مازندران در ۱۴ محصول رتبه نخست کشور را دارد


معاون اقتصادی استانداری مازندران گفت: این استان در 14 محصول رتبه نخست کشور را دارد.

حسن خیریان پور در همایش چشم انداز توسعه استان با رویکرد رشد ۸ درصدی اقتصادی که با حضور وزیر کشور در فرودگاه نوشهر برگزار شد، با اشاره به وجود ظرفیت های بالقوه و بالفعل مازندران اظهار کرد: چهار درصد جمعیت کل کشور ، ۱.۴ وسعت کشور، ۴۸۷ کیلومتر ساحل، همجواری با چهار کشور روسیه، قزاقستان، آذربایجان و ترکمنستان  و ۶ استان ، چهار درصد تولید ناخالص کشور، بهره مندی از سه استان امیرآباد، فریدونکنار و نوشهر، سه فرودگاه رامسر، نوشهر و ساری،۳۹۳ کیلومتر راه آهن،۲ منطقه ویژه اقتصادی بندر نوشهر و امیرآباد از ظرفیت های استان مازندران است.
وی با بیان اینکه در حوزه کشاورزی ۷.۵ میلیون تن بهترین محصولات کشاورزی تولید می شود، افزود: این استان در ۱۴ محصول رتبه نخست کشور را دارد همچنین امسال باید میزان تولید به ۸.۵ تن ارتقا یابد.
وی با بیان اینکه در حال حاضر ۹۶ شرکت دانش بنیان و ۵۵۴ محصول دانش بنیان در استان فعال است، تصریح کرد:  هدف گذاری در استان رشد صددرصدی است که باید تعداد شرکت‌ها به ۲۰۰ واحد و محصولات باید بالغ بر ۱۲۰۰ محصول ارتقا یابد.
معاون هماهنگی امور اقتصادی استانداری مازندران  به حوزه اشتغال آفرین به عنوان سومین کلمه شعار سال پرداخت و گفت: بر اساس تفاهم نامه وزارت کشور با وزارت تعاون تعداد ۲۴ هزار شغل در سال ۱۴۰۰ پیش بینی شده بود که صددرصدی آن محقق شد و امسال ۵۳ هزار اشتغال پیش بینی شده است.
خیریان پور تحقق رشد ۸ درصدی را یکی از اولویت های وزیر کشور دانست و ادامه داد: در این راستا اقدامات مهمی در استان مازندران انجام شده است.
وی توسعه بخش های مختلف در کشاورزی، صنعت و گردشگری را از مهم ترین اولویت های استان مازندران عنوان کرد.