ما ایده هایی برای جمع بندی مذاکرات داریم


به گزارش فارس، علی باقری، مذاکره‌کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران امشب (سه‌شنبه ۱۳ مرداد) در توییتی نوشت: هفته گذشته تبادل نظر جدی و سازنده‌ای با طرف‌های مقابل در خصوص مذاکرات وین صورت گرفت.

وی افزود: مجری ایده های خود را برای بررسی مذاکرات ارائه کرد. برای جمع بندی مذاکرات هم از نظر شکلی و هم محتوایی ایده هایی داریم که به اشتراک می گذاریم.

جوزپ بورل، سخنگوی سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یادداشتی در مورد مذاکرات برای لغو تحریم‌ها نوشت: پس از 15 ماه مذاکرات فشرده و سازنده در وین و تعاملات متعدد با طرف‌های برجام و ایالات متحده، به این نتیجه رسیدم که وجود دارد. فضایی برای مصالحه های مهم دیگر وجود دارد. پایان فرا رسیده است. من اکنون متنی را روی میز گذاشته‌ام که جزئیات لغو تحریم‌ها و اقدامات هسته‌ای برای احیای برجام را شرح می‌دهد، این متن بهترین توافقی است که به‌عنوان یک مذاکره‌کننده ممکن می‌بینم. توافق کامل نیست، اما شامل تمام عناصر لازم و مصالحه‌های سختی است که همه طرف‌ها به دست آورده‌اند.»

جوزپ بورل افزود: برای استفاده از این فرصت و موفقیت باید تصمیمات لازم گرفته شود. من هیچ جایگزین جامع یا مؤثر دیگری نمی بینم.»

لازم به ذکر است، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه روز گذشته (دوشنبه 12 مرداد) در نشست هفتگی با خبرنگاران گفت: روند گفتگو از طریق کانال های ارتباطی ادامه دارد. همانطور که تماس ها و پیام هایی در سطح انریکه مورا، مذاکره کننده ارشد ایران وجود دارد، در سطح وزیر امور خارجه با بورل نیز گفتگوها و پیام هایی وجود دارد، وی گفت: «تاکنون پیشنهادهای مختلفی رد و بدل شده است. و برخی کشورهای دیگر از جمله وزرای امور خارجه، دوستانه و بر اساس تلاش جمیل وارد شدند و پیشنهاداتی برای نزدیکتر کردن دیدگاه ها ارائه کردند. در منطقه ما وزرای امور خارجه کشورهای دوست مانند عمان، قطر و عراق تلاش کرده و می کنند و کشورهای دیگر در حوزه اروپا وارد شده اند، ایتالیا و فرانسه بر اساس حسن نیت تلاش کرده اند تا دیدگاه های مشابهی ایجاد کنند. .

وی با تاکید بر اینکه برای دستیابی به توافق جدی هستیم، گفت: یک توافق خوب، با ثبات و پایدار.