ماجرای کسب رتبه اول دانشگاه علوم پزشکی ایران در جهان


به گزارش فارس، عبدالرضا پازوکی رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در جشن کسب رتبه اول دانشگاه علوم پزشکی ایران در نظام رتبه بندی تایمز (شاخص سلامت و تندرستی) با حضور معاون وزیر بهداشت گفت: خانواده 15 هزار نفری این دانشگاه دستاورد بزرگی برای کشور به دست آورده است که اولین قدم در تلاش تیم های سلامت در منزل، مراکز جامع سلامت در معاونت بهداشت این دانشگاه است. دانشگاه

وی با تشریح روند تعریف و فعالیت های دانشگاه ها از نسل اول تا پنجم که به ترتیب در زمینه های آموزشی، پژوهشی، تولید محصول، ارتباط با صنعت، کاهش مشکلات مردم و بهبود عملکرد زیست محیطی تبیین شد، گفت: در دهه 80 دانشگاه های ایران در زمینه تولید مقالات رتبه اول جهان را به خود اختصاص دادند اما در نهایت این مقالات زینت کتابخانه اساتید بود در حالی که دانشگاه های نسل سوم ثروت آفرینی کردند، کاری که دانشگاه هاروارد با درآمد سالانه آن انجام می دهد. 12 میلیارد دلار

پازوکی ادامه داد: جمهوری اسلامی در سال 64 آموزش پزشکی را از وزارت علوم جدا کرد و آن را در حوزه بهداشت و درمان و پزشکی ادغام کرد و به تعبیری نسل چهارم دانشگاه ها برای خدمت به مردم و رفع مشکلات جامعه ایجاد شد. .

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایران در تشریح نظام رتبه‌بندی تایمز گفت: تایمز یکی از معتبرترین نظام‌های رتبه‌بندی جهان است و حتی برخی از دانشگاه‌ها هم نمی‌توانند وارد این رتبه‌بندی شوند. در حال حاضر 1600 دانشگاه در جهان در این نظام رتبه بندی وجود دارد.

پازوکی افزود: ایران در دو سال گذشته توانسته از ترکیه پیشی بگیرد و در بین کشورهای اسلامی مقام اول را به خود اختصاص دهد. در سال 2022، 62 دانشگاه از جمهوری اسلامی ایران در رتبه بندی تایمز قرار داشتند و با وجود اینکه تنها 7 درصد از دانشگاه های کشور در گروه پزشکی قرار دارند، در رتبه بندی تایمز بیش از 30 درصد وجود دارد.