مذاکرات ایران و عربستان به گفته نخست وزیر عراق


به گزارش فارس، مصطفی القدیمی، نخست وزیر عراق روز سه شنبه اعلام کرد که بر اساس توافق این کشور با چین، زمینه ساخت هزار مدرسه را فراهم خواهد کرد.

خبرگزاری رسمی عراق (WAA) به نقل از الکاظمی اعلام کرد که تمامی بدهی های گازی عراق به جمهوری اسلامی ایران از دولت های قبلی بوده و دولت فعلی هیچ بدهی در این زمینه ندارد.

وی با اشاره به اینکه عراق نقش مهمی در نزدیک‌تر کردن جمهوری اسلامی ایران و عربستان داشت، گفت: مذاکرات ایران و عربستان در بغداد به مرحله پیشرفته‌ای رسیده است.

وی با اشاره به اینکه بن بست سیاسی بر عملکرد دولت تأثیر می گذارد، گفت: برخی تلاش می کنند دولت را مسئول شکست دیگران بدانند.

در همین راستا فیصل بن فرحان، وزیر امور خارجه عربستان در اوایل ژوئن گفته بود که عربستان در مذاکرات با جمهوری اسلامی ایران پیشرفت هایی داشته است، اما کافی نیست.

وزیر امور خارجه عربستان در عین حال در راستای تمایل ریاض برای بهبود روابط با تهران گفت که این کشور با جمهوری اسلامی ایران دوستی طولانی دارد.

در همین راستا، وزارت امور خارجه عراق در 22 مه گزارش داد که فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق و همتای عربستانی وی در مغرب، رایزنی هایی را درباره مذاکرات تهران-ریاض انجام دادند.

در این دیدار، فواد حسین تاکید کرد که بغداد تمام تلاش خود را برای استفاده از روابط خود برای ایجاد فرصتی برای توافق بین تهران و ریاض به کار خواهد گرفت.

ایران و عربستان سعودی پس از قطع روابط دیپلماتیک دو کشور در ژانویه 2015، مذاکرات امنیتی را از ساعت 14:00 آوریل آغاز کردند که چهار دور آن در سال گذشته انجام شد. به گفته فواد حسین، وزیر امور خارجه عراق، گفت وگو بین سرویس های امنیتی دو کشور صورت گرفت. دور پنجم مذاکرات در اوایل ماه مه در بغداد برگزار شد.

3 مه 14:01 خبرگزاری روسی اسپوتنیک از برگزاری پنجمین دور مذاکرات ایران و عربستان سعودی در روز پنجشنبه اول اردیبهشت ساعت 14:01 در بغداد در فضایی بسیار مثبت خبر داد و گفت که دو هیئت دیگر به مسائل منطقه نیز خواهند پرداخت. به عنوان روابط دوجانبه.و امنیت منطقه خلیج فارس صحبت کرد.

وزیر امور خارجه عراق که پیش از این گفته بود دولتش از تمام توان و ارتباطات خود برای ایجاد فرصت مناسب برای تفاهم بین ایران و عربستان سعودی استفاده می کند، در بیانیه ای در 25 مه گفت که مذاکرات مثبت بوده و مذاکرات جدیدی وجود دارد. در بغداد درباره مذاکرات دو طرف اعلام شد.

انتهای پیام/