علل غش – غش در جوانان


علل غش – غش در جوانان

سنکوپ می تواند در هر سنی و در هر جنسیتی رخ دهد ، بنابراین نمی توان گفت که این عارضه افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهد. اما بیشتر افرادی که آن را دریافت می کنند یا در دیگران مشاهده می کنند دلیل آن را نمی دانند.

شاید آنچه شما را به این مقاله می رساند میل به یادگیری علل درمان آن باشد. در این مقاله قصد داریم به طور خاص این عارضه را از علت تا درمان این بیماری در نظر بگیریم و اطلاعات جامعی در مورد آن در اختیار شما قرار دهیم.

سنکوپ چیست؟

سنکوپ یک از دست دادن هوشیاری موقت است که معمولاً با جریان خون ناکافی به مغز همراه است ، که به آن غش یا “از دست دادن” نیز گفته می شود. این عارضه اغلب زمانی رخ می دهد که فشار خون بسیار پایین باشد (افت فشار خون) و قلب اکسیژن کافی را به مغز پمپ نکند. این فرایند می تواند خوش خیم یا علامتی از بیماری زمینه ای باشد.

علل غش کردن

علت غش کردن چیست؟

سنکوپ علامتی است که به دلایل مختلف می تواند زندگی را تهدید کند. بسیاری از عوامل تهدید کننده زندگی ، مانند گرم شدن بیش از حد ، کم آبی بدن ، تعریق زیاد ، خستگی یا لخته شدن خون در پاها به دلیل تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن ، می تواند باعث غش شود.

تعیین علت غش و هر بیماری زمینه ای نیز مهم است. با این حال ، چندین بیماری جدی قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انسداد جریان خون نیز می توانند باعث غش شوند.

غشای انتقال دهنده عصبی چیست؟

غش با واسطه عصبی (NMS) شایع ترین نوع غش است و یکی از دلایل رایج مراجعه به آمبولانس ها است. همچنین به نام غش بازتابی ، عصبی قلبی ، وازوواگال (VVS) یا “وازودپرسور” نامیده می شود ، خوش خیم است و به ندرت نیاز به درمان پزشکی دارد.

NMS بیشتر در کودکان و بزرگسالان شایع است ، اما می تواند در هر سنی رخ دهد. این عارضه زمانی رخ می دهد که قسمتی از سیستم عصبی که فشار خون و ضربان قلب را تنظیم می کند به رویدادهایی مانند عملکرد ذهنی یا استرس پاسخ می دهد.

NMS معمولاً به صورت ایستاده رخ می دهد و اغلب قبل از آن احساس گرما ، تهوع ، سرگیجه ، دید تونل یا “تاریکی” ایجاد می شود. خواباندن فرد گردش خون و هوشیاری را بازیابی می کند و گرفتگی را متوقف می کند.

غش موقعیتی که نوعی NMS است ، با برخی از عملکردهای فیزیکی مانند سرفه شدید (به ویژه در مردان) ، خنده یا بلع همراه است. اختلالات دیگر می توانند باعث غش شوند که این نیز می تواند از عوارض جانبی برخی داروها باشد.

برخی از انواع غش نشان دهنده اختلالات جدی است:

کسانی که آن را از طریق ورزش تجربه می کنند.

کسانی که این مشکل را با تپش قلب یا مشکلات قلبی تجربه می کنند.

کسانی که سابقه خانوادگی غش مکرر یا مرگ ناگهانی دارند.

    غش قلبی

غش قلب چیست؟

غش قلب و عروق ناشی از بیماریهای مختلف قلبی مانند برادی کاردی ، تاکی کاردی یا انواع خاصی از فشار خون است. این می تواند خطر مرگ ناگهانی قلبی را افزایش دهد.

افرادی که مشکوک به غش از قلب هستند اما بیماری جدی ندارند می توانند به صورت سرپایی درمان شوند ، اما در صورت وجود بیماری جدی پزشکی ، ارزیابی بیشتر بیماران بستری در بیمارستان ضروری است. شرایطی که می تواند ارزیابی و درمان بیمارستان را تضمین کند شامل موارد مختلف آریتمی قلبی ، ایسکمی ، تنگی شدید آئورت و آمبولی ریه است.

اگر ارزیابی نشان دهنده عملکرد غیرطبیعی قلب باشد ، ممکن است نیاز به یک مانیتور قلب خارجی یا سرپایی باشد. نارسایی قلبی ، فیبریلاسیون دهلیزی و سایر بیماریهای جدی قلبی می توانند با افزایش شدید بعد از 70 سال ، غش را در افراد مسن بدتر کنند.

