علائم و عوارض هایپرلیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب


علائم و عوارض هایپر لیپیدمی ، تأثیر چربی خون بر کیفیت قلب

چربی خون بالا ؛ همانطور که بارها و بارها خوانده اید ، بدن انسان برای متابولیسم به چربی نیاز دارد. اما میزان چربی خون در بدن باید به همان اندازه طبیعی باشد.

افزایش سطح کلسترول یا تری گلیسیرید در بدن باعث تجمع چربی در دیواره عروق می شود که منجر به افزایش چربی خون می شود. آنچه باعث افزایش چربی خون می شود و باید از پرخوری خودداری کنید ، فست فودها ، غذاهای چرب و سرخ شده و غذاهای فوری است.

اگر مبتلا به چربی خون هستید ، ممکن است در معرض بیماری های قلبی عروقی نیز باشید. در این مقاله می خواهیم در مورد علائم هایپرلیپیدمی ، سطح طبیعی آن در بدن ، درمان هایپرلیپیدمی و هر آنچه باید در مورد این بیماری بدانید صحبت کنیم ، بنابراین بقیه این مقاله را دنبال کنید.

چربی خون و انواع چربی خون

انواع اصلی چربی در خون

دو چربی اصلی در خون ما وجود دارد:

  • کلسترول

  • سه گلیسیرید

تری گلیسیرید

سرگرمی او چربی خون بالا همیشه با تری گلیسیرید و کلسترول همراه بوده است. تری گلیسیریدها چربی هایی هستند که از طریق غذاهای پرکالری و ناسالم وارد بدن شما می شوند. وقتی این محصولات مضر وارد بدن می شوند ، بدن مقداری از کالری اضافی را به گلیسیرید تبدیل کرده و در سلول های چربی ذخیره می کند.

اما آیا همه این تری گلیسیریدها برای بدن مضر هستند؟ باید به جواب نه بگویم. برخی از تری گلیسیریدها برای عملکرد برخی از سلول ها ضروری هستند. اما همچنین دارای ارزش است که اگر بیش از حد ناسالم باشد.

چه چیزی باعث ایجاد تری گلیسیرید در بدن می شود؟

اضافه وزن و چاقی برخی از عوامل افزایش سطح تری گلیسیرید در خون هستند.

افراد کم تحرک یا کم تحرک ممکن است تری گلیسیرید بالایی داشته باشند.

سیگار کشیدن و الکل این چربی را در بدن افزایش می دهد.

رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات باعث افزایش تری گلیسیرید می شود.

سطوح بالای تری گلیسیرید در انسان ، LDL بالا و HDL پایین است.

کلسترول

کلسترول در تمام سلول های بدن ما وجود دارد. کلسترول چربی است که در خون نامحلول است ، اما توسط لیپوپروتئین ها در داخل و خارج سلول آزاد می شود (لیپوپروتئین ها ترکیبی از پروتئین و چربی هستند که چربی را در خون حمل می کنند).

دو نوع کلسترول در بدن ما وجود دارد:

لیپوپروتئین LDL با چگالی کم

لیپوپروتئین های HDL با چگالی بالا

کلسترول به دو صورت در بدن تولید می شود:

کلسترول ، که توسط خود بدن تولید می شود. بیشتر کلسترول بدن ما از کبد حدود 1000 میلی گرم در روز است.

کلسترول در بدن در اثر خوردن غذاها ایجاد می شود. مصرف غذاهایی مانند گوشت قرمز ، مرغ ، ماهی و محصولات لبنی باعث ورود کلسترول به بدن ما می شود. زرده تخم مرغ تنها ماده ای است که بیشترین کلسترول را دارد.

اهمیت کلسترول بالا و چربی خون بالا

اهمیت کلسترول در بدن

شاید به نظر شما برسد که وقتی از چربی خون بالا صحبت می کنیم ، قطعاً به میزان کلسترول خون فکر می کنیم ، اما وجود کلسترول در بدن ما بسیار مهم است. زیرا کبد ، نخاع و مغز برای عملکرد صحیح به کلسترول نیاز دارند.

کلسترول همچنین برای بدن برای تولید و نگهداری سلول های خاص ، هورمون های خاص و همچنین تولید ویتامین D و جذب ویتامین های محلول در چربی مورد نیاز است.

LDL:

LDL نوعی کلسترول بد است که توسط بدن نیز تولید می شود. بدن همچنین لیپوپروتئین ها را از طریق غذاهای خاصی مانند گوشت قرمز و محصولات لبنی جذب می کند.

کلسترول بد با برخی از چربی ها و سایر مواد موجود در جریان خون ما ترکیب شده و به دیواره عروق می چسبد و عروق را مسدود می کند.

کلسترول بد جریان خون را در فرد کاهش می دهد و باعث بیماری قلبی می شود. بنابراین ، بسیاری از مردم از حملات قلبی و سکته مغزی رنج می برند.

VLDL:

VLDL بالاترین میزان گلیسیرید را در بدن دارد. این ذرات باعث افزایش ذرات کلسترول می شوند ، بنابراین با افزایش آنها ، ذرات کلسترول رگ های خونی را تنگ می کنند. اگر فردی با سطح LDL بالا هستید ، باید بلافاصله به پزشک مراجعه کرده و درمان را از همین حالا شروع کنید. از آنجا که VLDL سرشار از تری گلیسیرید است ، برای شما بسیار خطرناک است.

HDL:

HDL که همان لیپوپروتئین با چگالی بالا است ، بخاطر کلسترول خوبش معروف است ، اما باید بگویم که HDL کلسترول بد را به کبد باز می گرداند. این کلسترول نوعی محافظ قلب ما است.

مقدار طبیعی چربی خون

برای بسیاری از مردم ، سوال اساسی این است که میزان طبیعی و سالم چربی خون در بدن چقدر باید باشد؟ مقدار مناسب تری گلیسیرید باید کمتر از 150 میلی گرم در دسی لیتر باشد.

علاوه بر این ، مقدار مناسب کلسترول باید کمتر از 200 میلی گرم در دسی لیتر باشد تا سطح طبیعی چربی در خون داشته باشید. در غیر این صورت ، اگر کم یا بسیار زیاد است ، باید با یک متخصص مشورت کنید.

آزمایش خون و چربی خون بالا

علائم چربی خون در پاسخ به آزمایشات شما

با یک آزمایش خون ساده ، می توانید میزان چربی خون موجود در بدن خود را در شمال کلسترول و تری گلیسیرید اندازه گیری کنید. لازم به ذکر است که قبل از این آزمایش نباید 12 ساعت قبل از آزمایش خون ، چیزی غیر از نوشیدن آب بنوشید.

چربی خون در واحدهایی به نام میلی مول در لیتر خون بیان می شود:

• کلسترول تام زیر 5 میلی مول در لیتر است.

• سطح LDL زیر 3 مول / لیتر.

سطح HDL بالای 1 میلی مول در لیتر است.

• سطح تری گلیسیرید زیر 2 میلی مول در لیتر.

افرادی که دچار حمله قلبی شده اند باید چربی خون خود را سالانه اندازه گیری کنند. این یک الزام مهم برای این افراد است.

اگر آزمایش شما نشان داد که سطح کلسترول شما بیش از L ، 5 / mmol است و سابقه آنژین یا حمله قلبی دارید ، حتماً استاتین هایی مانند سیمواستاتین و آتوواستاتین مصرف کنید تا کلسترول شما کاهش یابد.

توجه داشته باشید که اگر آزمایش خون شما 240 میلی گرم در دسی لیتر نشان دهد ، شما فردی با چربی خون بالا هستید. بنابراین لازم است سعی شود سطح چربی خون به حد طبیعی برسد. زیرا در غیر این صورت ممکن است از بیماری های قلبی عروقی و حتی حمله قلبی و سکته رنج ببرید.

علائم چربی خون بالا

علائم چربی خون بالا

افراد دارای چربی خون بالا علائم زیر را دارند:

افرادی که چربی خون بالایی دارند ، سنگینی ، خستگی یا کبودی را تجربه می کنند.

• اگر سطح چربی خون شما بالا باشد ، ممکن است مدام احساس خواب آلودگی کنید.

• این افراد احساس سوزش و گرما در کف پا می کنند.

آنها در پاها و کف پا احساس درد می کنند.

این افراد دچار سردرد و سنگینی می شوند.

• دهان آنها خشک و تلخ است.

• افراد دارای وجود فشار خون بالا سرگیجه و وزوز گوش دارند.

افراد مبتلا به فشار خون بالا سرگیجه ، سنگینی و خواب آلودگی را تجربه می کنند. این افراد بعد از خوردن غذاهای چرب دچار تپش قلب می شوند. اگر این علائم را دارید ، با خوردن آب میوه ، آب لیمو یا سرکه خود را تسکین دهید.

• این افراد زیاد عرق می کنند.

صورت متورم و متورم


این مقاله ممکن است برای شما مفید باشد: هر آنچه باید درباره کبد چرب بدانید

چربی خون بالا و ارتباط با بیماری

با افزایش سطح لیپیدها در خون ، مستعد ابتلا به بیماری های قلبی خواهید شد ، زیرا وقتی سطح کلسترول در خون افزایش می یابد ، چربی در سطح رگ ها تجمع می یابد و منجر به تنگ شدن و تنگ شدن عروق می شود که این امر باعث کاهش منبع خون بدن و در نتیجه توانایی قلب برای جذب آن فاقد خون غنی از اکسیژن است.

به همین دلیل است که فرد از بیماری های قلبی عروقی رنج می برد و در بدترین حالت منجر به حمله قلبی می شود.

علاوه بر این ، وقتی خون رسانی به اندام های شما ، به ویژه مغز کاهش می یابد ، اندام ها و مغز شما نمی توانند به درستی عمل کنند ، که می تواند منجر به سکته مغزی شود.

چربی خون همچنین منجر به بیماریهای زیر می شود:

• کم کاری تیروئید
• بیماری کبد و کلیه
• دیابت
• نارسایی مزمن کلیه
• چاقی
• برخی عفونت ها
• اعتیاد به الکل
• ایدز

تغذیه مناسب برای افرادی که چربی خون بالایی دارند

افرادی که دارای چربی خون بالا هستند باید از چه رژیمی پیروی کنند؟

افراد مبتلا به چربی خون باید از غذاهای بخارپز ، آب پز و کبابی به جای غذاهای سرخ شده برای کاهش آن استفاده کنند. این افراد باید از آب ، جگر ، زرده تخم مرغ ، چیپس ، برگ ، روغن سخت ، بستنی و شیرینی ، و همچنین غذاهای شیرین اجتناب کنند یا در صورت مصرف زیاد از آن استفاده کنند. از مواد کم چرب استفاده کنید. به عنوان مثال ، از شیر بدون چربی و ماست استفاده کنید.

این افراد باید گوشت قرمز را در رژیم غذایی خود حذف کنند و به جای آن از گوشت سفید مانند بوقلمون یا مرغ استفاده کنند.

به افراد دارای چربی خون بالا توصیه می شود از سیر ، سبزیجات و میوه های خام مانند گلابی ، پرتقال ، گریپ فروت و سیب استفاده کنند. همچنین پروتئین هایی مانند حبوبات و غلات کامل بخورید.

افراد مبتلا به چربی خون باید از گیاهانی مانند سیاه دانه ، آویشن ، سویا ، گشنیز ، سبزیجاتی مانند شوید ، پوست لیمو و پودر زنجبیل استفاده کنند.

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 5]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *