ما آمادگی کامل برای مذاکره با سعودی ها را داریم/ همکاری با روسیه و چین ادامه دارد


به گزارش مهر، سید کمال حرازی رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در سخنانی با بیان اینکه در اجلاس عمومی «نهادها و نظم منطقه» در دهمین مجمع جهانی صلح به صورت مجازی سخنرانی کرد، گفت: بر اساس بند ۸ قطعنامه 598 شورای امنیت سازمان ملل متحد، از دبیرکل این سازمان خواسته شد تا با رایزنی با کشورهای منطقه سازوکاری را برای تضمین امنیت و ثبات در منطقه خلیج فارس پیشنهاد کند، اما متأسفانه این وظیفه از سوی سازمان ملل نادیده گرفته شد. .

وی با بیان اینکه علیرغم برخی اختلافات جدی بین ایران و عربستان، جمهوری اسلامی ایران معتقد است که دو کشور می توانند مکمل توانمندی های یکدیگر باشند، افزود: آمادگی کامل برای مذاکره با دولت عربستان سعودی در تمامی مسائل دوجانبه و منطقه ای را داریم. و ما خوشحالیم که به لطف تلاش های دولت عراق، چندین دور گفتگو بین دولت های طرفین انجام شده است.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در ادامه با بیان اینکه متأسفانه برخی از دولت های منطقه با یک اشتباه محاسباتی مهلک به دنبال این هستند که پای رژیم مبارز رژیم آپارتاید اسرائیل را در منطقه باز کنند، گفت: آنها دست به کار شده اند. حتی از عادی سازی روابط فراتر رفته و به سمت تبانی با رژیم صهیونیستی گام برمی دارند. این یک اشتباه استراتژیک بزرگ است که منجر به نرخ هشدار دهنده رشد تنش و درگیری در منطقه می شود. جمهوری اسلامی ایران پیشاپیش نسبت به عواقب حضور اسرائیل در خلیج فارس هشدار می دهد و آن کشورها را مسئول هرگونه عواقب خطرناک می داند.

خرازی با بیان اینکه منطقه خلیج فارس نیازمند مکانیزم امنیتی است که مانع از سلطه هر قدرتی اعم از منطقه ای و جهانی شود، تصریح کرد: برای رسیدن به چنین هدفی باید اقدامات اعتمادسازی در حوزه هایی مانند مدیریت آب، امنیت انجام شود. محیط زیست، ایمنی هسته ای، امنیت انرژی، گردشگری، همکاری های اقتصادی، تجارت، سرمایه گذاری، ریشه کنی فقر و توانمندسازی مردم باید در دستور کار همه کشورهای منطقه باشد.

وی تصریح کرد: ایران همواره بر گفت‌وگو به‌عنوان راهی مؤثر برای رفع سوء تفاهم‌ها، حل مناقشات و تقویت مشترکات تاکید دارد و ارتباط آزاد کشورهای منطقه، بدون حضور و دخالت خارجی، کلید حل مشکلات است.

در ادامه این نشست حاضران سوالاتی را از حرازی پرسیدند.

رئیس شورای راهبردی روابط خارجی در پاسخ به سوالی مبنی بر ملاحظات ایران برای حفظ ساختارهای امنیتی منطقه گفت: گفت و گو میان کشورهای منطقه برای حل اختلافات ضروری است. توسل به زور برای حل مشکلات غیرقابل قبول است و صلح تنها از طریق گفت وگو حاصل می شود.

وی در پاسخ به سوال دیگری از یکی از حاضران در این کنفرانس در خصوص تجربه ایران در مقابله با تحریم ها، چشم انداز تحریم های آمریکا علیه روسیه و شرکت های چینی را چگونه می بیند؟ وی افزود: همانطور که خود مقامات آمریکایی نیز اذعان داشتند، سیاست فشار حداکثری بر ایران با اقدامات انجام شده و مقاومت تحسین برانگیز مردم ایران به شدت شکست خورده است. ما معتقدیم که تحریم‌ها علیه روسیه و چین نیز به سرنوشت مشابهی دچار خواهند شد. تحریم ها اولویت ها و منافع ملی کشور تحت تحریم را تحت تاثیر قرار نمی دهد. ایران سابقه خوبی در مقابله با تحریم ها دارد و ما به همکاری و رایزنی با روسیه و چین برای مقابله با تحریم ها ادامه خواهیم داد.

خرازی در خصوص آینده و پتانسیل بالقوه همکاری ایران و چین بر اساس سند همکاری 25 ساله دو کشور گفت: این سند جنبه های مختلف همکاری دو طرف را برجسته می کند و سازمان های ذیربط در تلاش هستند تا بستری برای اجرای آن ایجاد کنید. این سند می تواند عاملی برای تقویت رفاه مردم دو کشور شود. علاوه بر این، این همکاری بین ایران و چین می تواند به نفع همه کشورهای حوزه ابتکار کمربند و جاده باشد.