ما با اسرائیل و فلسطین هستیم!


به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه اینترنتی شبکه روسی الیوم، مولود چاووش اوغلو، وزیر امور خارجه ترکیه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت: با وجود عادی سازی کامل روابط با اسرائیل، ترکیه از موضوع فلسطین دست بر نمی دارد.

این اظهارات چاووش اوغلو پس از آن بیان شد که کابینه یایر لاپید، نخست وزیر رژیم صهیونیستی اعلام کرد این رژیم و ترکیه بر سر عادی سازی کامل روابط دیپلماتیک و تبادل سفیران به توافق رسیده اند.

این تصمیم 12 روز پس از جنگ تجاوزکارانه رژیم صهیونیستی در نوار غزه و شهادت 49 فلسطینی و مجروح شدن بیش از 360 نفر گرفته شده است.

دفتر نخست وزیری رژیم صهیونیستی در بیانیه ای اعلام کرد که این توافق در جریان گفت وگوی تلفنی لاپید با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه به دست آمده است.

لاپید همچنین در سخنان خود تصریح کرد: از سرگیری روابط با ترکیه سرمایه مهمی برای ثبات منطقه و یک وعده اقتصادی بسیار مهم برای شهروندان ما است.

وی ادامه داد: ما به تلاش خود برای تقویت جایگاه اسرائیل در جهان ادامه خواهیم داد.

با قضاوت بر اساس تحولات اخیر در روابط ترکیه و رژیم صهیونیستی، آنکارا از بحران های مختلف اقتصادی رنج می برد و اردوغان بهبود روابط آنکارا و تل آویو را راه حل این مشکلات می داند.

از این رو اردوغان از رهبران رژیم قدس اشغالی دعوت به بهبود و تقویت روابط با ترکیه می کند. دعوت اسحاق هرتزوگ رئیس رژیم صهیونیستی به ترکیه و اعزام وزیر امور خارجه ترکیه به تل آویو نیز همین هدف را دنبال می کرد. در اصل آنکارا به دنبال اقتصاد در سرزمین های اشغالی است زیرا همانطور که اردوغان اعلام کرد روابط امنیتی و اطلاعاتی بین آنکارا و تل آویو قطع نمی شود.

ترکیه به دنبال گاز مسروقه فلسطین است و تلاش می کند آن گاز را از خاک ترکیه به اروپا قاچاق کند تا آنکارا بتواند به عنوان دروازه انرژی شرق به غرب از نظر ژئوپلیتیکی مزیت پیدا کند و علاوه بر دریافت گاز ارزان از رژیم صهیونیستی، میلیاردها دلار هر سال برای گاز حق تقدم هزینه می شود.

ترکیه در تلاش است تا دروازه تقویت روابط با صهیونیست ها را از طریق گردشگری و تجارت باز کند، هرچند حجم روابط تجاری بین آنکارا و تل آویو از 4 میلیارد دلار در سال گذشته است.

این تنها ملت فلسطینی است که از عادی سازی روابط با رژیم صهیونیستی و از ارائه کمک های حقوقی به اشغالگران ضرر می کند.

ترکیه با برقراری ارتباط با سازمان های خودگردان در رام الله تلاش می کند رابطه خود با اشغالگران را توجیه کند، زیرا می داند که سکوت سازمان های خودگردان می تواند تا حدودی از سروصداها و اعتراضاتی که علیه روابط آنکارا و تلفن در حال شکل گیری است بکاهد. آویو. آنکارا در تلاش است تا فلسطینی ها را متقاعد کند که عادی سازی روابط با اشغالگران به نفع مردم فلسطین است.

ملت و مقاومت فلسطین هرگونه عادی سازی روابط با اشغالگران را محکوم و رد می کند و مردم فلسطین نمی توانند این دروغ را بپذیرند. مردم فلسطین عادی سازی روابط ترکیه با اشغالگران را نمی پذیرند. همانطور که عادی سازی روابط امارات، بحرین، اردن، مصر، سودان و مغرب را نمی پذیرد.

ترکیه بر اساس رابطه خود با رژیم اشغالگر صهیونیستی، فعالیت جنبش حماس را در خاک خود محدود کرده است.

ترکیه علاوه بر ایجاد همکاری های سیاسی و اقتصادی با اشغالگران صهیونیست، از نفوذ لابی های صهیونیستی برای بهبود روابط واشنگتن و آنکارا و حل اختلافات موجود استفاده می کند.