ما در پیام رسانی بین ایران و آمریکا نقش داشتیم


به گزارش فارس، سخنگوی وزارت امور خارجه قطر گفت: نقش این کشور را می‌توان به انجام مذاکرات غیرمستقیم میان آمریکا و ایران محدود کرد.

وی به الجزیره گفت: ما تاکید می کنیم که از هیچ یک از طرفین در این مذاکرات حمایت نمی کنیم و ایجاد اعتماد بین دو طرف چالش بزرگی است.

سخنگوی وزارت خارجه قطر افزود: آنچه اکنون در حال رخ دادن است نتیجه تلاش اروپاست.

وی افزود: قطر تلاش های دیپلماتیک زیادی برای تبادل نظر و پیام بین دو طرف انجام داده است.

این مقام قطری گفت: ما در تلاش هستیم تا نقش مثبتی ایفا کنیم و آمادگی کامل برای ادامه تلاش های دیپلماتیک خود را داریم.

پس از چند ماه وقفه در مذاکرات در وین، مذاکرات روز سه شنبه با حضور نمایندگان اتحادیه اروپا، ایران و ایالات متحده در دوحه قطر آغاز شد. در همین زمینه، علی باقری، مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران و انریکه مورا، معاون سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ کننده رفع تحریم ها دقایقی پیش در دوحه پایتخت قطر با یکدیگر دیدار کردند.

به همین منظور علی باقری ظهر امروز (سه شنبه 6 تیرماه) در راس هیاتی وارد دوحه شد. مذاکرات بر سر لغو تحریم ها بین ایران و آمریکا به طور غیرمستقیم از طریق مذاکره کننده انریکه مورا انجام می شود. همانطور که ایران قبلاً اعلام کرده بود، این مذاکرات ادامه مذاکرات باقی مانده در وین است.

استانو در یک کنفرانس مطبوعاتی در بروکسل گفت: آنچه اکنون در قطر اتفاق می افتد، مذاکرات غیرمستقیم ایران و آمریکا با میانجیگری اتحادیه اروپا است. این را مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در سفر شنبه گذشته خود به تهران گفت.