ظرفیت مازاد تولید نفت در عربستان سعودی به شدت کاهش یافت


به گزارش فارس، به نقل از رویترز، وقتی امانوئل مکرون، رئیس جمهور فرانسه ماه گذشته در گوش جو بایدن، همتای آمریکایی خود زمزمه کرد که عربستان سعودی، بزرگترین صادرکننده نفت جهان، ظرفیت مازاد بسیار کمی دارد، متحید رئیس جمهور آمریکا متعجب شد.

بایدن قرار است در ماه جاری به ریاض سفر کند و احتمالاً همان هشدار را خواهد شنید: روی کمک عربستان برای جایگزینی نفت روسیه حساب نکنید.

اینکه عربستان سعودی که به عنوان بانک مرکزی نفت جهان شناخته می‌شود، واقعاً چقدر نفت می‌تواند تولید کند، برای این صنعت یک معما است و معمولاً در زمان قیمت‌های بالای نفت و فشار بر تولید جهانی، شک و تردید افزایش می‌یابد. عربستان سعودی که ادعا می کند می تواند 12 میلیون بشکه در روز تولید کند، در گذشته تلاش کرده است تا به شک کنندگان ثابت کند که اشتباه می کنند.

اما اکنون که جهان با یکی از بدترین بحران‌های عرضه تا کنون مواجه است، خودی‌های صنعت، منابع اوپک و دیگر کارشناسان متعجب هستند که آیا این کشور که در حال حاضر حداقل 10.5 میلیون بشکه در روز تولید می‌کند، هنوز به 1.5 میلیون بشکه در آستین نرسیده است. جریان پایدار یا نه

تردیدها در مورد ظرفیت مازاد عربستان سعودی با این واقعیت تشدید می شود که این کشور علیرغم قیمت های نزدیک به رکورد نفت کمتر از سهمیه اوپک تولید می کند و داده های اوپک نشان می دهد که حفاری چاه جدید این کشور در سال گذشته بسیار کمتر بوده است. سطح قبل از اپیدمی

یک مقام ارشد صنعت که اخیراً با رهبری آرامکو، شرکت نفت دولتی عربستان سعودی ملاقات کرده است، گفت که به او گفته شده است که این شرکت تا 1 میلیون بشکه ظرفیت اضافی برای پمپاژ سریع دارد.

به گفته این منبع، اگر زمان آن فرا برسد، آرامکو 1 میلیون بشکه در روز دارد که می تواند نسبتاً سریع به بازار عرضه شود، اما نمی تواند برای مدت طولانی دوام بیاورد.

آرامکو در زمان برگزاری این نشست 10.5 میلیون بشکه در روز تولید می کرد، یعنی تولید آن نمی تواند از 11.5 میلیون بشکه در روز فراتر رود. این منبع به دلیل حساسیت موضوع از ذکر نام خود خودداری کرد.

یک منبع ارشد دیگر با استناد به گفتگوهای خصوصی با افراد داخلی آرامکو گفت: اطلاعات وی نشان می دهد که آرامکو نمی تواند بیش از 11 میلیون بشکه در روز تولید کند مگر اینکه از ذخایر داخلی یا ذخایر ارزی کشورهای مصرف کننده مانند ژاپن، هلند و مصر تامین شود. استفاده کنید.

آرامکو سطح ذخایر خود را فاش نمی کند، اما صنعت تخمین می زند که این شرکت قادر است 0.3 تا 0.5 میلیون بشکه در روز در یک دوره 60 تا 90 روزه تولید کند.

گری راس، ناظر باتجربه اوپک و امور عربستان سعودی، می گوید تولید عربستان سعودی نمی تواند از 11 میلیون بشکه در روز تجاوز کند، زیرا حفاری کند در سال های اخیر کاهش ظرفیت موجود را جبران نکرده است.

رویترز همچنین می نویسد: «اگر تولید عربستان به حداکثر ظرفیت نزدیک شود، این کشور در توانایی خود برای ارائه هرگونه افزایش فوری تولید بایدن، حتی اگر اهداف ریاض را برآورده کند، محدود خواهد شد» (سفر بایدن به خاورمیانه برای ژوئیه برنامه ریزی شده است. 13-16). بودن.)

بر اساس این گزارش، مکرون به نقل از رئیس جمهور امارات متحده عربی گفته است که عربستان می تواند تولید خود را 150 هزار بشکه در روز یا شاید کمی بیشتر افزایش دهد و تا شش ماه ظرفیت عظیم (مازاد) نداشته باشد.