ما شرایط فروش F-16 توسط آمریکا را نمی پذیریم.


به گزارش فارس، وزیر امور خارجه ترکیه روز سه شنبه یونان را به لابی کردن کنگره آمریکا علیه فروش جنگنده های اف 16 به کشورش متهم کرد.

به نوشته روزنامه «اکاتیمیرینی»، مولود چاووش اوغلو وزیر امور خارجه ترکیه در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «هابر گلوبال» گفته است که اگر شرایط برای استفاده از این جنگنده ها فراهم شود، ترکیه این جنگنده ها را خریداری نخواهد کرد.

چاووش اوغلو گفت که نماینده یونانی-آمریکایی کنگره پشت تلاش برای جلوگیری از فروش هواپیمای لاکهید مارتین است، اما تاکید کرد که ترکیه هرگز با شرایطی موافقت نخواهد کرد که دستانش را ببندد.

او گفت: «چرا باید محصولی را بخریم که نمی توانیم از آن استفاده کنیم؟ ما انتظار داریم که دولت ایالات متحده به کار خود برای متقاعد کردن کنگره برای فروش این جنگنده ها ادامه دهد.”

ماه گذشته، کنگره ایالات متحده اصلاحیه ای را در قانون مجوز دفاع ملی تصویب کرد تا از فروش جت های جنگنده F-16 توسط دولت جو بایدن به آنکارا جلوگیری کند و نظارت کنگره را اضافه کند تا اطمینان حاصل شود که ترکیه عضو ناتو از هواپیماهای جنگی برای نقض حاکمیت یونان استفاده نمی کند.

چاووش اوغلو همچنین درخواست ترکیه از یونان برای غیرنظامی کردن جزایر شرقی دریای اژه را تکرار کرد و گفت: راه حل صحیح برای اختلافات باقی مانده با یونان و قبرس به تقسیم عادلانه شرق مدیترانه بستگی دارد.

بر اساس این گزارش، آنکارا اخیراً اعلام کرده است که هیئتی از ترکیه برای عمل به وعده جو بایدن رئیس جمهور آمریکا مبنی بر تامین جنگنده های اف 16 برای نیروی هوایی مستهلک شده ترکیه به واشنگتن سفر می کند.

حلوسی آکار وزیر دفاع ترکیه گفت که این گروه به دعوت مقامات آمریکایی وارد واشنگتن خواهد شد. وی تاکید کرد که آنکارا به شدت با شرایط فروش تحمیل شده توسط اعضای برجسته کنگره که نگران تیرگی روابط ترکیه با یونان هستند، مخالف است.

آکار گفت: «ما نمی توانیم این شرایط را بپذیریم. ما از سنا می خواهیم آنها را حذف کند.”

ترکیه، یکی از اعضای ناتو، در سال 2019 به دلیل دستیابی به سامانه دفاع موشکی پیشرفته روسیه از برنامه جنگنده اف-35 کنار گذاشته شد.

یونان و ترکیه در عرصه نظامی نیز با هم رقابت می کنند. یونان اخیرا 24 فروند جنگنده رافال ساخت فرانسه، 6 فروند جدید و 18 فروند دست دوم و همچنین سه فروند ناوچه فرانسوی را سفارش داده است. یونان همچنین نامه ای به ایالات متحده ارسال کرد و از آن خواست تا در ماه ژوئن یک اسکادران از جت های جنگنده F-35 خریداری کند.

وزیر دفاع ترکیه اخیراً درخواست آنکارا برای غیرنظامی کردن جزایر مورد مناقشه در شرق دریای اژه را تکرار کرد و تهدید کرد که در صورت عدم تمکین یونان، اقدامات پیشگیرانه انجام خواهد داد. آکار اظهار داشت: «آیا این حق دفاع از خود را ایجاد نمی کند؟ آیا استقرار سلاح در مقابل ما تهدیدی برای کشور ما نیست؟»

وی با متهم کردن یونان به “لفاظی تهاجمی” علیه آنکارا، گفت: افزایش بودجه دفاعی این کشور نشان می دهد که یونان با ترکیه مشکل دارد.