ما حمایت ایران از جنبش آزادی آفریقای جنوبی را فراموش نخواهیم کرد


به گزارش ایسنا، علی اکبر ولایتی در این دیدار ضمن بیان خاطراتی از مرحوم ماندلا به نوه اش گفت: پدربزرگ شما دوست عزیز من بود و پس از آزادی از زندان، او را به ایران دعوت کردم و او هم به آن پاسخ داد. با حضرت آیت الله خامنه ای دیدار کرد. در پاسخ به این سفر من نیز به دعوت رسمی کشور شما و مخالفت های غرب و آمریکا به آفریقای جنوبی رفتم. یادم هست در آن زمان آقای ماندلا پاسخی به مخالفان سفر من به آفریقای جنوبی داد که گواه درک عمیق و روحیه استقلال طلبی ایشان بود. وی گفت: اولاً ما دوستان خود را انتخاب می کنیم و ثانیاً جمهوری اسلامی ایران دوست ما است و نمی توانیم دوستان خود را فراموش کنیم و هرگز کسانی را که در مبارزه با آپارتاید از ما حمایت کردند فراموش نخواهیم کرد.

ماندلا پس از این دیدار گفت: برای من افتخار بزرگی است که به دیدار شما آمدم، به خصوص که بزرگان و اجداد ما بر اساس خاطراتی که شما فراموش نکرده اید، رابطه نزدیکی با هم داشتند و ما به عنوان جوان تر. نسل، همیشه می‌خواهند از روی تجربه یاد بگیرند.” بزرگترها باید یاد بگیرند و به همین دلیل از زمانی که خیلی کوچک بودم و در زندان با پدربزرگم آشنا شدم، متوجه شدم که او چه مرد بزرگی است و همیشه برای رسیدن به آزادی ایستاده و می جنگد.

ماندلا افزود: این اولین سفر من به ایران است و مفتخرم که در سرزمینی قدم بگذارم که کمک زیادی به اسلام کرده است و از همه کمک ها و محبت هایی که به ما کردید قدردانی می کنم. برای من خیلی مهم است که شما را بشناسم، زیرا پدربزرگم در مورد شما خوب صحبت کرد و گفت که شما انسان بزرگی هستید. از آنجایی که ماندلا همزمان با انقلاب اسلامی به عنوان یک زندانی سیاسی در جزیره روبن زندانی بود، به این نتیجه رسید که می تواند به آزادی دست یابد و وقتی دید که جمهوری اسلامی ایران یکی از اولین کشورهایی است که خود را از شر آن آزاد کرده است، بسیار دلگرم شد. آفریقای جنوبی. که آپارتاید بود و شما همیشه یکی از اولین کشورهایی بودید که ما را پذیرفتید و ما هرگز حمایت شما از جنبش آزادی آفریقای جنوبی را فراموش نخواهیم کرد.

در این دیدار طرفین در خصوص آغاز همکاری در زمینه تبادل استاد و دانشجو بین دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه نلسون ماندلا، برگزاری سمینارهای علمی و تخصصی و تشکیل کمپین آزادی اسرای فلسطینی و مبارزه با آن بحث و تبادل نظر کردند. اشغالگری توسط رژیم صهیونیستی

ماندلا در بخشی دیگر از این دیدار به اهمیت علم و آموزش اشاره کرد و گفت: مرحوم ماندلا همیشه می گفت که آموزش سلاحی است که می توان از آن برای تغییر جهان استفاده کرد و به همین دلیل است که می توانیم از امکانات دانشگاه ماندلا استفاده کنیم. علم و فناوری برای یک برنامه تبادل، تبادل فرهنگی و علمی بین آفریقای جنوبی و موسسات و دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران، آماده است تا یک برنامه گسترده فرهنگی و علمی را با شما در این زمینه توسعه دهیم.

همچنین ماندلا ماندلا به عنوان یکی از نمایندگان پارلمان آفریقای جنوبی تاکید کرد که همکاری های دو کشور به ویژه در زمینه های علمی، فناوری، پزشکی، کشاورزی، علمی و صنعتی باید تقویت شود و ما نیز به دنبال این هستیم. برنامه مطالعات اسلامی در دانشگاه های آفریقای جنوبی. در این زمینه نیز در حال توسعه همکاری با جمهوری اسلامی ایران هستیم.

ولایتی با استقبال از توسعه همکاری ها گفت: مهمترین فضا برای انجام معارف اسلامی شهر مقدس قم است که بزرگترین شهر مذهبی جهان است که دارای مراکز متعدد و مهم اسلامی و همچنین فرصتی برای طلاب است. و تبادل استاد در رشته های مختلف در دانشگاه آزاد و حوزه علمیه قم کاملاً قابل دسترسی است