غارنشین شمالی مرد


به گزارش خبرگزاری تسنیم از رشت ، «عزیز نوروزی پرور» معروف به «عزیز گرنشین» مردی که بیش از 60 سال در غاری در دل جنگل جیرده آلیان شهرستان فومن به تنهایی زندگی می کرد، آخرین بار درگذشت. شب در بیمارستان سن 81 سال

به گزارش تسنیم، روستای جیرده علیان یکی از سرسبزترین روستاهای گیلان است. این روستا در ۲۵ کیلومتری شهر فومن در بخش سردار جنگل قرار دارد.

طبیعت سرسبز و گرم ساکنان این روستای کوچک گیلان زبانزد است و این روستا به خاطر جاذبه های طبیعی و آداب و رسوم محلی در استان گیلان شهرت دارد.

در نزدیکی روستای جیرده علیان که از مناطق بکر استان محسوب می شود، غاری در دل جنگل وجود دارد که بیش از 60 سال است که یک مرد مجرد در آن زندگی می کند.

«عزیز نوروزی» معروف به «عزیز گرنشین» مردی است که بیش از 60 سال است که در غاری در دل جنگل های جیرده علیان به تنهایی زندگی می کند.

در چند سال گذشته اخباری از این غارنشین گیلانی در رسانه ها بازتاب داشته و دلیل انزوا و غارنشینی این مرد مشکلات عاطفی و عشق نافرجام در جوانی بوده است. مطبوعات و رسانه ها مطالبی را درباره عزیز نوروزی منتشر کردند و دلیل انزوای او را شکست عشقی عنوان کردند.

اما آنچه خبرنگار تسنیم از فومن دریافت کرده نشان می دهد که وی از 18 سالگی پس از از دست دادن پدر و مادرش توسط اقوام و دوستانش طرد شده و به دلیل تنهایی و مشکلات روحی به انزوا رفته است.

غم و اندوه جدایی پدر و مادرش، دشمنی و دوری بستگانش باعث می شود که تصمیم بگیرد روستا را ترک کند و تنها زندگی کند تا آرامش پیدا کند.

بر این اساس عزیز نوروزی از 18 سالگی تا کنون یعنی بیش از 60 سال به تنهایی در غاری واقع در دل کوه و جنگل روستای جیرده علیان پنهان شده است.

عزیز هر روز صبح از روستای علیان به سمت شهر گوراب زرمیخ می رود و بیش از 10 کیلومتر را برای خرید مایحتاج اولیه طی می کند.

او در این سال ها نیازهای خود را با هیزم فروشی تامین می کرد و البته اهالی روستای علیان و کسانی که سال ها او را می شناختند همواره او را در تامین مایحتاجش یاری می کردند و “عزیز گرنشین” را دوست دارند. یکی از اهالی روستا

جمال محمدی از معتمدین منطقه علیان و همیشه حامی عزیز در این باره به خبرنگار تسنیم گفت: بیماری های مادرزادی و همچنین شرایط روحی و عصبی ناشی از غیبت به غاری پناه برد و دور از پدر و مادرش. و بستگان

محمدی تاکید کرد: عزیز در گذشته علاقه زیادی به کتاب داستان «عزیز و نگار» که یک داستان عاشقانه بود، داشت و بیشتر ابیات این کتاب را حفظ بود. تصور کنید که منزوی شده و به دلیل کمبود عشق به غاری پناه برده است.

وی با بیان اینکه عزیز در سال های زندگی در غار مورد حمله بسیاری از حیوانات وحشی از جمله خرس اخیرا در جنگل و اطراف غارش قرار گرفته است، اظهار داشت: به دلیل کهولت سن و کاهش توانایی های جسمی، به شدت ترسیده است. .

رئیس اداره ثبت احوال شهرستان فومن درباره عزیز گرنشین نیز به خبرنگار تسنیم گفت: «عزیز نوروزی پرور» متولد 1320 است و تا سال 1390 شناسنامه جمهوری اسلامی نداشت.

محسن قربانی با بیان اینکه دهیاری و شورای اسلامی روستای علیان موضوع را به اداره ثبت احوال فومن اطلاع دادند افزود: اداره ثبت احوال فومن با اطلاع از این موضوع بلافاصله شناسنامه عزیز نوروزی پورر را در تاریخ 16 مهر 1397 صادر کرد. شناسنامه با حضور مدیر کل استان در غار صادر و تحویل وی شد.