غذای موقت – رژیم غذایی برای کاهش وزن


تغذیه موقت
تغذیه موقت

زمان بندی: نحوه کاهش وزن هنگام برنامه ریزی رژیم غذایی

سه اصل برای کاهش وزن و تغذیه سالم وجود دارد: آنچه می خورید (با کیفیت) ، چقدر می خورید (مقدار) و زمانی که می خورید (زمان). اگرچه دو مورد اول همیشه مورد توجه زیادی قرار گرفته اند ، اما ما اغلب از مورد سوم غفلت می کنیم.

چه در محل کار باشیم و چه در مهمانی ، تأخیر غذا بر بدن تأثیر می گذارد.

وعده غذایی موقت چیست؟

تغذیه موقت شامل هماهنگ سازی عادات غذایی با ساعت بیولوژیکی شما است. بدن علاوه بر ساعت تولید مثل ، ریتم ها و چرخه های زیادی را دنبال می کند ، مانند چرخه های خواب و بیداری ، ریتم های هورمونی ، ریتم ها و الگوهای انتقال دهنده عصبی. تغذیه (توجه داشته باشید وقتی هر روز میان وعده می خورید چه احساسی دارید؟).

تغذیه موقت توسط یک متخصص تغذیه فرانسوی ، دکتر آلن دلابوس و پروفسور ژان روبرت راپین در سال 1986 ایجاد شد و ریشه در آیورودا و طب قدیم چین دارد.

آیورودا زمان غذا را یک ابزار مهم برای سلامتی می داند. ایده این دارو این است که بدن ما در طول روز هماهنگ با چرخه های موزون کار می کند ، به همین دلیل بدن ما را مجبور می کند هر روز تقریباً در یک زمان بخوریم ، بخوابیم و ورزش کنیم.

طب چینی می گوید هر اندامی در بدن ما ریتم خاص خود را دارد (به همین دلیل است که متخصصان طب چینی روش های خاصی را در ساعات خاصی از روز توصیه می کنند).

هر دو سیستم درمانی یک چیز را می گویند: اگر از ریتم بدن خود پیروی کنیم و بر این اساس غذا بخوریم ، سلامت ما بهبود می یابد.

ساعت بیولوژیکی بدن چگونه کار می کند؟

مطالعات نشان می دهد که مغز ما دارای یک ساعت اصلی به نام هسته سوپراکیاسماتیک (SCN) است که ساعت بدن ما را زیر نظر دارد و دائما از تغییرات بدن ، رفتار و محیط ما مطلع است. این ساعت اصلی همچنین ساعت زیست محیطی را در کبد ، بافت چربی ، قلب ، ماهیچه ها ، معده و ریه ها کنترل می کند.

بر اساس مطالعه The Big Breakfast ، غذای موقت بر مصرف انرژی و وزن بدن تأثیر می گذارد. این مطالعه ادعا می کند که خوردن غذای مناسب در زمان مناسب تضمین می کند که حداکثر استفاده را از آن ببرید. تحقیقات همچنین بیان می کند که صبحانه شما باید سنگین و سرشار از انرژی باشد و صبحانه باید کم کالری باشد.

مطالعه دیگری نشان می دهد که یک شام سنگین منجر به افزایش وزن و چاقی می شود. به طور مشابه ، حذف صبحانه می تواند ژن های تنظیم کننده ساعت بیولوژیکی بدن را تغییر دهد و در نهایت منجر به افزایش قند خون بعد از وعده غذایی بعدی شود.

اگر تصمیم دارید این کار را ارزان انجام دهید و پهنای باند پایینی را به خطر بیندازید ، فقط خودتان را فریب می دهید. فاصله بین صبحانه قبل از ناهار و ناهار قبل از شام باید 4-5 ساعت باشد. اما فاصله بین شام و صبحانه روز بعد باید حداقل 12 ساعت باشد تا چربی انباشته تجزیه شود.

کارگران شیفت به دلیل اختلال در چرخه بیولوژیکی خود (چرخه خواب / بیداری و چرخه غذا / گرسنگی) در معرض افزایش وزن و بیماریهای متابولیک هستند.

تغذیه به موقع چه مزایایی دارد؟

تغذیه طولانی مدت می تواند چندین اثر مثبت بر بدن داشته باشد ، مانند:

بهبود هضم و جذب مواد مغذی

حداکثر سود از مواد مغذی جذب شده

مدیریت وزن

کاهش چربی

کلسترول تنظیم شده

کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی

کاهش خطر ابتلا به دیابت

تقویت سیستم ایمنی بدن

هورمون های متعادل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *