معاون وزیر نیرو: بر اساس معاهده هیرمند مشغول تامین آب ایران هستیم.


محمد جوانبخت معاون وزیر نیرو در امور منابع آب و آبفا و مدیرعامل شرکت مدیریت منابع آب ایران با اشاره به برگزاری بیست و پنجمین جلسه کمیته مشترک کمیساریای آب هیرمند از 25 لغایت 27 خرداد ماه سال جاری در تهران انرژی از پیگیری جدی تامین آب ایران بر اساس معاهده 1351 هیرمند خبر داد.

جوانبخت با تاکید بر پایبندی جمهوری اسلامی ایران به معاهدات بین المللی، تصریح کرد: امیدواریم هیئت افغانستان پیام روشنی از سوی جمهوری اسلامی ایران به حاکمان این کشور برساند که به معاهده 1351 بین دو کشور پایبند بوده و به آن عمل کند. اقدامات لازم برای اجرای آن.”

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه در سال آبی جاری از 820 میلیون مترمکعب آب موجود در پیمان هیرمند کمتر از 4 میلیون مترمکعب آب به ایران سرازیر شده است، گفت: سال آبی و میزان آب کشورمان. بازدید از ایستگاه اندازه گیری بالادست سد کایاکی بر اساس سازوکار پیش بینی شده در قرارداد 1351 که هنوز در اختیار ما قرار نگرفته است.

معاون منابع آب وزیر بهداشت ادامه داد: مشکل تامین آب ایران از فروردین ماه سال گذشته با بهره برداری از سد آبگیر کمال خان در 70 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران تشدید شد. 70 کیلومتری مرز جمهوری اسلامی ایران. مسیر اصلی رودخانه هلمند در ولایت نیمروز.

وی افزود: از طرف افغانستان نیز حدود 950 میلیون مترمکعب آب از رودخانه هیرمند جاری می شود که در صورت نبود سد کمال خان به طور طبیعی و تاریخی به هامونی و منطقه سیستان سرازیر می شد و از این میزان آب شرب و کشاورزی حاصل می شد. آب منطقه سیستان تامین می شود، شوخذر گودرزه آن را منحرف و به آب شور تبدیل کرد که ما مخالفت کردیم.

جوانبخت در آن زمان گفت: این اقدامات طرف افغانستانی، ایران را از دستیابی به حق آبه مشروع خود و همچنین خشک شدن تالاب های بین المللی هامون و بروز پیامدهای منفی جدی اقتصادی، اجتماعی و زیست محیطی در منطقه محروم کرده است. “

معاون وزیر نیرو در امور منابع آب و آبفا در خاتمه با ابراز امیدواری نسبت به اجرای کامل تعهدات قانونی طرف افغانستانی، گفت: طرف افغانستانی با ابلاغ پیام این نشست به مقامات بالاتر، اقدامات لازم را انجام دهد. انتقال وضعیت حقوقی ایران در هیرمند.