فوربس؛ پیشرفت چشمگیر نیروی هوایی ایران با خرید سوخو 35


به گزارش فارس، پس از اظهارات مقامات بلندپایه نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران مبنی بر احتمال خرید جنگنده سوخو-35 فلانکر ساخت روسیه، رسانه های آمریکایی نوشتند که بدون شک هرگونه خرید جنگنده جدید در آینده نزدیک انجام خواهد شد. رویداد مهمی برای نیروهای مسلح ایران باشد.

سایت آمریکایی فوربس روز سه شنبه نوشت، سردار سرتیپ حمید واحدی، فرمانده نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران، اعلام کرد که تهران قصد دارد جنگنده های سوخو-35 فلانکر-ای روسی خریداری کند. در صورت اجرایی شدن این موضوع، بزرگترین خرید هواپیماهای جنگنده توسط ایران در بیش از 30 سال گذشته خواهد بود.

واحدی گفت: این موضوع در دستور کار قرار دارد و امیدواریم در آینده بتوانیم این جنگنده‌های نسل چهارم و نیمه را دریافت کنیم.

فوربس نوشت که اکنون روسیه بیش از هر زمان دیگری آماده گسترش همکاری های نظامی-فنی است. بنابراین، مسکو می تواند شرایط مطلوب تری را برای خرید و احتمالاً تولید مشترک مدرن ترین جنگنده نسل چهارم و نیمه خود به تهران ارائه دهد.

در همین حال، شایعاتی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه تهران پس از خرید اولین جنگنده سوخو-35 خود از روسیه، ممکن است قصد تولید بیش از 30 جنگنده دیگر را در داخل کشور داشته باشد تا نیاز نیروی هوایی جمهوری اسلامی ایران به حداقل 60 جنگنده جدید را برطرف کند. .

بر اساس این گزارش، آخرین بار ایران در سال 1990 جنگنده های جدید وارد کرد که 18 فروند میگ 29 فالکروم و چندین فنر سوخو24 از شوروی خریداری کرد. بعداً به طور اتفاقی جنگنده های میگ 29 عراق و داسو میراژ اف 1 که در جریان جنگ خلیج فارس در سال 1991 به ایران پرواز کردند توقیف و در نیروی هوایی ایران قرار گرفتند.

بر اساس گزارش فوربس، ایران به عنوان بخشی از گسترش همکاری دفاعی با روسیه، در حال بررسی ارتقای جنگنده های قدیمی MiG-29 Falkrom خود به MiG-29SMT است که می تواند به آنها اجازه دهد تا چندین سال دیگر به فعالیت خود ادامه دهند.

در خاتمه این مقاله، بدون شک هرگونه دستیابی به جنگنده جدید در آینده نزدیک، اتفاق مهمی برای ارتش ایران خواهد بود.

Su-35 یک جنگنده سرنشین دار چند منظوره ساخت روسیه با قدرت مانور بالا و برتری هوایی است. Su-35 در ناتو با نام Flanker شناخته می شود. رادار این جنگنده توانایی شناسایی اهداف هوایی در فاصله 400 کیلومتری را دارد و می تواند 30 هدف هوایی را در فاصله 300 کیلومتری رهگیری و 8 مورد از آنها را به طور همزمان مورد اصابت قرار دهد. Su-35 به اهداف مختلف زمینی، دریایی و هوایی حمله می کند.

پیش از این این سایت آمریکایی درباره توانمندی متخصصان نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی ایران نوشته بود که توانایی ایران در انجام حملات هوایی احتمالی به اهداف، با دقت بسیار بیشتر و با کمک تسلیحات داخلی، تهدیدی برای رقبا محسوب می شود. .

سایت آمریکایی «19 فورتی فایو» نوشت که نیروی هوایی ایران توانست ناوگان جنگنده ها را حفظ و حتی نوسازی کند. دشمنان البته این جنگنده ها در مقایسه با جت های جدیدتر در مقابل پدافند هوایی آسیب پذیرتر خواهند بود.

در پایان این تحلیل به این نکته اشاره می شود که ناوگان فانتوم ایران در ترکیب با اسکادران های جنگنده F-14 و MiG-29 که ستون فقرات نیروی هوایی ایران را تشکیل می دهند، نباید دست کم گرفت.

چندی پیش اندیشکده «واشنگتن» به آماده بودن هواپیمای سوخو ۲۲ و استفاده از آن توسط نیروی هوافضای سپاه اشاره کرد و نوشت که تا چند سال دیگر ۱۶ تا ۲۲ فروند هواپیمای ایرانی به بهره برداری می رسد.

بر این اساس، اگرچه سوخو ۲۲ قدیمی است، اما این جنگنده برای ایران که فرصت دستیابی به هواپیماهای جدید را ندارد، «نعمت» نیز محسوب می شود. این جنگنده ها در پایگاه هوایی سیدالشهدا شیراز مستقر هستند و در صورت نیاز می توانند در بوشهر، بندرعباس، جاسک و کنارک مستقر شوند.