مسئولیت ملی و دینی ما – گفتگو


به گزارش فارس، نوری مالکی، رئیس ائتلاف دولت قانون و نخست وزیر سابق عراق، بعدازظهر امروز شنبه در واکنش به ناآرامی های حامیان صدر در بغداد تاکید کرد که حوادث این روزهای عراق شورش است. .

وی در ابتدای سخنان خود گفت: پیامدهای حوادث امروز، تکرار سرنگونی قوه مقننه، گسترش فضای رعب و وحشت از وضعیت نامشخص امنیتی، سیاسی و اقتصادی، مرا بر آن داشت که صمیمانه از خودم بپرسم. برادران در چارچوب [هماهنگی] و جاری شود [صدر] من از آنها می خواهم که موضعی مسئولانه داشته باشند.”

پایگاه خبری المعلومه به نقل از المالکی گزارش داد که مردم عراق تحت فشار بحرانی هستند که نتایج وحشتناکی به همراه داشته است. زیرا امنیت، آینده و زندگی را از آنها سلب می کند و این وظیفه ملی و دینی ماست که راه گفت و گو را طی کنیم.

وی با تاکید بر اصلاح مسیر برای آغاز روند احیای نهادهای قانونگذاری، تصریح کرد: به خدا توکل کنید و به حامیان خود بگویید که برای رسیدن به توافق و گفتگو تلاش جدی خواهید کرد. اگر سلاح جایگزین معاهده شود، عواقب آن خوب نخواهد بود.

پس از تشدید ناآرامی ها در بغداد به دلیل اعتراضات خیابانی حامیان جنبش صدر، تعدادی از معترضان برای دومین بار در هفته گذشته وارد ساختمان پارلمان عراق شدند.

احزاب سیاسی در عراق منتظر نشست امروز پارلمان برای آغاز روند سیاسی جدید بودند، اما جنبش صدر بار دیگر در اقدامی غیرقانونی، هواداران خود را به تظاهرات دعوت کرد و فضای بغداد متشنج و آشفته بود. چهارشنبه گذشته این حامیان صدر به ساختمان مجلس حمله کردند و به اموال عمومی آسیب رساندند.

در ادامه اخلال در روند سیاسی در عراق، جنبش صدر حامیان خود را در اطراف میدان تحریر و مقابل ورودی «منطقه سبز» بغداد با درگیری های خیابانی جمع کرد.

هواداران صدر از روز گذشته بارها فراخوانی را برای برگزاری تظاهرات در فضای مجازی در مقابل درب ورودی منطقه سبز امروز شنبه منتشر کردند. با وجود مسدود شدن پل ها و جاده های منتهی به میدان تحریر و ورودی منطقه سبز در مرکز پایتخت عراق، آشوبگران حامی سید مقتدی صدر روز گذشته (شنبه) تهدید به ورود به منطقه سبز کردند.