عوارض جانبی خطرناک مولتی ویتامین

اولین قانون وجود دارد که همه ما باید همیشه در ذهن داشته باشیم و آن این است که همه داروها، چه مولتی ویتامین و چه نباشند، عوارض جانبی دارند. با این حال، حاشیه ایمنی ویتامین ها مانند سایر داروها با توجه به شدت یا تعداد عوارض جانبی تعیین می شود. برخی از ویتامین ها در صورت مصرف بیش از حد می توانند عوارض جانبی خفیفی داشته باشند در حالی که برخی دیگر دارای عوارض جانبی متعدد و/یا شدید هستند.

توصیه می شود که افراد در صورت مشاهده هر یک از این علائم واکنش های آلرژیک به دنبال کمک فوری پزشکی باشند: کهیر. مشکل در تنفس؛ تورم صورت، لب ها، زبان یا گلو، بثورات کهیر، خارش، حساسیت در انگشتان، شکم و غیره.

هنگامی که طبق دستور مصرف می شود، انتظار نمی رود که مولتی ویتامین ها عوارض جانبی جدی ایجاد کنند، به جز زمانی که مصرف بیش از حد آن دخیل باشد یا زمانی که منع مصرف دارد. عوارض جانبی کمتر جدی ممکن است شامل موارد زیر باشد: ناراحتی معده. سردرد؛ یا طعم بد در دهان شما

ذکر تمام عوارض جانبی فردی هر ویتامین در اینجا غیرممکن خواهد بود، اما چند مورد و مهم مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

ویتامین سی: بسیاری از مردم باور نمی کنند که ویتامین C می تواند مضر باشد. البته این است، اما فقط زمانی که مورد سوء استفاده قرار گیرد. دوز روزانه ویتامین C بین 600-800 میلی گرم تا 2 هفته است. با این حال، بسیاری از مردم علاقه دارند هر از چند گاهی یک یا دو قرص را داخل آن بیندازند، و با فرمول طعم‌دار موجود در حال حاضر، به راحتی مورد سوء استفاده قرار می‌گیرد. شواهد کافی وجود دارد که نشان دهد مصرف بیش از حد ویتامین C ممکن است منجر به تشکیل سنگ کلیه شود. وضعیتی که در صورت عدم مدیریت صحیح ممکن است منجر به نارسایی کلیه شود.

ویتامین C اضافی می تواند مایعات بدن ما را اسیدی کند و منجر به اسیدوز متابولیک شود، وضعیتی که می تواند منجر به کم آبی بدن شود و ممکن است برای بدن مضر باشد.

اهن: هیچ عارضه جانبی خاصی در رابطه با یک برند خاص از مولتی ویتامین وجود ندارد، مگر در موارد بسیار کمی مانند آهن و مس. استفاده بیش از حد از آهن منجر به مسمومیت با آهن می شود. این به عنوان مسمومیت با آهن نیز شناخته می شود و مسئول وضعیت فیبروتیک کبد به نام هموکروماتوز است. شرایط پیشرفته مانند سنگ کلیه، سیروز کبدی، سرطان و غیره تنها نتیجه دیرهنگام سوء مصرف ویتامین هستند. مصرف بیش از حد بیشتر مواد مغذی فلزی معمولاً در دراز مدت منجر به نارسایی اندام می شود.

پتاسیم: این در برخی از فرمولاسیون های مولتی ویتامین گنجانده شده است و اگر بیش از حد مصرف شود، ممکن است منجر به هیپرکالمی شود، وضعیتی که می تواند حتی در افراد عادی منجر به بلوک قلبی شود.

کلسیم: سوء استفاده از کلسیم به هر شکلی به خوبی مستند شده است که می تواند انواع مختلفی از سنگ ها مانند سنگ های صفراوی یا سنگ های کلیوی را که می تواند در هر نقطه از سیستم کلیوی (کلیه، حالب یا مثانه) ایجاد کند، ایجاد کند. یک عارضه جانبی اولیه کلسیم اضافی نیز ممکن است به عنوان یک مشکل قلبی، یبوست و دردهای شکمی دیده شود. بنابراین مولتی ویتامین های حاوی کلسیم را نباید بدون تجویز پزشک مصرف کرد.

عوارض جانبی مربوط به ویتامین های A، B، D و E به خوبی شناخته شده نیست اما وجود دارد.

تداخل برخی ویتامین‌ها با داروهای دیگر مصرف‌شده همزمان می‌تواند باعث مضر شدن یک داروی بی‌ضرر شود. مکمل های مولتی ویتامین مانند کلسیم یا آهن با افزایش یا کاهش سرعت جذب دارو در بدن به خوبی شناخته شده اند. این شکل از تعامل ممکن است پیامد منفی داشته باشد. به دلیل تداخل احتمالی، مصرف مکمل‌های ویتامین و مواد معدنی چند ساعت پس از مصرف داروهای تجویزی، تمرین خوبی است. یک مثال شناخته شده اتصال کلسیم با تتراسایکلین است.

ویتامین K گمان می رود مصرف بیش از حد این توانایی را دارد که بر برخی از فرآیندهای سیستم انعقادی در انسان تأثیر بگذارد. اگرچه این خیلی خوب ثابت نشده است.

منیزیم استفاده بیش از حد به دلیل ایجاد اسهال شناخته شده است. روی و سایر فلزات در مقادیر زیاد برای بدن بسیار خطرناک هستند و عوارض جانبی آنها ممکن است از جمله لکه شدن دندان، پلی اوری (افزایش ادرار)، خونریزی معده، آریتمی قلبی (ضربان ناهموار قلب)، گیجی و ضعف عضلانی متفاوت باشد.

به طور کلی، موضوع عوارض جانبی مولتی ویتامین ها چندان محبوب نیست زیرا اکثر ویتامین ها دارای حاشیه ایمنی بالایی هستند. بنابراین علاقه عمدتاً به نوع تداخل دارویی است که رخ می دهد. بسیاری از ترکیبات مولتی ویتامین ها کوفاکتور هستند. به عنوان مثال، کوآنزیم Q10، و واکنش های شیمیایی خاصی را در بدن کاتالیز می کند. مصرف بیش از حد ممکن است باعث اغراق این واکنش های شیمیایی شود.

معمول نیست که مولتی ویتامین ها باعث واکنش ناگهانی تشنج شوند. برخی از آنها ممکن است ناشی از فعل و انفعالاتی مانند این باشد، بنابراین مهم است که اگر بعد از مصرف مولتی ویتامین متوجه چیز عجیبی مانند سرگیجه یا تکان خوردن در عضلات خود شدید، سریعا به دنبال کمک پزشکی باشید.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر