ما شاهد قابلیت های کشنده پهپادهای ایرانی بوده ایم


به گزارش ایسنا، جان کربی، هماهنگ کننده ارتباطات راهبردی شورای امنیت ملی کاخ سفید در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاسخ به این سوال که ارزیابی آمریکا از سفر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه به ایران چیست و چرا در چنین شرایطی درخواست دیدار با مقام معظم رهبری در این سفر را داده است. وی گفت: این را به خود آقای پوتین می سپارم که در این زمان خاص در مورد تصمیم خود برای رفتن به این سفر صحبت کند. اما در مورد این سفر سه نکته را می گویم. اول اینکه این سفر میزان انزوای آقای پوتین و روسیه را نشان می دهد. اکنون آنها باید برای کمک به ایران مراجعه کنند. ثانیاً، این سفر نشان می‌دهد که زیرساخت‌های صنایع دفاعی او تا چه حد به دلیل جنگ بی‌دلیل او در اوکراین در بلاتکلیفی است. ما قبلاً می دانستیم که آنها[روسیه] تهیه مهمات هدایت شونده دقیق و سیستم های پیشرفته مورد استفاده در تانک ها حتی در هواپیما برای آنها دشوار است.

کربی در ادامه گفت: فکر می‌کنم نکته سوم این است که پوتین مطلقاً قصدی برای توقف جنگ، حسن نیت و مذاکره با زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین ندارد.

این مقام ارشد آمریکایی در ادامه در پاسخ به سوال دیگری گفت که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا گفته است که ایران قصد دارد هواپیماهای بدون سرنشین با قابلیت حمل تسلیحات را به روسیه بفروشد و نیروهای روسی را برای استفاده از آنها آموزش دهد. واقعا این پهپادها را به روسیه داد، او گفت: ما نمی دانیم چه فروش[این پهپادها] واقعا انجام شده یا نه؟ بنابراین ما نمی دانیم که آنها آموزش دیده اند یا نه. من نمی خواهم وارد جزئیات شوم.

وی درباره توان پهپادهای ایران بیان کرد: ایرانی ها توانایی تولید پهپاد در داخل را دارند و این پهپادها قابلیت های کشنده ای دارند. ما خود در حملاتی که آنها در عراق و سوریه علیه نیروها و تأسیسات نظامی ما در آنجا انجام داده اند، شاهد این بوده ایم. بنابراین ما از نزدیک دنبال می کنیم.

کربی درباره تمدید توافق هسته ای[برجام] وی گفت: دولت آمریکا امیدوار است به برجام بازگردد. هدف از توافق با ایران جلوگیری از دستیابی این کشور به سلاح هسته ای است. این هدف است. شما در یک سفر کاری برای رئیس جمهور هستید [به خاورمیانه] شما آن را شنیدید. تصمیم گیری در مورد دستیابی ایران به سلاح هسته ای آسان تر نخواهد بود. این به ایران بستگی دارد که تصمیم بگیرد آیا می خواهد به این توافق پایبند باشد یا خیر. لغو تحریم ها بخشی از آن خواهد بود.

به گزارش ایسنا، اظهارات کربی پس از آن بیان شد که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا چند روز پیش در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که ایران در حال آماده شدن برای تامین صدها پهپاد با قابلیت حمل سلاح به روسیه است.

مشاور امنیت ملی آمریکا گفت که ایران برنامه ای برای حمایت نظامی از روسیه در جنگ اوکراین دارد. ما اطلاعاتی داریم که نشان می دهد ایران در حال آماده شدن برای آموزش نیروهای روسیه در این منطقه است.

در همین حال ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره اظهارات مشاور امنیت ملی آمریکا در خصوص فروش فناوری های روز ایران به روسیه، تصریح کرد: سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه در در زمینه فناوری های خاص، آغاز جنگ در اوکراین است و اخیراً پیشرفت خاصی در این روابط مشاهده نشده است.

نماینده وزارت امور خارجه افزود: موضع جمهوری اسلامی ایران در قبال جنگ اوکراین کاملا روشن است و بارها رسما اعلام شده است.

کنعانی در ادامه افزود: ادعای این مقام آمریکایی این است که آمریکا و اروپایی‌ها سال‌هاست که کشورهای اشغالگر و متجاوز از جمله کشورهای منطقه غرب آسیا را به انبار انواع سلاح‌های مرگبار خود تبدیل کرده‌اند که بدون این سلاح‌ها ادامه بیش از هفت دهه تجاوز، جنایت و اشغال سرزمین های اشغالی توسط صهیونیست ها غیرممکن بود.