مرگ رهبر القاعده و مانور جدید آمریکا در افغانستان


به گزارش «الف»، دوشنبه شب رسانه های آمریکایی از هلاکت ایمن الظواهری سرکرده گروه تروریستی القاعده در افغانستان و کشته شدن وی بر اثر حمله پهپاد آمریکایی به کابل خبر دادند.

منابع رسمی آمریکایی در ادامه اعلام کردند که عملیات ترور رهبر القاعده در کابل توسط ارتش آمریکا انجام نشده است، بلکه سیا مسئول این عملیات است.

پس از اعلام این خبر، مقامات آمریکایی ابتدا طالبان را هدف قرار دادند و آنها را به ناتوانی در تامین امنیت افغانستان و سرکوب القاعده متهم کردند. از سوی دیگر سخنگوی طالبان گفت که در حمله آمریکایی ها به کابل 10 نفر کشته شدند که هویت آنها مشخص نیست و ما این موضوع را محکوم می کنیم.

با این حال، ترور ایمن الظواهری مانند دیگر رهبران گروه های تروریستی القاعده و داعش که آمریکا ادعا می کند کشته شده اند، از چند منظر مشکوک است و تحلیلگران را به فکر وا می دارد. در همین زمینه اخیراً مشخص شده است که ایمن الظواهری 4 سال پیش بر اثر سرطان درگذشت. البته صحت این خبر تایید نشده است اما کارشناسان معتقدند با توجه به سن بالای این سرکرده القاعده و بیماری های متعددی که وی به آن مبتلا است، احتمال مرگ وی به مرگ طبیعی وجود دارد.

در هر صورت، اینکه ایمن الظواهری بر اثر سرطان مرده یا به دست آمریکایی ها کشته شده است، نکته مهمی در رویکرد اخیر آمریکا در قبال تروریست های تحت پوشش آنهاست. اطلاعات و اسناد زیادی وجود دارد که نشان می دهد قبل از داعش، القاعده سلاح اصلی عملیات های دست نشانده آمریکا در خاورمیانه بود و رابطه واشنگتن با تروریست های القاعده گسترده و عمیق است. حتی هیلاری کلینتون، وزیر امور خارجه سابق آمریکا نیز در سخنرانی خود اعتراف کرد که آمریکا القاعده را به عنوان موازنه ای برای اتحاد جماهیر شوروی سابق ایجاد کرد. وی در سخنان خود اعلام کرد: یادمان باشد افرادی که اکنون با آنها می جنگیم (شبکه القاعده) همان افرادی هستند که 20 سال پیش به آنها کمک مالی کردیم. در واقع این کشور تا زمانی که القاعده در خدمت منافع ایالات متحده بود از القاعده حمایت کرد و زمانی که این گروه تروریستی منقضی شد، ایالات متحده علیه القاعده موضع گرفت.

پس از حملات 11 سپتامبر، آمریکا تلاش کرد تا القاعده را سرکوب کند که برای مدتی از فعالیت این گروه تروریستی کاسته و عناصر آن از جمله اسامه بن لادن، رهبر القاعده را کشته و دستگیر کرد. با این حال، با وجود ظهور گروه تروریستی-تکفیری داعش، ریشه های القاعده از بین نرفته است و همانطور که اطلاعات نشان می دهد، رهبران القاعده همچنان با سرویس های اطلاعاتی و جاسوسی آمریکا ارتباط دارند. از جمله همکاری‌های آشکار اخیر بین القاعده و ایالات متحده، فعالیت‌های آنها در جریان بحران سوریه است. جایی که تروریست های جبهه النصره به عنوان یکی از شاخه های القاعده نقش برجسته ای در شورش های داخلی و تلاش برای سرنگونی دولت بشار اسد داشتند.

اگرچه ایالات متحده در سال 2012 مجبور شد القاعده را به عنوان تروریست معرفی کند، اما آنها همیشه با رهبران جبهه النصره مرتبط بوده اند. بنابراین، همکاری آمریکا با القاعده موضوعی پنهان نیست و این همکاری ادامه دارد. اما چرا ایالات متحده در این مدت در برابر تروریسم موضع گرفت؟ در اوایل سال جاری، ایالات متحده از ترور ابراهیم القرشی، رهبر داعش در ادلب سوریه خبر داد که با ناباوری گسترده مواجه شد و تحلیلگران نیز مرگ القرشی را مشکوک می‌دانستند، مانند مرگ بن لادن و ابوبکر البغدادی. البته در شرایطی که آمریکا تحت فشار شدید برای خروج نیروها از سوریه و عراق است، منطقی است که واشنگتن ادعا کند با تروریسم مبارزه می کند تا وانمود کند که منطقه در غیاب نیروهای آمریکایی بی ثباتی را تجربه خواهد کرد.

با این حال، اعلام ترور یکی از رهبران القاعده در کابل به چند دلیل مشکوک است، حتی اگر آمریکا دیگر در افغانستان حضور نظامی نداشته باشد. همچنین آمریکا که ادعاهای زیادی در مورد مبارزه با تروریسم دارد و می گوید الظواهری مغز متفکر عملیات تروریستی 11 سپتامبر بود، چرا 20 سال بعد سعی کرد او را بکشد. اگرچه الظواهری سال ها با خانواده اش در کابل زندگی کرد.

در پاسخ به این سوال می توان قبل از هر چیز موضع آمریکا در قبال طالبان را در نظر گرفت و اینکه واشنگتن می خواهد بگوید که طالبان نه تنها نتوانست افغانستان را از شر تروریست ها پاک کند، بلکه با آنها همکاری می کند و تنها ایالات متحده است. کشورها می توانند با آنها مبارزه کنند. القاعده، برخیز! برخی نیز بر این باورند که جو بایدن با عملکرد ضعیف خود در دو سال گذشته در کاخ سفید، نیاز به یک دستاورد تبلیغاتی دارد، مانند دونالد ترامپ که به ترور ابوبکر البغدادی افتخار کرد. اما این گروه همچنین معتقد است که ایالات متحده برای گسترش فعالیت های داعش در افغانستان، قصد دارد عرصه را بر القاعده تنگ کند و از داعش به عنوان ابزاری برای تضعیف حکومت طالبان استفاده کند.