قیمت نفت به 300-400 دلار می رسد


به گزارش ایسنا، دیمیتری مدودف به پیشنهاد فومیو کیشیدا نخست وزیر ژاپن پاسخ داد و گفت: ژاپن از روسیه نفت و گاز دریافت نمی کند و در پروژه ساخالین-2 ال ان جی شرکت نخواهد کرد.

هفته گذشته ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه با صدور فرمانی اعلام کرد که یک شرکت دولتی تازه تاسیس کنترل کامل پروژه نفت و گاز ساخالین-2 را در دست خواهد گرفت. این اقدام به معنای خروج اجباری شل و شرکت های ژاپنی میتسویی و میتسوبیشی است که سهامداران خرد این پروژه هستند. سهامداران خارجی باید ظرف یک ماه از دولت روسیه درخواست کنند تا آنها را در شرکت جدیدی که جایگزین شرکت سرمایه گذاری انرژی ساخالین می شود، بگنجانند.

بر اساس گزارش رویترز، رهبران گروه هفت هفته گذشته توافق کردند تا امکان اعمال سقف قیمت نفت و گاز روسیه را برای محدود کردن درآمدهای انرژی روسیه بررسی کنند. سخنگوی کرملین روز دوشنبه در مورد پیشنهاد اعمال سقف قیمتی نصف قیمت فعلی نفت روسیه گفت: ممکن است کشورهای دیگر با این پیشنهاد موافقت نکنند.

هفته گذشته، تحلیلگران جی‌پی مورگان هشدار دادند که اگر تحریم‌های آمریکا و اروپا باعث کاهش تولید روسیه شود، قیمت جهانی نفت ممکن است به فاجعه‌بار 380 دلار در هر بشکه افزایش یابد. با توجه به موقعیت مالی قوی روسیه، این کشور می تواند تولید نفت خود را تا پنج میلیون بشکه در روز کاهش دهد بدون اینکه آسیب جدی به اقتصادش وارد شود. اما نتیجه این اقدام برای بقیه جهان فاجعه بار خواهد بود. کاهش 3 میلیون بشکه در روز در عرضه روزانه، قیمت بازار لندن را به 190 دلار می رساند، در حالی که سناریوی کاهش پنج میلیون بشکه در روز قیمت را به 380 دلار می رساند.