندن در حاشیه و مسیل رودخانه های فصلی، بالا نرفتن، پارک نکردن خودروها در کنار درختان فرسوده، عدم پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد را توصیه می کند. ، آمادگی دستگاه های اجرایی از جمله اورژانس، راه، شهرداری، وزارت نیرو و … توصیه شده.

همچنین این سازمان هشدار نارنجی دیگری نسبت به وزش باد شدید و گرد و غبار در مناطق مستعد شن و گرد و خاک از روز جمعه (24 تیرماه) تا یکشنبه (5 تیر) در شمال سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، خراسان جنوبی و شرقی – رضوی صادر کرد. گزارش شده است.

در نتیجه این خطرات، افزایش گرد و غبار، کاهش شدید دید و کیفیت هوا، احتمال آسیب به تاسیسات حساس به گرد و غبار و صنعت کشاورزی، احتمال تاخیر یا لغو پروازها و در نتیجه سازمان هواشناسی پیش‌بینی می‌شود. به منظور جلوگیری از خسارات احتمالی، پرهیز از فعالیت در فضای باز، رعایت احتیاط در تردد به ویژه خارج از شهرها، آمادگی مراجع اجرایی ذیربط از جمله نیروهای امدادی، دانشگاه علوم پزشکی، فرمانداری ها و … و پرهیز از پرواز با بالگرد و هواپیمای سبک. توصیه شده اند.

هشدار زرد سازمان هواشناسی کشور برای بارش شدید باران و رعد و برق، وزش باد شدید متناوب و احتمال بارش تگرگ در مناطق آسیب پذیر در جنوب سیستان و بلوچستان، هرمزگان و جنوب کرمان امروز جمعه (24 تیرماه) و هرمزگان و جنوب کرمان طی روز جمعه ادامه دارد. او در یکشنبه (26 ژوئیه) اعلام کرد.

در نتیجه این مخاطرات احتمال رعد و برق، احتمال آبگرفتگی معابر و روان آب به صورت محدود و محلی، احتمال افزایش ناگهانی سطح آب سطوح فصلی و به همین دلیل سازمان هواشناسی کشور پیش بینی می شود. هنگام بالا رفتن از ارتفاع و نه هنگام پارک خودروها هشدار می دهد، توصیه می کند در بستر رودخانه در اطراف درختان افتاده نمانید و هنگام عبور از لبه کانال ها مراقب باشید.

همچنین این سازمان هشدار زرد دیگری برای خیزش گرد و غبار، نفوذ گرد و غبار و وزش باد شدید در استان‌های فارس، کهگیلویه و بویراحمد، شمال بوشهر، خوزستان، ایلام، یزد، کرمان، سمنان و خراسان رضوی امروز جمعه (24 تیر) صادر کرده است. ، خوزستان. ، ایلام، فارس، شمال بوشهر، کهگیلویه و بویراحمد و شرق کرمان شنبه (4 تیر) و خوزستان و ایلام یکشنبه (5 تیر)

کاهش دید، بدتر شدن کیفیت هوا، احتمال ریزش سنگ از ارتفاع، احتمال آسیب به سازه های موقت و احتمال اختلال در عملکرد ناوگان از پیامدهای خطرات ذکر شده است و به همین دلیل سازمان هواشناسی کشور توصیه می کند که گرد و غبار آسیب پذیر عدم استقرار، پایش شاخص های آلودگی توسط مراجع ذیربط و اتخاذ تصمیمات بر اساس مقررات، مالچ پاشی و سایر اقدامات پیشگیرانه در مناطق نزدیک به مناطق پرجمعیت، توقف یا پارک خودروها در اطراف درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره و مقاوم سازی موقت سازه ها، از جمله بیلبوردها و پوشش گلخانه ای توصیه شده.