علائم و نشانه های هشدار دهنده

نواحی سینوکاپیلاری اغلب با علائم یا علائم هشداردهنده همراه است. که شامل موارد زیر است:

• حالت تهوع

• کراوات برای زبان

نبض ضعیف

• تغییر دمای بدن که باعث قرمزی ناگهانی یا سرماخوردگی می شود.

تعریق ناگهانی و ناخوشایند

پوست رنگپریده

اختلالات بینایی مانند تاری دید ، دید تونلی ، تاری دید یا گشاد شدن مردمک چشم

• احساس این که انگار صداها ناگهان خیلی دور شده اند.

سرگیجه ، افتادگی بدن یا احساس سر و بدن بدون وزن.

• بی حسی

• سرگیجه

• سرگیجه یا احساس حرکت در اتاق

• افزایش ضربان قلب

• ضعف بدن

• ارتعاش

• سردرد

    غش قلب در جوانی

سنکوپ در جوانان و عوامل خطر

سنکوپ یک عارضه شایع است ، اما بزرگسالان بالای 80 سال بیشتر در معرض خطر بستری شدن و مرگ قرار دارند. جوانترهایی که بیماری قلبی ندارند اما هنگام ایستادن دچار غش شده اند یا استرس یا محرک های موقعیتی خاصی دارند ، کمتر دچار نارسایی قلبی می شوند.

نارسایی قلبی در افراد زیر 60 سال بیشتر در معرض خطر است. مردان؛ وجود بیماریهای قلبی شناخته شده ؛ ضربان قلب کوتاه یا از دست دادن ناگهانی هوشیاری ؛ غش در حین کار غش در هنگام خواب معاینه غیرعادی قلب ؛ یا سابقه خانوادگی شرایط وراثت.

    غش قلب در جوانی

آیا در صورت بیهوشی باید به پزشک مراجعه کنم؟

غش معمولاً نشان دهنده بیماری جدی نیست ، اما در صورت بیهوشی بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید.

در موارد زیر حتماً به پزشک مراجعه کنید:

• چندین بار بیهوش شده اید.
بهبودی بیش از دو دقیقه طول کشید.
• شما شک دارید که باردار هستید.
• در صورت بیهوش شدن ، کنترل مثانه یا روده خود را از دست می دهید.
• ضربان قلب تپنده یا ناهموار است.
• قفسه سینه شما درد می کند.
شما سابقه بیماری قلبی ، فشار خون بالا یا پایین یا دیابت دارید.

هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید ، معاینه فیزیکی می تواند علت غش را مشخص کند ، اما گاهی اوقات تشخیص نیاز به تسکین دارد. این آزمایشات ممکن است شامل موارد زیر باشد:

• اندازه گیری فشار خون
• تست بارداری ، در صورت امکان بارداری
• نوار قلب (ECG) برای تجزیه و تحلیل فعالیت الکتریکی قلب شما و بررسی ضربان نامنظم قلب
• تست شیب جدول برای تجزیه و تحلیل نحوه واکنش قلب و فشار خون به تفاوت در وضعیت جسمانی
همچنین ممکن است پزشک سابقه پزشکی شما را درخواست کند که شامل موارد زیر است:
• تشخیصهای فعلی و گذشته
• داستانی درباره آنچه در طول رویداد اتفاق افتاده است.
استفاده از دارو هم بدون نسخه و هم بدون نسخه

از شما خواسته می شود تا آنجا که ممکن است حادثه را با جزئیات به یاد بیاورید. این به پزشک کمک می کند محرک هایی مانند گرمای شدید یا استرس را تشخیص دهد.

گزینه های درمانی سنکوپ

گزینه های مداوا چه هست؟

گزینه های درمانی بستگی به علت غش و نتایج ارزیابی و آزمایش دارد. هدف از درمان جلوگیری از دوره های غش است.

گزینه های درمانی شامل موارد زیر است:

• مصرف دارو یا تغییر داروهای قبلی.
• برای کمک به بهبود گردش خون ، لباس کمکی یا جوراب فشاری بپوشید.
تغییراتی در رژیم غذایی خود ایجاد کنید: ممکن است پزشک به شما پیشنهاد کند که وعده های غذایی کوچک و مکرر بخورید. نمک (سدیم) بیشتری بخورید ، مایعات بیشتری بنوشید ، میزان پتاسیم را در رژیم غذایی خود افزایش دهید و از کافئین و الکل اجتناب کنید.
• هنگام ایستادن بسیار مراقب باشید.
• هنگام خواب سر خود را بالا بیاورید. می توانید این کار را با بالش های اضافی یا با قرار دادن بالابرها در زیر پاهای تخت انجام دهید.
از شرایط یا “محرک” هایی که باعث غش می شوند اجتناب یا تغییر دهید.
• آموزش بازخورد بیولوژیکی برای کنترل سریع ضربان قلب
• درمان بیماری های قلبی ساختاری
• کاشت نبض برای حفظ ضربان قلب (فقط برای بیماران مبتلا به بیماریهای خاص لازم است). دفیبریلاتور قلب لانه گزینی (ICF). این دستگاه به طور مداوم ضربان قلب و ریتم شما را رصد می کند و ریتم های سریع و غیرطبیعی (که فقط برای بیماران مبتلا به بیماریهای خاص مورد نیاز است) را تصحیح می کند.

