علائم آبله میمون را بشناسید. این بیماری چگونه منتقل می شود؟


به گزارش ایسنا، امروز 4 مرداد 1401 وزارت بهداشت از اولین مورد ابتلا به آبله میمون در کشور خبر داد. بر این اساس پدرام پاکاین سخنگوی وزارت بهداشت با بیان اینکه این مورد با همکاری بیمار خانم 34 ساله و خانواده وی با مشاهده ضایعات پوستی بیمار شناسایی شد.

به گزارش پاکین، این بیمار ساکن اهواز بلافاصله قرنطینه شد و پس از تایید آزمایشات اولیه و نهایی، در منزل در حال نقاهت است.

لازم به ذکر است که به گفته کارشناسان و متخصصان بهداشت، عامل ایجاد کننده آبله میمون که قبلا عمدتاً به عنوان یک بیماری بومی آفریقای مرکزی شناخته می شد، ابتدا در میمون ها گزارش شد و بر همین اساس نام آن را آبله میمون گذاشتند، بلکه در جوندگانی از این قبیل نیز وجود داشت. مانند خرگوش، خوکچه هندی و غیره نیز مشاهده شده است.

راه های انتقال آبله میمون
لازم به ذکر است یکی از راه های انتقال این بیماری تماس با حیوان آلوده است. یا لاشه حیوان یا حیوان زنده. در عین حال تماس نزدیک با فرد آلوده به ویروس آبله میمون می تواند منجر به انتقال این بیماری شود که از راه های هوایی و تنفسی، ترشحات فرد مبتلا و آمیزش جنسی با فرد آلوده، تماس با بیمار منتقل می شود. وسایل شخصی و غیره

علائم آبله میمون
در عین حال به گفته متخصصان، علائم این بیماری شامل سردرد، بدن درد، درد عضلانی، خستگی، تب، تورم غدد لنفاوی و بثورات پوستی است.

به گفته کارشناسان بهداشت، آبله میمون کشنده نیست و میزان انتقال آن کمتر از بیماری هایی مانند سارس، مرس و کووید-19 است. در عین حال آبله میمون در دوره نهفته بیماری قادر به انتقال و ایجاد بیماری نیست، اما با ظاهر شدن علائم بیماری قادر به انتقال بیماری است. با این حال، باید مراقبت لازم انجام شود.

از سوی دیگر گفته می شود افرادی که واکسن آبله را دریافت کرده اند و در کشور ما بالای 50 سال سن دارند 90 درصد در برابر این بیماری مصون هستند. بنابراین، واکسن آبله می تواند 85 تا 90 درصد ایمنی ایجاد کند. همزمان در هفته های اخیر واکسن اختصاصی آبله میمون در اروپا و انگلیس تایید شده است.

در همان زمان، قبلاً اعلام شده بود که سازمان بهداشت جهانی سطح هشدار را برای آبله میمون به ویژه برای کشورهایی که تعامل زیادی با آفریقا دارند، افزایش داده است. کشورهای آفریقایی و اروپایی باید به هشدارها در این زمینه توجه کنند. بنابراین اکنون که اولین مورد این بیماری در کشورمان شناسایی شده است، باید هوشیار و آماده پیشگیری از انتقال بیشتر باشیم.