توصیه های انجمن قلب آمریکا

توصیه های AHA (انجمن قلب آمریکا)

1. افرادی که علائم هشدار دهنده غش ، تهوع و تعریق را تجربه می کنند باید بنشینند یا دراز بکشند. هر کسی که سنکوپ داشته باشد باید توسط پزشک معاینه اولیه از جمله معاینه کامل و سابقه پزشکی و اندازه گیری فشار خون و ضربان قلب را انجام دهد.

2. الکتروکاردیوگرام (الکتروکاردیوگرام) نیز به عنوان بخشی از ارزیابی اولیه برای ارائه اطلاعات در مورد علت غش توصیه می شود. نوار قلب به طور گسترده ای در دسترس و ارزان است و می تواند اطلاعاتی در مورد علت احتمالی و خاص غش (مانند آریتمی) ارائه دهد. آزمایش های دیگر ، مانند تست های استرس ورزشی ، مانیتور هولتر و اکوکاردیوگرام ، ممکن است برای رد سایر بیماری های قلبی مورد نیاز باشد.

3. ECG همچنین برای کودکان و بزرگسالان مبتلا به غش توصیه می شود. در صورت مشکوک بودن به بیماری مادرزادی قلب ، کاردیومیوپاتی یا آریتمی ، سایر آزمایشات تشخیصی غیرتهاجمی ممکن است مورد نیاز باشد.

4- اگر ارزیابی اولیه نامشخص باشد ، “تست شیب” ممکن است به بیماران کمک کند. هنگامی که روی تخته دراز می کشید و تخته را خم می کنید ، فشار خون و ضربان قلب اندازه گیری می شود. افراد مبتلا به NMS معمولاً در شیب به دلیل کاهش سریع فشار خون و ضربان قلب بیهوش می شوند. وقتی افراد دوباره به پشت می نشینند ، گردش خون و هوشیاری بازیابی می شود.

بیماران مبتلا به VVS و بدون بیماری جدی معمولاً به صورت سرپایی درمان می شوند. برای افراد مسن ، یک رویکرد جامع برای کار با متخصص سالمندان می تواند مفید باشد.

6. برای افرادی که دچار کم آبی هستند ، افزایش مصرف نمک و مایعات می تواند در جلوگیری از غش مفید باشد. این توصیه – و همچنین حذف یا کاهش داروهای فشار خون پایین و دیورتیک ها – برای افرادی که دچار غش موقعیتی شده اند نیز بی خطر است.

7. مصرف نمک و مایعات بیشتر ممکن است برای اکثر بیماران اطفال مفید باشد ، اما نتایج در افراد مبتلا به NMS نامشخص است. سایر تغییرات شیوه زندگی ، مانند ورزش ، نیز می تواند به نفع کودکان باشد.

آینده سنکوپ

برخی از مطالعات نشان داده است که دوره های مکرر غش باعث کاهش کیفیت زندگی در بزرگسالان و کودکان بیمار می شود ، اما مطالعات دقیق تری مورد نیاز است که شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و توانایی کار است. علاوه بر این ، تحقیقات بیشتر شامل کیفیت زندگی ، از دست دادن شغل و عملکرد به عنوان نتایج احتمالی و همچنین درک بهتر ارتباط علائم سنکوپ ، علل و بیماریهای زمینه ای با پیامدهای مختلف است.

نتایجی که اظهار شده

تشخیص علت غش و درمان آن نیاز به مشاوره متخصص دارد. خوشبختانه بسیاری از کلینیک های پزشکی اکنون می توانند به شما کمک کنند. کلینیک قلب و عروق “اکسیر” با تاکید بر بیماری های قلبی عروقی و دیابت می تواند یکی از بهترین مراکز برای تشخیص و درمان این نوع بیماری ها باشد. در صورت ابتلا به چنین بیماری هایی می توانید به این مرکز مراجعه کرده و به دنبال درمان باشید.
منبع:
https://www.heart.org
https://my.clevelandclinic.org
https://www.healthline.com

برای رتبه بندی این پست کلیک کنید!

[کل: 2 میانگین: 4]

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *